Inapoi la Cautare

HOTĂRÂRE 29 /2000


privind alegerile locale


Puteti sa consultati o forma actualizata la data 01.12.2020, conform modificarilor publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, apasand butonul Cumpara Act.

Cumparati Actul varianta DOC

Forma la zi
Pret: 15,00 RON cu TVA
Doriti o forma actualizata , la zi (01.12.2020) , a acestui act ? Cumparati acum online, rapid si simplu varianta DOC !

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC


    În temeiul art. 30 alin. (1) lit. b) şi alin. (4) din Legea nr. 70/1991 privind alegerile locale, republicată, cu modificările ulterioare, pentru asigurarea aplicării uniforme a legii,

    în interpretarea art. 65 alin. (2) din Legea nr. 70/1991, republicată,

    Biroul Electoral Central constata următoarele:

    Conform art. 16 alin. (1) din Constituţia României "cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări".

    Art. 34 alin. (1) din Constituţie consfinţeşte dreptul de vot al cetăţenilor care au împlinit, până în ziua alegerilor inclusiv, vârsta de 18 ani.

    În deplina concordanta cu aceste dispoziţii constituţionale, art. 2 din Legea nr. 70/1991, republicată, prevede exercitarea în mod egal a drepturilor electorale de către cetăţenii români, fără deosebire de naţionalitate, rasa, limba, religie, sex, convingeri politice sau profesie.

    Pe de altă parte, potrivit art. 1 din Legea nr. 70/1991, republicată, consiliile locale, consiliile judeţene, primării şi Consiliul General al Municipiului Bucureşti se aleg prin vot universal, egal, direct, secret şi liber exprimat.

    În raport cu aceste dispoziţii legale se impune interpretarea art. 65 alin. (2) din Legea nr. 70/1991, republicată, în sensul că toţi militarii în termen vor vota atât pentru consiliul local şi pentru primarul localităţii în care se afla unitatea militară, cat şi pentru consiliul judeţean corespunzător.

    Interpretarea se impune în vederea asigurării exerciţiului deplin şi egal al drepturilor electorale, avându-se în vedere ca pentru militarii care votează conform art. 11 alin. (3) teza întâi din Legea nr. 70/1991, republicată, art. 65 alin. (2) prevede că aceştia votează pentru consiliul local, consiliul judeţean şi primarul din localitatea de domiciliu.

    Pentru aceste considerente,

    Biroul Electoral Central hotărăşte:

    Militarii în termen votează atât pentru consiliul local şi pentru primar, cat şi pentru consiliul judeţean corespunzător, indiferent dacă votează în localitatea de domiciliu sau în localitatea în care se afla unitatea militară.

    Conform art. 30 alin. (4) şi (5) din Legea nr. 70/1991, republicată, prezenta hotărâre va fi adusă la cunoştinţa publică şi va fi publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I.

                Preşedinte,

             Magdalena Dumitru
1   2   >  

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC

Inapoi la Cautare

Comentarii Act

Nu sunt comentarii momentan.

Posteaza pe retele sociale

Pentru a posta un comentariu trebuie sa va autentificati


Daca nu aveti inca un cont si vreti sa va inregistrati dati click aici


Despre Companie

CTCE este liderul national in domeniul software legislativ. Avem o experienta de peste 35 ani in domeniul dezvoltarii de aplicatii software.
(aflati mai multe)

Termeni si Conditii
Comanda LegisPlus
Testeaza LegisPlus
Resurse Lege-Online

Nota CTCE

Continutul, designul, structura, precum si materialele Lege-Online.ro apartin C.T.C.E. - Piatra Neamt si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala.

Intrati in Contact

  • Telefon:
    (0233) 211 020 / (0233) 218 110
  • E-mail:
    office@ctce.ro
  • Adresa:
    Bd. Decebal, nr. 32
    610076, Piatra Neamt, Neamt
    Romania


CTCE - Centrul Teritorial de Calcul Economic

Info

Se încarcã, vã rugãm asteptati.