Inapoi la Cautare

ORDIN 1901 /2013


cu privire la condiţiile de acordare a indemnizaţiei diplomatice şi de stabilire a cuantumului acesteia


Puteti sa consultati o forma actualizata la data 11.07.2020, conform modificarilor publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, apasand butonul Cumpara Act.

Cumparati Actul varianta DOC

Forma la zi
Pret: 13,00 RON cu TVA
Doriti o forma actualizata , la zi (11.07.2020) , a acestui act ? Cumparati acum online, rapid si simplu varianta DOC !

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC



    În conformitate cu prevederile art. 2 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 96/2013 privind acordarea de drepturi unor membri ai Corpului diplomatic şi consular al României,

    în temeiul Hotãrârii Guvernului nr. 8/2013 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Afacerilor Externe, cu modificãrile şi completãrile ulterioare,

    ministrul afacerilor externe emite urmãtorul ordin:

    ART. 1

    Indemnizaţia diplomaticã, denumitã în continuare indemnizaţie, se acordã cu respectarea prevederilor Ordonanţei de urgenţã a Guvernului nr. 96/2013 privind acordarea de drepturi unor membri ai Corpului diplomatic şi consular al României, denumit în continuare CDCR.

    ART. 2

    Cuantumul lunar al indemnizaţiei este de 3.571 lei impozabil.

    ART. 3

    Beneficiarii indemnizaţiei sunt membrii CDCR care îndeplinesc în mod cumulativ condiţiile prevãzute la art. 1 din Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 96/2013, respectiv: au o vechime neîntreruptã de cel puţin 15 ani, pânã la data de 31 august 2010, în Ministerul Afacerilor Externe, denumit în continuare M.A.E., şi erau pensionari la data de 31 august 2010.

    ART. 4

    Prin vechime neîntreruptã de cel puţin 15 ani în M.A.E. se înţelege vechimea continuã realizatã în M.A.E., în calitate de angajat şi ca membru al CDCR.

    ART. 5

    În calculul perioadei de vechime neîntreruptã necesarã obţinerii indemnizaţiei se vor lua în considerare, dacã acestea au fost înregistrate în perioada de referinţã de 15 ani, perioadele stabilite prin lege ca fiind vechime neîntreruptã în muncã la acelaşi angajator.

    ART. 6

1   2   >  

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC

Inapoi la Cautare

Comentarii Act

Nu sunt comentarii momentan.

Posteaza pe retele sociale

Pentru a posta un comentariu trebuie sa va autentificati


Daca nu aveti inca un cont si vreti sa va inregistrati dati click aici


Despre Companie

CTCE este liderul national in domeniul software legislativ. Avem o experienta de peste 35 ani in domeniul dezvoltarii de aplicatii software.
(aflati mai multe)

Termeni si Conditii
Comanda LegisPlus
Testeaza LegisPlus
Resurse Lege-Online

Nota CTCE

Continutul, designul, structura, precum si materialele Lege-Online.ro apartin C.T.C.E. - Piatra Neamt si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala.

Intrati in Contact

  • Telefon:
    (0233) 211 020 / (0233) 218 110
  • E-mail:
    office@ctce.ro
  • Adresa:
    Bd. Decebal, nr. 32
    610076, Piatra Neamt, Neamt
    Romania


CTCE - Centrul Teritorial de Calcul Economic

Info

Se încarcã, vã rugãm asteptati.