Inapoi la Cautare

NORMĂ din /2001


privind criteriile de clasificare a produselor folosite, destinate copiilor mai mici de 36 de luni


Puteti sa consultati o forma actualizata valabilă între 16.05.2001 și 04.01.2006 , conform modificarilor publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, apasand butonul Cumpara Act.

Cumparati Actul varianta DOC

Forma la zi
Pret: 13,00 RON cu TVA
Doriti o forma actualizata ,valabilă între 16.05.2001 și 04.01.2006 , a acestui act ? Cumparati acum online, rapid si simplu varianta DOC !

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC



    CAP. 1

    Prevederi generale

    ART. 1

    Prezentele norme stabilesc cadrul unitar pentru clasificarea produselor de îmbrăcăminte şi a jucariilor folosite, destinate copiilor mai mici de 36 de luni, ale căror comercializare, import şi distribuire gratuita sunt interzise în conformitate cu prevederile art. 1 din Hotărârea Guvernului nr. 329/2001.

    ART. 2

    Prin produse folosite se înţelege acele produse care au fost vândute o dată şi au suportat, de regula, cel puţin o singura operaţiune de spalare sau de curatare şi care, indiferent de gradul de uzura, sunt achiziţionate de la consumatori individuali în vederea revânzării (a doua oara) sau distribuirii gratuite către alţi consumatori.

    ART. 3

    Prevederile prezentelor norme se aplică de agenţii economici care importa şi/sau comercializează ori distribuie gratuit produse folosite, precum şi de specialiştii organelor abilitate pentru supravegherea dispoziţiilor legale în domeniul protecţiei consumatorilor prin controale efectuate pe piaţa, la angrosisti şi în unităţi vamale.

    CAP. 2

    Criterii pentru clasificarea jucariilor folosite, destinate copiilor mai mici de 36 de luni

    ART. 4

    Tipul jucariilor folosite, destinate copiilor mai mici de 36 de luni, materialele din care jucariile respective pot fi realizate şi descrierea acestora sunt prezentate în anexa nr. 1 la prezentele norme.

    ART. 5

    În conformitate cu standardele europene privind securitatea jucariilor sunt considerate jucarii destinate copiilor mai mici de 36 de luni toate jucariile moi, ca de exemplu: animale din stofa, plus şi materiale textile, papusi bebe cu corpul moale sau papusi textile simple, indiferent de dimensiunile acestora.

1   2   >  

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC

Inapoi la Cautare

Comentarii Act

Nu sunt comentarii momentan.

Posteaza pe retele sociale

Pentru a posta un comentariu trebuie sa va autentificati


Daca nu aveti inca un cont si vreti sa va inregistrati dati click aici


Despre Companie

CTCE este liderul national in domeniul software legislativ. Avem o experienta de peste 35 ani in domeniul dezvoltarii de aplicatii software.
(aflati mai multe)

Termeni si Conditii
Comanda LegisPlus
Testeaza LegisPlus
Resurse Lege-Online

Nota CTCE

Continutul, designul, structura, precum si materialele Lege-Online.ro apartin C.T.C.E. - Piatra Neamt si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala.

Intrati in Contact

  • Telefon:
    (0233) 211 020 / (0233) 218 110
  • E-mail:
    office@ctce.ro
  • Adresa:
    Bd. Decebal, nr. 32
    610076, Piatra Neamt, Neamt
    Romania


CTCE - Centrul Teritorial de Calcul Economic

Info

Se încarcã, vã rugãm asteptati.