LEGE nr. 2 din 18 aprilie 1989
privind îmbunătăţirea organizării administrative a teritoriului Republicii Socialiste România
EMITENT: MAREA ADUNARE NAŢIONALA
PUBLICAT ÎN: BULETINUL OFICIAL nr. 15 din 25 aprilie 1989

    În temeiul articolului 57 din Constituţia Republicii Socialiste România, semnam şi dispunem, să fie publicată în Buletinul Oficial al Republicii Socialiste România nr. 2 din 18 aprilie 1989, legea privind îmbunătăţirea organizării administrative a teritoriului Republicii Socialiste România.

              NICOLAE CEAUŞESCU
                PREŞEDINTELE
         REPUBLICII SOCIALISTE ROMÂNIA


    Înfăptuirea politicii partidului şi statului de amplasare raţională a forţelor de producţie pe întreg cuprinsul patriei, elaborata şi fundamentată după Congresul al IX-lea al Partidului Comunist Roman, asigura dezvoltarea armonioasă, echilibrata, a tuturor zonelor şi localităţilor urbane şi rurale, pe baza principiilor moderne şi de larga perspectiva ale sistematizării teritoriului tarii, ale autoconducerii şi autoaprovizionarii, autogestiunii economico-financiare şi autofinantarii, în scopul creşterii bunastarii generale a întregului popor.
    Profundele transformări care au avut loc în viaţa tuturor localităţilor patriei în perioada care a trecut de la adoptarea Legii nr. 2/1968 privind organizarea administrativă a teritoriului Republicii Socialiste România, cerinţele dezvoltării în continuare a judeţelor, oraşelor şi comunelor, hotărîrile adoptate de organele locale ale puterii de stat în luna ianuarie 1989, impun îmbunătăţirea organizării administrative-teritoriale a tarii, corespunzător stadiului actual de dezvoltare economico-socială a României socialiste.
    Îmbunătăţirea organizării administrativ-teritoriale va asigura dezvoltarea în continuare a industriei, agriculturii, a prestărilor de servicii, a activităţilor social-culturale şi edilitar-gospodăreşti, în conformitate cu prevederile planului, ale programelor de dezvoltare economico-socială a tuturor comunelor, oraşelor şi judeţelor - ca parte integrantă a programului general de dezvoltare a tarii -, va adânci procesul de apropiere a condiţiilor de muncă, de viaţa şi cultura de la sate de cele de la oraşe, ridicarea nivelului de trai material şi spiritual al întregului popor.
    În vederea îmbunătăţirii cadrului juridic de organizare a tuturor localităţilor patriei,

    Marea Adunare Naţionala a Republicii Socialiste România adopta prezenta lege:

    CAP. 1
    Dispoziţii generale

    ART. 1
    Îmbunătăţirea organizării administrative a teritoriului Republicii Socialiste România, amplasarea raţională a forţelor de producţie pe întreg cuprinsul tarii, dezvoltarea armonioasă şi echilibrata, economică, socială, culturală şi edilitar-gospodareasca a tuturor zonelor şi localităţilor urbane şi rurale asigura ridicarea permanenta a nivelului de civilizatie, a calităţii vieţii şi a muncii tuturor cetăţenilor patriei.
    ART. 2
    Fiecare unitate administrativ-teritorială îşi desfăşoară activitatea pe baza planului şi programelor de dezvoltare economico-socială în profil teritorial, a bugetului local de venituri şi cheltuieli, în stricta concordanta cu planul naţional unic de dezvoltare economico-socială şi programul general de dezvoltare a tarii.
    ART. 3
    În unităţile administrativ-teritoriale întreaga activitate economică, social-culturală şi edilitar-gospodareasca se desfăşoară potrivit principiilor autoconducerii, autoaprovizionarii, autogestiunii economico-financiare şi autofinantarii, cu participarea larga a tuturor cetăţenilor la conducerea şi rezolvarea nemijlocită a problemelor economice, sociale şi edilitare ale localităţilor în care trăiesc şi muncesc.

