Inapoi la Cautare

ORDIN 2624 /2009


privind stabilirea plafonului maxim în limita căruia se poate deconta chiria pentru judecători, procurori, personalul asimilat acestora, detaşaţi în străinătate pentru acţiuni în interesul serviciului


Puteti sa consultati o forma actualizata la data 07.04.2020, conform modificarilor publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, apasand butonul Cumpara Act.

Cumparati Actul varianta DOC

Forma la zi
Pret: 13,00 RON cu TVA
Doriti o forma actualizata , la zi (07.04.2020) , a acestui act ? Cumparati acum online, rapid si simplu varianta DOC !

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC



    În temeiul art. 58 alin. (3^2) lit. c) din Legea nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor şi procurorilor, republicată, cu modificările şi completările ulterioare,

    ministrul justiţiei şi libertăţilor cetăţeneşti, ministrul afacerilor externe, preşedintele Consiliului Superior al Magistraturii, preşedintele Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi procurorul-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie emit următorul ordin:

    ART. 1

    (1) Judecătorii, procurorii şi personalul asimilat acestora din cadrul Ministerului Justiţiei şi Libertăţilor Cetăţeneşti, Consiliului Superior al Magistraturii, Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi Direcţiei Naţionale Anticorupţie, denumite în continuare instituţii, detaşaţi în străinătate pentru acţiuni în interesul serviciului, beneficiază de decontarea chiriei, în limita plafonului stabilit anual, potrivit limitei bugetului alocat în acest scop prin legea bugetului de stat.

    (2) Plafonul lunar maxim în limita căruia se poate deconta chiria lunară prevăzută la art. 58 alin. (3^2) lit. c) din Legea nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor şi procurorilor, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, se stabileşte în funcţie de preţurile practicate la închiriere pe piaţa imobiliară a ţării în care persoana îndreptăţită potrivit legii este detaşată în străinătate pentru acţiuni în interesul serviciului.

    (3) Stabilirea chiriei ce va fi decontată se face prin alegerea ofertei celei mai convenabile dintr-un număr de minimum 3 variante.

    (4) În vederea obţinerii acestor oferte, instituţia în cadrul căreia este încadrat personalul prevăzut la alin. (1) solicită sprijinul Ministerului Afacerilor Externe, în vederea obţinerii, prin intermediul ambasadelor, misiunilor permanente sau consulatelor generale, a unui număr minim de 3 variante de preţ pentru închirierea unei locuinţe în localitatea în care persoana îndreptăţită urmează să îşi desfăşoare activitatea, în limitele condiţiilor stabilite de unităţile transmiţătoare şi comunicate Ministerului Afacerilor Externe.

    ART. 2

    (1) Decontarea chiriei se face în baza contractului de închiriere, precum şi a înscrisurilor justificative care atestă plata acesteia către locator, cu respectarea legislaţiei specifice ţării în care personalul prevăzut la art. 1 alin. (1) este detaşat.

    (2) Orice modificare a situaţiei de fapt care apare pe durata contractului de închiriere va fi comunicată de beneficiar departamentului economic al instituţiei în cadrul căreia îşi desfăşoară activitatea, în termen de 15 zile de la data intervenirii ei.

    ART. 3

    Sumele plătite cu titlu de chirie de către ordonatorul principal, secundar sau terţiar de credite, după caz, în temeiul prezentului ordin, nu constituie drepturi salariale şi nu sunt supuse impozitului pe venit.

    ART. 4

    Dispoziţiile prezentului ordin se aplică în mod corespunzător şi consilierilor ministrului justiţiei, detaşaţi în străinătate pentru acţiuni în interesul serviciului.

1   2   >  

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC

Inapoi la Cautare

Comentarii Act

Nu sunt comentarii momentan.

Posteaza pe retele sociale

Pentru a posta un comentariu trebuie sa va autentificati


Daca nu aveti inca un cont si vreti sa va inregistrati dati click aici


Despre Companie

CTCE este liderul national in domeniul software legislativ. Avem o experienta de peste 35 ani in domeniul dezvoltarii de aplicatii software.
(aflati mai multe)

Termeni si Conditii
Comanda LegisPlus
Testeaza LegisPlus
Resurse Lege-Online

Nota CTCE

Continutul, designul, structura, precum si materialele Lege-Online.ro apartin C.T.C.E. - Piatra Neamt si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala.

Intrati in Contact

  • Telefon:
    (0233) 211 020 / (0233) 218 110
  • E-mail:
    office@ctce.ro
  • Adresa:
    Bd. Decebal, nr. 32
    610076, Piatra Neamt, Neamt
    Romania


CTCE - Centrul Teritorial de Calcul Economic

Info

Se încarcã, vã rugãm asteptati.