Inapoi la Cautare

NORMĂ din /2004


privind aplicarea scutirii de taxa pe valoarea adăugată pentru livrările de bunuri şi prestările de servicii finanţate din ajutoare sau din împrumuturi nerambursabile acordate de guverne străine, de organisme internaţionale şi de organizaţii nonprofit şi de caritate din străinătate şi din ţară, inclusiv din donaţii ale persoanelor fizice, prevăzută la art. 143 alin. (1) lit. l) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal


Puteti sa consultati o forma actualizata la data 24.01.2021, conform modificarilor publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, apasand butonul Cumpara Act.

Cumparati Actul varianta DOC

Forma la zi
Pret: 13,00 RON cu TVA
Doriti o forma actualizata , la zi (24.01.2021) , a acestui act ? Cumparati acum online, rapid si simplu varianta DOC !

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC


    ART. 1

    Pentru livrările de bunuri şi prestările de servicii finanţate din ajutoare băneşti sau din împrumuturi nerambursabile acordate de guverne străine sau de organisme internaţionale, scutirea de taxa pe valoarea adăugată, prevăzută la art. 143 alin. (1) lit. l) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, se aplică dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiţii:

    a) să se realizeze obiectivele sau proiectele nominalizate în hotărâri ale Guvernului ori prevăzute în acorduri, protocoale şi înţelegeri încheiate cu guverne străine sau cu organisme internaţionale;

    b) finanţarea să fie asigurată din ajutoare băneşti ori împrumuturi nerambursabile acordate de guverne străine sau de organisme internaţionale , din fondul de contrapartidă constituit din contravaloarea în lei a ajutoarelor primite de România sub formă de bunuri şi de servicii şi/sau din contribuţia publică naţională prevăzută la art. 1 lit. c) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 63/1999 cu privire la gestionarea fondurilor nerambursabile alocate României de către Comunitatea Europeană, precum şi a fondurilor de cofinanţare aferente acestora, aprobată prin Legea nr. 22/2000, cu modificările ulterioare.

    ART. 2

    Pentru livrările de bunuri şi prestările de servicii finanţate din ajutoare băneşti sau din împrumuturi nerambursabile acordate de organizaţii nonprofit şi de caritate din străinătate şi din ţară, precum şi din donaţii ale persoanelor fizice, scutirea de taxa pe valoarea adăugată, prevăzută la art. 143 alin. (1) lit. l) din Legea nr. 571/2003, se aplică dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiţii:

    a) să se realizeze obiectivele sau proiectele nominalizate în hotărâri ale Guvernului ori prevăzute în acorduri, protocoale şi înţelegeri încheiate cu organizaţii nonprofit şi de caritate din străinătate şi din ţară, cu excepţia celor realizate din donaţii ale persoanelor fizice;

    b) obiectivele sau proiectele să fie destinate unor scopuri cu caracter umanitar, social, filantropic, religios, de apărare a sănătăţii, de apărare a ţării sau a siguranţei naţionale, cultural, artistic, educativ, ştiinţific, sportiv, de protecţie şi ameliorare a mediului, de protecţie şi conservare a monumentelor istorice şi de arhitectură;

    c) finanţarea să fie asigurată din ajutoare băneşti sau din împrumuturi nerambursabile ale organizaţiilor nonprofit şi de caritate din străinătate şi din ţară şi/sau din donaţii ale persoanelor fizice.