    
CAP. 2
    Unităţile administrativ-teritoriale

    ART. 4
    Teritoriul Republicii Socialiste România este organizat în unităţi administrativ-teritoriale: judeţul, municipiul, oraşul şi comuna.
    ART. 5
    Capitala Republicii Socialiste România este municipiul Bucureşti, care este organizat pe sectoare.
    Sectorul agricol Ilfov este subordonat municipiul Bucureşti.
    Delimitarea sectoarelor municipiului Bucureşti, inclusiv Sectorului agricol Ilfov, se va face prin decret al Consiliului de Stat.
    ART. 6
    Judeţul este unitatea administrativ-teritorială alcătuită din municipii, oraşe şi comune - unităţi de baza ale organizării administrativ-teritoriale a tarii.
    Organizarea judeţelor sa face în funcţie de condiţiile geografice, economice şi social-politice.
    Judeţul asigura dezvoltarea armonioasă din punct de vedere economic, social-cultural şi edilitar-gospodăresc a municipiilor, oraşelor şi comunelor.
    ART. 7
    Municipiul este localitatea urbana care are un număr de cel puţin 40.000 locuitori, o industrie puternic dezvoltata, o însemnătate deosebită în viaţa economică, social-politica şi cultural-ştiinţifică a tarii, un important fond de locuinţe şi dotări edilitar-gospodăreşti, reţea complexa de unităţi de învăţămînt, sănătate şi cultura.
    În funcţie de numărul locuitorilor, municipiile se împart în următoarele categorii:
    I - pînă la 60.000 locuitori;
    II - între 60.001-100.000 locuitori;
    III - între 100.001-150.000 locuitori;
    IV - între 150.000-250.000 locuitori;
    V - peste 250.000 locuitori.
    Municipiile în care îşi au sediul organele de conducere ale judeţului sînt municipii-reşedinţa.
    ART. 8
    Oraşul este centrul de populaţie mai dezvoltat din punct de vedere economic, social-cultural şi edilitar-gospodăresc.
    În funcţie de numărul locuitorilor, oraşele se împart în următoarele categorii:
    I - pînă la 10.000 locuitori;
    II - între 10.001 - 20.000 locuitori;
    III - peste 20.000 locuitori;
    Localităţile cu activităţi agricole şi industriale complexe, cu dotări edilitar-gospodăreşti corespunzătoare se pot organiza ca oraşe agroindustriale.
    ART. 9
    Comuna este unitatea administrativ-teritorială alcătuită din unu sau mai multe sate care cuprind populaţia rurală, fiind organizată în funcţie de condiţiile economice, social-culturale şi geografice.
    Prin organizarea comunei se asigura dezvoltarea puternica şi modernizarea agriculturii, extinderea unor activităţi industriale şi de prestări servicii, a reţelei sanitare, de învăţămînt şi cultura, creandu-se astfel locuitorilor condiţii de muncă şi viaţa cat mai apropiate de cele ale populaţiei din oraşe.
    Satele în care îşi au sediul organele de conducere ale comunei sînt reşedinţa de comuna.
    ART. 10
    Oraşele şi comunele care, datorită condiţiilor climaterice, hidrologice, asezarii şi inzestrarii lor edilitar-gospodăreşti, prezintă importanţa pentru ocrotirea sănătăţii şi asigurarea odihnei cetăţenilor, sînt organizate ca staţiuni balneoclimaterice.
    ART. 11
    Judeţele Republicii Socialiste România şi municipiile de reşedinţa ale acestora sînt următoarele:

