Inapoi la Cautare

LEGE 579 /2004


privind autorizarea Ministerului Justiţiei de a vinde locuinţele de serviciu pe care le are în administrare


Puteti sa consultati o forma actualizata valabilă între 19.12.2004 și 10.05.2005 , conform modificarilor publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, apasand butonul Cumpara Act.

Cumparati Actul varianta DOC

Forma la zi
Pret: 15,00 RON cu TVA
Doriti o forma actualizata ,valabilă între 19.12.2004 și 10.05.2005 , a acestui act ? Cumparati acum online, rapid si simplu varianta DOC !

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC


    ART. 5

    Actualii chiriaşi îşi pot exprima opţiunea de a cumpăra locuinţele de serviciu, în termen de un an de la data intrării în vigoare a prezentei legi. În situaţia în care locuinţele de serviciu nu sunt cumpărate de chiriaşi şi au devenit disponibile ca urmare a eliberării acestora, pot fi vândute prin licitaţie publică, în condiţiile legii.

    ART. 6

    (1) Locuinţele cumpărate cu plata în rate, în condiţiile prezentei legi, nu pot fi înstrăinate prin acte între vii până la data achitării integrale a preţului.

    (2) Locuinţele dobândite în condiţiile prezentei legi nu pot fi restructurate şi nu li se poate schimba destinaţia, până la achitarea integrală a preţului, fără autorizarea prealabilă a Ministerului Justiţiei.

    (3) Ministerul Justiţiei îşi garantează încasarea preţului prin constituirea unei ipoteci de rang I asupra locuinţei în favoarea sa. Această operaţiune este scutită de taxa de timbru.

    ART. 7

    (1) În cazul neachitării la termenele stabilite a ratelor lunare din valoarea locuinţei, cumpărătorul va plăti o penalitate de 15% pe an din cuantumul acestor rate.

    (2) În caz de neplată a 6 rate scadente de către cumpărătorul locuinţei, unitatea vânzătoare va putea cere executarea silită asupra locuinţei şi evacuarea deţinătorului, în condiţiile legii.

    ART. 8

    (1) Sumele încasate din vânzarea locuinţelor de serviciu se fac venit la bugetul de stat şi vor fi folosite exclusiv pentru construirea şi cumpărarea de noi locuinţe, conform legii.

    (2) Din sumele prevăzute la alin. (1) se deduc cheltuielile determinate de procesul de evaluare a locuinţelor de către persoanele fizice sau juridice autorizate.

    ART. 9

    În termen de 30 de zile de la intrarea în vigoare a prezentei legi, Ministerul Justiţiei va emite norme metodologice de aplicare a prevederilor acesteia.

    Această lege a fost adoptată de Parlamentul României, cu respectarea prevederilor art. 75 şi ale art. 76 alin. (2) din Constituţia României, republicată.
<   1   2   3   >  

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC

Inapoi la Cautare

Comentarii Act

Nu sunt comentarii momentan.

Posteaza pe retele sociale

Pentru a posta un comentariu trebuie sa va autentificati


Daca nu aveti inca un cont si vreti sa va inregistrati dati click aici


Despre Companie

CTCE este liderul national in domeniul software legislativ. Avem o experienta de peste 35 ani in domeniul dezvoltarii de aplicatii software.
(aflati mai multe)

Termeni si Conditii
Comanda LegisPlus
Testeaza LegisPlus
Resurse Lege-Online

Nota CTCE

Continutul, designul, structura, precum si materialele Lege-Online.ro apartin C.T.C.E. - Piatra Neamt si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala.

Intrati in Contact

  • Telefon:
    (0233) 211 020 / (0233) 218 110
  • E-mail:
    office@ctce.ro
  • Adresa:
    Bd. Decebal, nr. 32
    610076, Piatra Neamt, Neamt
    Romania


CTCE - Centrul Teritorial de Calcul Economic

Info

Se încarcã, vã rugãm asteptati.