Inapoi la Cautare

ORDIN 2408 /2009


privind modificarea Ordinului ministrului finanţelor publice nr. 1.235/2003 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 146/2002 privind formarea şi utilizarea resurselor derulate prin trezoreria statului, aprobată cu modificări prin Legea nr. 201/2003


Puteti sa consultati o forma actualizata la data 26.02.2021, conform modificarilor publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, apasand butonul Cumpara Act.

Cumparati Actul varianta DOC

Forma la zi
Pret: 13,00 RON cu TVA
Doriti o forma actualizata , la zi (26.02.2021) , a acestui act ? Cumparati acum online, rapid si simplu varianta DOC !

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC



    În temeiul prevederilor art. 10 alin. (4) din Hotărârea Guvernului nr. 34/2009 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Finanţelor Publice, cu modificările şi completările ulterioare, şi ale art. II din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 75/2009 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 146/2002 privind formarea şi utilizarea resurselor derulate prin trezoreria statului,

    ministrul finanţelor publice emite următorul ordin:

    ART. I

    Punctul 11 din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 146/2002 privind formarea şi utilizarea resurselor derulate prin trezoreria statului, aprobată cu modificări prin Legea nr. 201/2003, aprobate prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 1.235/2003, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 734 din 21 octombrie 2003, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi va avea următorul cuprins:

    "11. Art. 6 alin. (4) din ordonanţa de urgenţă:

    (4) Din conturile deschise la Trezoreria Statului nu pot fi dispuse plăţi pe bază de bilete la ordin, cu excepţia celor dispuse pe bază de bilete la ordin emise anterior intrării în vigoare a prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă.

    Norme metodologice:

    6.4.1. Decontarea biletelor la ordin emise de operatorii economici şi serviciile publice din subordinea autorităţilor administraţiei publice locale se efectuează din conturile deschise pe numele acestora la instituţii de credit.

    6.4.2. (1) În scopul decontării biletelor la ordin, operatorii economici şi serviciile publice din subordinea autorităţilor administraţiei publice locale pot transfera sumele necesare decontării, pe bază de ordin de plată pentru Trezoreria Statului (OPT), din conturile proprii deschise la Trezoreria Statului în conturile deschise la instituţiile de credit, astfel încât acestea să fie disponibile în conturile din care se efectuează decontarea biletelor la ordin cu două zile lucrătoare înainte de scadenţa acestora.

    (2) La transferul sumelor necesare decontării biletelor la ordin în conturile deschise la instituţii de credit, serviciile publice din subordinea autorităţilor administraţiei publice locale vor prezenta unităţilor Trezoreriei Statului o copie a biletului la ordin din care să rezulte obligaţia de plată şi scadenţa acesteia.

    6.4.3. Formularele biletelor la ordin emise de operatorii economici şi serviciile publice din subordinea autorităţilor administraţiei publice locale vor fi puse la dispoziţia acestora de către instituţii de credit.

    6.4.4. (1) Biletele la ordin emise de operatorii economici şi serviciile publice din subordinea autorităţilor administraţiei publice locale pot fi avalizate de către autorităţile administraţiei publice locale, în condiţiile prevederilor art. 61 alin. (3) şi art. 62 alin. (3) din Legea privind finanţele publice locale nr. 273/2006, cu modificările şi completările ulterioare. Transferul fondurilor necesare decontării biletelor la ordin emise de operatorii economici şi serviciile publice, avalizate de autorităţile administraţiei publice locale, se efectuează din conturile de cheltuieli ale bugetelor locale, pe bază de ordin de plată pentru Trezoreria Statului (OPT), astfel încât acestea să fie disponibile în conturile din care se efectuează decontarea biletelor la ordin cu două zile lucrătoare înainte de scadenţa acestora.

    (2) La transferul sumelor necesare decontării biletelor la ordin în conturile deschise la instituţii de credit, serviciile publice din subordinea autorităţilor administraţiei publice locale vor prezenta unităţilor Trezoreriei Statului o copie a biletului la ordin din care să rezulte obligaţia de plată şi scadenţa acesteia.

    6.4.5. Biletele la ordin emise anterior intrării în vigoare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 75/2009 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 146/2002 privind formarea şi utilizarea resurselor derulate prin trezoreria statului se decontează din conturi deschise la Trezoreria Statului pe bază de ordin de plată pentru Trezoreria Statului (OPT), întocmit de emitent sau de instituţia care a avalizat biletele la ordin respective, după caz, la care se anexează o copie a biletului la ordin din care să rezulte obligaţia de plată şi scadenţa acesteia."

1   2   >  

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC

Inapoi la Cautare

Comentarii Act

Nu sunt comentarii momentan.

Posteaza pe retele sociale

Pentru a posta un comentariu trebuie sa va autentificati


Daca nu aveti inca un cont si vreti sa va inregistrati dati click aici


Despre Companie

CTCE este liderul national in domeniul software legislativ. Avem o experienta de peste 35 ani in domeniul dezvoltarii de aplicatii software.
(aflati mai multe)

Termeni si Conditii
Comanda LegisPlus
Testeaza LegisPlus
Resurse Lege-Online

Nota CTCE

Continutul, designul, structura, precum si materialele Lege-Online.ro apartin C.T.C.E. - Piatra Neamt si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala.

Intrati in Contact

  • Telefon:
    (0233) 211 020 / (0233) 218 110
  • E-mail:
    office@ctce.ro
  • Adresa:
    Bd. Decebal, nr. 32
    610076, Piatra Neamt, Neamt
    Romania


CTCE - Centrul Teritorial de Calcul Economic

Info

Se încarcã, vã rugãm asteptati.