──────────────────────────────────────────────────────────────────────
  Nr. Denumirea judeţului Reşedinţa
 crt.
──────────────────────────────────────────────────────────────────────
    1. ALBA Municipiul Alba-Iulia
    2. ARAD Municipiul Arad
    3. ARGES Municipiul Pitesti
    4. BACAU Municipiul Bacau
    5. BIHOR Municipiul Oradea
    6. BISTRITA-NASAUD Municipiul Bistrita
    7. BOTOSANI Municipiul Botosani
    8. BRAŞOV Municipiul Braşov
    9. BRĂILA Municipiul Brăila
   10. BUZAU Municipiul Buzau
   11. CARAS-SEVERIN Municipiul Resita
   12. CALARASI Municipiul Calarasi
   13. CLUJ Municipiul Cluj-Napoca
   14. CONSTANTA Municipiul Constanta
   15. COVASNA Municipiul Sfîntu Gheorghe
   16. DAMBOVITA Municipiul Targoviste
   17. DOLJ Municipiul Craiova
   18. GALAŢI Municipiul Galaţi
   19. GIURGIU Municipiul Giurgiu
   20. GORJ Municipiul Targu Jiu
   21. HARGHITA Municipiul Miercurea-Ciuc
   22. HUNEDOARA Municipiul Deva
   23. IALOMITA Municipiul Slobozia
   24. IAŞI Municipiul Iaşi
   25. MARAMURES Municipiul Baia Mare
   26. MEHEDINTI Municipiul Drobeta-Turnu Severin
   27. MURES Municipiul Targu Mures
   28. NEAMT Municipiul Piatra-Neamt
   29. OLT Municipiul Slatina
   30. PRAHOVA Municipiul Ploiesti
   31. SATU MARE Municipiul Satu Mare
   32. SALAJ Municipiul Zalau
   33. SIBIU Municipiul Sibiu
   34. SUCEAVA Municipiul Suceava
   35. TELEORMAN Municipiul Alexandria
   36. TIMIS Municipiul Timişoara
   37. TULCEA Municipiul Tulcea
   38. VASLUI Municipiul Vaslui
   39. VALCEA Municipiul Ramnicu Valcea
   40. VRANCEA Municipiul Focsani
──────────────────────────────────────────────────────────────────────


    ART. 12
    Municipiile, oraşele şi comunele din compunerea judeţelor sînt prevăzute în anexele nr. 1-40 care fac parte integrantă din prezenta lege.
    ART. 13
    Consiliile populare judeţene, municipale, orăşeneşti şi comunale, organe locale ale puterii de stat în unităţile administrativ-teritoriale în care au fost alese, conduc întreaga activitate locală, răspund de înfăptuirea planurilor şi programelor de dezvoltare economico-socială în profil teritorial, asigura apărarea proprietăţii socialiste, ocrotirea drepturilor cetăţenilor, legalitatea socialistă, păstrarea ordinii şi disciplinei publice.

    
CAP. 3
    Dipozitii finale

    ART. 14
    Legea Nr. 2/1968 privind organizarea administrativă a teritoriului Republicii Socialiste România, cu modificările ulterioare, se abroga.

    Această lege a fost adoptată de Marea Adunare Naţionala în şedinţa din 18 aprilie 1989.

                 PREŞEDINTELE
            Marii Adunări Naţionale,
                NICOLAE GIOSAN


    ANEXA 1


              JUDEŢUL ALBA
cu reşedinţa în municipiul Alba Iulia


     ───────────────────────────────────────────────────────────
     Municipii ............................................. 1
     Oraşe .................................................. 8
     Comune ................................................ 63
     ───────────────────────────────────────────────────────────

                            A. MUNICIPII
                       Denumirea municipiului

        1. ALBA IULIA

                            B. ORAŞE
                       Denumirea oraşului

        1. ABRUD 5. CUGIR
        2. AIUD 6. OCNA MURES
        3. BLAJ 7. SEBES
        4. CAMPENI 8. ZLATNA

                             C. COMUNE
                          Denumirea comunei

        1. Albac 33. Mihalt
        2. Almasu 34. Miraslau
        3. Arieseni 35. Mogos
        4. Avram Iancu 36. Noslac
        5. Baia de Aries 37. Ocolis
        6. Berghin 38. Pianu
        7. Bistra 39. Poiana Vadului
        8. Blandiana 40. Ponor
        9. Bucium 41. Posaga
       10. Cenade 42. Radesti
       11. Cergau 43. Rimetea
       12. Cetatea de Balta 44. Rimet
       13. Ciugud 45. Rosia Montană
       14. Ciuruleasa 46. Rosia de Secas
       15. Cilnic 47. Salciua
       16. Cricau 48. Salistea
       17. Craciunelu de Jos 49. Sasciori
       18. Daia Română 50. Scarisoara
       19. Drasov 51. Sancel
       20. Farau 52. Santimbru
       21. Galda de Jos 53. Sohodol
       22. Garbova 54. Stremt
       23. Galda de Sus 55. Sibot
       24. Horea 56. Sona
       25. Ighiu 57. Sugag
       26. Intregalde 58. Teius
       27. Jidvei 59. Unirea
       28. Livezile 60. Vadu Motilor
       29. Lopadea Noua 61. Valea Lungă
       30. Lunca Muresului 62. Vidra
       31. Lupsa 63. Vintu de Jos
       32. Metes


