Inapoi la Cautare

PROCEDURĂ din /2012


de atribuire aplicabilă beneficiarilor privaţi de proiecte finanţate din instrumente structurale, obiectivul "Convergenţă"


Puteti sa consultati o forma actualizata valabilă între 16.11.2012 și 21.10.2013 , conform modificarilor publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, apasand butonul Cumpara Act.

Cumparati Actul varianta DOC

Forma la zi
Pret: 13,00 RON cu TVA
Doriti o forma actualizata ,valabilă între 16.11.2012 și 21.10.2013 , a acestui act ? Cumparati acum online, rapid si simplu varianta DOC !

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC



    Prezenta procedură descrie condiţiile şi etapele pe care trebuie să le parcurgă beneficiarii privaţi care atribuie contracte de servicii sau lucrări, finanţate din instrumente structurale, cu o valoare estimată care depăşeşte pragul valoric prevăzut la art. 19 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 34/2006 privind atribuirea contractelor de achiziţie publică, a contractelor de concesiune de lucrări publice şi a contractelor de concesiune de servicii, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 337/2006 , cu modificările şi completările ulterioare, denumită în continuare O.U.G. nr. 34/2006, dar care nu îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 9 lit. c) şi c^1) din acelaşi act normativ.

    Având în vedere faptul că prevederile art. 9 lit. c) şi c 1 ) menţionate mai sus nu reglementează condiţii pentru contractele de furnizare, rezultă faptul că prezenta procedură se aplică în cazul contractelor de furnizare care au o valoare estimată care depăşeşte pragul valoric prevăzut la art. 19 din O.U.G. nr. 34/2006, fără să existe o limită valorică superioară de la care să se aplice dispoziţiile O.U.G. nr. 34/2006.

    Domeniu de aplicare

    Prezenta procedură va fi implementată şi aplicată în cadrul tuturor programelor operaţionale (PO), în cazul în care beneficiarii privaţi, entităţi juridice fără calitate de autoritate contractantă, intenţionează să achiziţioneze produse, servicii sau lucrări.

    Pentru contractele de servicii sau lucrări, procedura se aplică în următoarele situaţii:

    1. în cazul în care contractul este finanţat/subvenţionat, în mod direct, în proporţie de mai mult de 50% de către o autoritate contractantă, iar valoarea estimată a contractelor este mai mică decât pragurile valorice prevăzute la art. 9 din O.U.G. nr. 34/2006;

    2. în cazul în care contractul este finanţat/subvenţionat, în mod direct, în proporţie de mai puţin de 50% de către o autoritate contractantă, iar valoarea estimată a acestuia este mai mică, egală sau mai mare decât pragurile valorice prevăzute la art. 9 din O.U.G. nr. 34/2006.

    Dacă valoarea estimată este egală sau mai mare decât pragurile prevăzute la art. 9 lit. c) şi c 1 ) din O.U.G. nr. 34/2006 şi contractul de servicii ori lucrări este finanţat/subvenţionat, în mod direct, în proporţie de mai mult de 50% de către o autoritate contractantă, atunci beneficiarii privaţi au obligaţia să aplice prevederile O.U.G. nr. 34/2006.

    Dacă valoarea estimată a achiziţiei, fără TVA, nu depăşeşte pragul valoric prevăzut la art. 19 din O.U.G. nr. 34/2006 pentru fiecare achiziţie, beneficiarul achiziţionează direct produse, servicii sau lucrări. Achiziţia se realizează pe bază de document justificativ (de exemplu, factură, contract, comandă). În acest caz, dosarul achiziţiei va cuprinde nota justificativă privind determinarea valorii estimate şi documentele justificative care stau la baza achiziţiei.

	

