Inapoi la Cautare

ORDIN 392 /2013


privind stabilirea condiţiilor pe care trebuie să le îndeplinească operatorii economici care comercializează produse de panificaţie pe teritoriul României


Puteti sa consultati o forma actualizata la data 14.07.2020, conform modificarilor publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, apasand butonul Cumpara Act.

Cumparati Actul varianta DOC

Forma la zi
Pret: 13,00 RON cu TVA
Doriti o forma actualizata , la zi (14.07.2020) , a acestui act ? Cumparati acum online, rapid si simplu varianta DOC !

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC



    Având în vedere prevederile art. 8, 18 şi ale art. 20 alin. (1) din Ordonanţa Guvernului nr. 21/1992 privind protecţia consumatorilor, republicatã, cu modificãrile şi completãrile ulterioare,

    în temeiul art. 5 alin. (5) din Hotãrârea Guvernului nr. 700/2012 privind organizarea şi funcţionarea Autoritãţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor, cu modificãrile ulterioare,

    preşedintele Autoritãţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor emite prezentul ordin.

    ART. 1


    Prezentul ordin stabileşte condiţiile pe care trebuie sã le îndeplineascã operatorii economici care comercializeazã produse de panificaţie pe teritoriul României.

    ART. 2


    În sensul prezentului ordin urmãtorii termeni se definesc astfel:

    - produs de panificaţie - produsul - pâine, cornuri, chifle, batoane, minibaghete, franzeluţe, împletituri etc. - obţinut prin frãmântarea, fermentarea şi coacerea în condiţii adecvate a diferitelor sortimente de fãinã, utilizate singure ori în amestec, cu apã potabilã, drojdie şi/sau culturi acidolactice, cu ori fãrã sare iodatã, cu sau fãrã enzime, aditivi alimentari, auxiliari tehnologici, cu sau fãrã alte adaosuri. Se excepteazã de la aceastã definiţie produsele de panificaţie cu umpluturi;

    - aditivi alimentari, auxiliari tehnologici - conform prevederilor Regulamentului (CE) nr. 1.333/2008 al Parlamentului European şi al Consiliului din 16 decembrie 2008 privind aditivii alimentari;

    - enzimã alimentarã - astfel cum este definitã în art. 3 alin. (2) lit. a) din Regulamentul (CE) nr. 1.332/2008 al Parlamentului European şi al Consiliului din 16 decembrie 2008 privind enzimele alimentare şi de modificare a Directivei 83/417/CEE a Consiliului, a Regulamentului (CE) nr. 1.493/1999 al Consiliului, a Directivei 2000/13/CE , a Directivei 2001/112/CE a Consiliului şi a Regulamentului (CE) nr. 258/97 .

    ART. 3


    Nu se admite prezenţa în compoziţia produselor de panificaţie a coloranţilor, cu excepţia E 150 a-d - zaharuri şi melase caramelizate - la pâinea din malţ.

    ART. 4
1   2   >  

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC

Inapoi la Cautare

Comentarii Act

Nu sunt comentarii momentan.

Posteaza pe retele sociale

Pentru a posta un comentariu trebuie sa va autentificati


Daca nu aveti inca un cont si vreti sa va inregistrati dati click aici


Despre Companie

CTCE este liderul national in domeniul software legislativ. Avem o experienta de peste 35 ani in domeniul dezvoltarii de aplicatii software.
(aflati mai multe)

Termeni si Conditii
Comanda LegisPlus
Testeaza LegisPlus
Resurse Lege-Online

Nota CTCE

Continutul, designul, structura, precum si materialele Lege-Online.ro apartin C.T.C.E. - Piatra Neamt si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala.

Intrati in Contact

  • Telefon:
    (0233) 211 020 / (0233) 218 110
  • E-mail:
    office@ctce.ro
  • Adresa:
    Bd. Decebal, nr. 32
    610076, Piatra Neamt, Neamt
    Romania


CTCE - Centrul Teritorial de Calcul Economic

Info

Se încarcã, vã rugãm asteptati.