    ANEXA 2


          JUDEŢUL ARAD
cu reşedinţa în municipiul Arad

     ───────────────────────────────────────────────────────────
     Municipii ............................................. 1
     Oraşe .................................................. 7
     Comune ................................................ 60
     ───────────────────────────────────────────────────────────

                          A. MUNICIPII
                      Denumirea municipiului

         1. ARAD

                              B. ORAŞE
                          Denumirea oraşului

         1. CHISINEU-CRIS 5. NADLAC
         2. CURTICI 6. PANCOTA
         3. INEU 7. SEBIS
         4. LIPOVA

                              C. COMUNE
                           Denumirea comunei

        1. Almas 31. Pecica
        2. Apateu 32. Peregu Mare
        3. Archis 33. Petris
        4. Bata 34. Pilu
        5. Beliu 35. Plescuta
        6. Birchis 36. Savarsin
        7. Barsa 37. Secusigiu
        8. Barzava 38. Seleus
        9. Bocsig 39. Semlac
       10. Buteni 40. Sintea Mare
       11. Carand 41. Santana
       12. Cermei 42. Socodor
       13. Conop 43. Sagu
       14. Covasint 44. Seitin
       15. Craiva 45. Sepreus
       16. Dezna 46. Sicula
       17. Dieci 47. Simand
       18. Felnac 48. Siria
       19. Fantanele 49. Sofronea
       20. Ghioroc 50. Taut-Silindia
       21. Graniceri 51. Tarnova
       22. Gurahont 52. Ususau
       23. Halmagiu 53. Varadia de Mures
       24. Hasmas 54. Vinga
       25. Iratosu 55. Vîrfurile
       26. Livada 56. Vladimirescu
       27. Macea 57. Zabrani
       28. Misca 58. Zarand
       29. Moneasa 59. Zerind
       30. Paulis 60. Zimandu Nou


    ANEXA 3

           JUDEŢUL ARGES
cu reşedinţa în municipiul Pitesti

 ────────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii ................................................... 1
 Oraşe ....................................................... 5
 Comune ..................................................... 81
 ─────────────────────────────────────────────────────────────────

                             A. MUNICIPII
                         Denumirea municipiului

         1. PITESTI

                              B. ORAŞE
                          Denumirea oraşului

         1. CAMPULUNG 4. CURTEA DE ARGES
         2. COLIBASI 5. TOPOLOVENI
         3. COSTESTI

                              C. COMUNE
                          Denumirea comunei

        1. Albestii de Arges 41. Lunca Corbului
        2. Albestii de Muscel 42. Malureni
        3. Albota 43. Maracineni-Micesti
        4. Aninoasa 44. Merisani
        5. Aref 45. Mihaesti
        6. Bascov 46. Mioarele
        7. Babana 47. Mirosi
        8. Baiculesti 48. Moraresti
        9. Balilesti 49. Mosoaia
       10. Berevoesti 50. Mozaceni
       11. Barla 51. Musatesti
       12. Bogati 52. Negrasi
       13. Boteni 53. Oarja
       14. Bradu 54. Pietrosani
       15. Bradulet 55. Poienarii de Muscel
       16. Budeasa 56. Poiana Lacului
       17. Buzoesti 57. Popesti
       18. Caldararu 58. Priboieni
       19. Calinesti 59. Ratesti
       20. Cateasca 60. Recea
       21. Cetăţeni 61. Vlădeşti
       22. Ciofrangeni-Poienari 62. Rociu
       23. Cocu 63. Rucar-Damboviciara
       24. Corbeni 64. Schitu Golesti
       25. Corbi-Nucsoara 65. Slobozia
       26. Cosesti 66. Stalpeni
       27. Cotmeana 67. Stoenesti
       28. Cuca-Ciomagesti 68. Stolnici
       29. Davidesti 69. Suseni
       30. Darmanesti 70. Ştefan cel Mare
       31. Dobresti 71. Stefanesti
       32. Domneşti 72. Suici-Salatrucu
       33. Dragoslavele 73. Teiu
       34. Draganu 74. Tignevi-Cepari
       35. Godeni 75. Titesti
       36. Harsesti 76. Uda
       37. Hartiesti 77. Ungheni
       38. Izvoru 78. Valea Danului
       39. Leordeni 79. Valea Iasului
       40. Leresti 80. Valea Mare-Pravat
                                                81. Vedea