 ┌──────────────────┬──────────────────────────────────────────────────────────┐
 │Tipul contractului│ Condiţiile de aplicare a prezentei proceduri │
 ├──────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────────┤
 │ Contract │Valoarea estimată depăşeşte pragul valoric prevăzut la │
 │de furnizare │art. 19 din O.U.G. nr. 34/2006. │
 ├──────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────────┤
 │Contract │Contractul respectiv este cofinanţat, în proporţie de mai │
 │de lucrări │mult de 50%, prin PO ..., şi valoarea estimată a contrac- │
 │ │tului respectiv depăşeşte pragul valoric prevăzut la │
 │ │art. 19 din O.U.G. nr. 34/2006 şi este mai mică decât │
 │ │pragul valoric prevăzut la art. 9 lit. c) din acelaşi act │
 │ │normativ. │
 ├──────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────────┤
 │Contract de │Contractul respectiv este cofinanţat, în proporţie de │
 │servicii │mai mult de 50%, prin PO ..., şi valoarea estimată a │
 │ │contractului respectiv depăşeşte pragul valoric prevăzut │
 │ │la art. 19 din O.U.G. nr. 34/2006 şi este mai mică decât │
 │ │pragul valoric prevăzut la art. 9 lit. c^1) din acelaşi │
 │ │act normativ. │
 ├──────────────────┼──────────────────────────────────────────────────────────┤
 │Contract de │Contractul respectiv este cofinanţat, în proporţie de │
 │lucrări sau de │mai puţin de 50%, prin PO ..., şi valoarea estimată │
 │servicii │depăşeşte pragul valoric prevăzut la art. 19 din │
 │ │O.U.G. nr. 34/2006. │
 └──────────────────┴──────────────────────────────────────────────────────────┘
 ┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
 │Atenţie! │
 │Este interzisă divizarea unui contract în mai multe contracte de valoare mai │
 │mică (cu acelaşi obiect) în vederea încadrării sub pragurile stipulate de │
 │prevederile O.U.G. nr. 34/2006. │
 └─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
 ┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┐
 │Atenţie! │
 │Contractul care are ca obiect atât furnizarea de produse, cât şi prestarea de│
 │servicii este considerat contract de servicii dacă valoarea estimată a servi-│
 │ciilor este mai mare decât valoarea estimată a produselor prevăzute în con- │
 │tractul respectiv. Prin urmare, dacă avem un contract în care valoarea servi-│
 │ciilor depăşeşte valoarea produselor care se vor achiziţiona, se aplică pre- │
 │vederile art. 9 lit. c) din O.U.G. nr. 34/2006, dacă sunt îndeplinite în mod │
 │cumulativ cele două condiţii legiferate. │
 │Contractul care are ca obiect produse şi lucrări este considerat contract de │
 │lucrări dacă valoarea estimată a lucrărilor este mai mare decât valoarea │
 │estimată a produselor prevăzute în contractul respectiv. Prin urmare, dacă │
 │avem un contract în care valoarea lucrărilor depăşeşte valoarea produselor │
 │care se vor achiziţiona, se aplică prevederile art. 9 lit. c) din O.U.G. │
 │nr. 34/2006, dacă sunt îndeplinite în mod cumulativ cele două condiţii legi- │
 │ferate. │
 │În toate cazurile, încadrarea contractului se realizează în funcţie de valoa-│
 │rea estimată cea mai mare. │
 └─────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘


    Temei legal

    - prevederile art. 60 din Regulamentul (CE) nr. 1.083/2006 al Consiliului din 11 iulie 2006 de stabilire a anumitor dispoziţii generale privind Fondul European de Dezvoltare Regională, Fondul Social European şi Fondul de coeziune şi de abrogare a Regulamentului (CE) nr. 1.260/1999 , cu modificările şi completările ulterioare;

    - cap. 7 şi 8 din Regulamentul (CE, Euratom) nr. 1.605/2002 al Consiliului din 25 iunie 2002 privind regulamentul financiar aplicabil bugetului general al Comunităţilor Europene.

    Definiţii

    - beneficiar privat - entitatea juridică fără calitate de autoritate contractantă conform prevederilor art. 8 din O.U.G. nr. 34/2006;
1   2   >  

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC

Inapoi la Cautare

Comentarii Act

Nu sunt comentarii momentan.

Posteaza pe retele sociale

Pentru a posta un comentariu trebuie sa va autentificati


Daca nu aveti inca un cont si vreti sa va inregistrati dati click aici


Despre Companie

CTCE este liderul national in domeniul software legislativ. Avem o experienta de peste 35 ani in domeniul dezvoltarii de aplicatii software.
(aflati mai multe)

Termeni si Conditii
Comanda LegisPlus
Testeaza LegisPlus
Resurse Lege-Online

Nota CTCE

Continutul, designul, structura, precum si materialele Lege-Online.ro apartin C.T.C.E. - Piatra Neamt si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala.

Intrati in Contact

  • Telefon:
    (0233) 211 020 / (0233) 218 110
  • E-mail:
    office@ctce.ro
  • Adresa:
    Bd. Decebal, nr. 32
    610076, Piatra Neamt, Neamt
    Romania


CTCE - Centrul Teritorial de Calcul Economic

Info

Se încarcã, vã rugãm asteptati.