Inapoi la Cautare

PROTOCOL din /2009


privind trimiterea în tabere de odihnă a copiilor ai căror părinţi deţin certificate doveditoare ale calităţii de revoluţionar, eliberate în baza Legii nr. 341/2004


Puteti sa consultati o forma actualizata la data 13.10.2019, conform modificarilor publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, apasand butonul Cumpara Act.

Cumparati Actul varianta DOC

Forma la zi
Pret: 13,00 RON cu TVA
Doriti o forma actualizata , la zi (13.10.2019) , a acestui act ? Cumparati acum online, rapid si simplu varianta DOC !

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC



    Secretariatul de Stat pentru Problemele Revoluţionarilor din Decembrie 1989, reprezentat prin domnul Emilian Vasile Cutean - secretar de stat, şi Ministerul Tineretului şi Sportului, reprezentat prin Monica Iacob-Ridzi - ministru, au convenit următoarele:

    ART. 1


    În vacanţele şcolare ale anului 2009, în special în vacanţa de vară, cele două părţi vor conlucra pentru realizarea în comun a programului de cuprindere în tabere de odihnă organizate în spaţiile aparţinând direcţiilor pentru tineret judeţene, prevăzute în anexa nr. 1, sau în tabere private care funcţionează cu avizul acestora, prevăzute în anexa nr. 2, a copiilor preşcolari, elevi sau studenţi, care urmează cursurile învăţământului de stat sau ale celui acreditat, conform legii, urmaşi de erou-martir, şi ai căror părinţi deţin certificate doveditoare ale calităţii de revoluţionar, eliberate în baza Legii recunoştinţei faţă de eroii-martiri şi luptătorii care au contribuit la victoria Revoluţiei române din decembrie 1989, precum şi faţă de persoanele care şi-au jertfit viaţa sau au avut de suferit în urma revoltei muncitoreşti anticomuniste de la Braşov din noiembrie 1987 nr. 341/2004, cu modificările şi completările ulterioare.

    ART. 2


    (1) Ministerul Tineretului şi Sportului, prin direcţiile judeţene pentru tineret, va asigura locurile corespunzătoare în tabere şcolare pentru copiii menţionaţi la art. 1.

    (2) Pentru a alege tabăra, perioada şi pentru a afla costul acesteia, părinţii care deţin certificate de revoluţionar eliberate în baza Legii nr. 341/2004, cu modificările şi completările ulterioare, sau asociaţiile de revoluţionari - organizatori de grupuri, care doresc participarea copiilor menţionaţi la art. 1 în tabere, se vor prezenta la direcţiile pentru tineret judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, prin Direcţia de programe recreative pentru tineret.

    (3) După desfăşurarea activităţilor prevăzute la alin. (2), părinţii sau organizatorii de grupuri care doresc participarea copiilor la tabără, cu cel puţin 15 zile lucrătoare înainte de plecarea în tabără, se vor prezenta la Secretariatul de Stat pentru Problemele Revoluţionarilor din Decembrie 1989 cu următoarele documente, după cum urmează:

    1. părinţii:

    a) cerere în care sunt specificate tabăra, perioada, costul acesteia, numele şi prenumele părintelui, numărul certificatului care atestă calitatea de revoluţionar, conform prevederilor Legii nr. 341/2004, cu modificările şi completările ulterioare, numele şi prenumele copilului, data naşterii copilului;

    b) copie de pe BI/CI al/a părintelui;

    c) copie de pe certificatul care atestă calitatea de urmaş erou-martir a copilului sau calitatea de revoluţionar al părintelui, conform prevederilor Legii nr. 341/2004, cu modificările şi completările ulterioare;

    d) adeverinţă de şcolarizare în cadrul învăţământului de stat sau acreditat conform prevederilor legale, în original;

    e) copie de pe certificatele de naştere ale copiilor sau, după caz, copie de pe BI/CI ale copiilor;

1   2   >  

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC

Inapoi la Cautare

Comentarii Act

Nu sunt comentarii momentan.

Posteaza pe retele sociale

Pentru a posta un comentariu trebuie sa va autentificati


Daca nu aveti inca un cont si vreti sa va inregistrati dati click aici


Despre Companie

CTCE este liderul national in domeniul software legislativ. Avem o experienta de peste 35 ani in domeniul dezvoltarii de aplicatii software.
(aflati mai multe)

Termeni si Conditii
Comanda LegisPlus
Testeaza LegisPlus
Resurse Lege-Online

Nota CTCE

Continutul, designul, structura, precum si materialele Lege-Online.ro apartin C.T.C.E. - Piatra Neamt si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala.

Intrati in Contact

  • Telefon:
    (0233) 211 020 / (0233) 218 110
  • E-mail:
    office@ctce.ro
  • Adresa:
    Bd. Decebal, nr. 32
    610076, Piatra Neamt, Neamt
    Romania


CTCE - Centrul Teritorial de Calcul Economic

Info

Se încarcã, vã rugãm asteptati.