    ART. 3

    (1) Scutirea de taxa pe valoarea adăugată, prevăzută la art. 143 alin. (1) lit. l) din Legea nr. 571/2003, poate fi realizată prin următoarele modalităţi:

    a) prin restituirea taxei pe valoarea adăugată, potrivit art. 149 alin. (9) din Legea nr. 571/2003, către beneficiarii fondurilor nerambursabile care nu sunt plătitori de taxă pe valoarea adăugată, conform procedurii prevăzute la art. 4;

    b) prin facturarea fără taxa pe valoarea adăugată de către furnizorii/prestatorii persoane impozabile române, care participă la realizarea obiectivelor sau proiectelor finanţate din fondurile prevăzute la art. 1 şi 2, denumiţi în continuare contractori, şi de către furnizorii sau prestatorii acestora din România, denumiţi în continuare subcontractori, a bunurilor livrate şi a serviciilor prestate. Prin persoană impozabilă română se înţelege orice furnizor/prestator care îşi are stabilit în România sediul activităţii economice sau un sediu permanent de la care serviciile sunt efectuate sau, în lipsa acestuia, domiciliul ori reşedinţa sa obişnuită. Persoanele impozabile stabilite în străinătate care şi-au desemnat reprezentant fiscal în România sunt considerate persoane impozabile române. Operaţiunile de natura celor prevăzute la art. 133 alin. (2) lit. c) din Legea nr. 571/2003 nu se facturează prin reprezentantul fiscal chiar dacă persoana impozabilă stabilită în străinătate şi-a desemnat un reprezentant fiscal în România. Contractorii şi subcontractorii îşi pot exercita dreptul de deducere a taxei pe valoarea adăugată aferente intrărilor destinate realizării obiectivului sau a proiectului. Facturarea fără taxa pe valoarea adăugată se poate efectua numai pe baza unui certificat de scutire de taxă pe valoarea adăugată, care se solicită pentru contractori şi subcontractori de către beneficiarii fondurilor sau, după caz, de către agenţia de implementare, conform procedurii prevăzute la art. 5. Facturarea se efectuează către beneficiarii fondurilor, menţionându-se pe factură, atunci când este cazul, şi agenţia de implementare prin care se face plata;

    c) scutirea de la plata taxei pe valoarea adăugată a beneficiarilor pentru:

    1. serviciile de natura celor prevăzute la art. 133 alin. (2) lit. c) din Legea nr. 571/2003, prestate de către persoane impozabile stabilite în străinătate, indiferent dacă acestea şi-au desemnat sau nu şi-au desemnat un reprezentant fiscal în România, pentru care se aplică obligatoriu taxare inversă. Beneficiarii vor justifica scutirea de taxă pe valoarea adăugată cu factura emisă de către prestator şi documente din care să rezulte că finanţarea este asigurată din fondurile prevăzute la art. 1 şi 2. În situaţia în care persoane impozabile stabilite în străinătate realizează în exclusivitate servicii de natura celor prevăzute la art. 133 alin. (2) lit. c) din Legea nr. 571/2003, acestea pot să-şi desemneze un reprezentant fiscal în România în vederea recuperării taxei pe valoarea adăugată pentru achiziţii de bunuri şi/sau servicii finanţate din fondurile prevăzute la art. 1 şi 2;
1   2   >  

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC

Inapoi la Cautare

Comentarii Act

Nu sunt comentarii momentan.

Posteaza pe retele sociale

Pentru a posta un comentariu trebuie sa va autentificati


Daca nu aveti inca un cont si vreti sa va inregistrati dati click aici


Despre Companie

CTCE este liderul national in domeniul software legislativ. Avem o experienta de peste 35 ani in domeniul dezvoltarii de aplicatii software.
(aflati mai multe)

Termeni si Conditii
Comanda LegisPlus
Testeaza LegisPlus
Resurse Lege-Online

Nota CTCE

Continutul, designul, structura, precum si materialele Lege-Online.ro apartin C.T.C.E. - Piatra Neamt si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala.

Intrati in Contact

  • Telefon:
    (0233) 211 020 / (0233) 218 110
  • E-mail:
    office@ctce.ro
  • Adresa:
    Bd. Decebal, nr. 32
    610076, Piatra Neamt, Neamt
    Romania


CTCE - Centrul Teritorial de Calcul Economic

Info

Se încarcã, vã rugãm asteptati.