    ANEXA 4

         JUDEŢUL BACAU
cu reşedinţa în municipiul Bacau

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 2
 Oraşe ...................................................... 6
 Comune .................................................... 77
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                            A. MUNICIPII
                       Denumirea municipiului

        1. BACAU 2. GHEORGHE GHEORGHIU-DEJ

                             B. ORAŞE
                         Denumirea oraşului

        1. BUHUSI 4. MOINESTI
        2. COMANESTI 5. SLANIC-MOLDOVA
        3. DARMANESTI 6. TARGU OCNA

                             C. COMUNE
                           Denumirea comunei

        1. Agas 41. Manastirea Casin
        2. Ardeoani-Solont 42. Margineni
        3. Asau 43. Motoseni
        4. Balcani 44. Negri
        5. Beresti-Bistrita 45. Nicolae Balcescu
        6. Beresti-Tazlau 46. Oituz
        7. Berzunti 47. Oncesti
        8. Barsanesti 48. Orbeni
        9. Blagesti 49. Palanca
       10. Bogdanesti 50. Parava
       11. Brusturoasa 51. Parincea
       12. Buhoci 52. Pancesti
       13. Casin 53. Pargaresti
       14. Caiuti 54. Parjol
       15. Cleja 55. Plopana
       16. Colonesti 56. Podu Turcului
       17. Corbasca 57. Poduri
       18. Cotofanesti 58. Racova
       19. Damienesti 59. Răcăciuni
       20. Dealu Morii 60. Rachitoasa
       21. Dofteana 61. Sascut
       22. Faraoani 62. Sanduleni
       23. Filipeni 63. Saucesti
       24. Filipesti 64. Scorteni
       25. Gaiceana 65. Secuieni
       26. Ghimes-Faget 66. Stanisesti
       27. Garjeni 67. Strugari
       28. Glavanesti 68. Ştefan cel Mare
       29. Gura Baii 69. Tamasi
       30. Helegiu 70. Tatarasti
       31. Hemeius 71. Targu Trotus
       32. Horgesti 72. Traian
       33. Huruiesti 73. Ungureni
       34. Izvoru Berheciului 74. Urechesti
       35. Letea Veche 75. Valea Seaca
       36. Lipova 76. Vultureni
       37. Livezi 77. Zemes
       38. Luizi-Calugara
       39. Magiresti
       40. Magura


    ANEXA 5


         JUDEŢUL BIHOR
cu reşedinţa în municipiul Oradea

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ...................................................... 8
 Comune .................................................... 74
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                           A. MUNICIPII
                      Denumirea municipiului

         1. ORADEA

                            B. ORAŞE
                        Denumirea oraşului

         1. ALESD 5. PETRU GROZA
         2. BEIUS 6. SALONITA
         3. MARGHITA 7. VALEA LUI MIHAI
         4. NUCET 8. VASCAU

                           C. COMUNE
                       Denumirea comunei

        1. Abram 39. Lunca-Campani
        2. Abramut 40. Madaras
        3. Astileu 41. Magesti
        4. Auseu 42. Nojorid
        5. Avram Iancu 43. Olcea
        6. Batar 44. Osorhei
        7. Biharia 45. Pietroasa
        8. Borod 46. Popesti
        9. Bors 47. Rabagani-Pomezeu
       10. Bratea 48. Remetea
       11. Brusturi 49. Rieni-Lazuri
       12. Budureasa 50. Rosia
       13. Bulz 51. Sacadat-Ineu
       14. Buntesti 52. Sacueni
       15. Cabesti 53. Salcea-Buduslau
       16. Capalna 54. Salard
       17. Carpinet-Cristior 55. Sambata
       18. Cefa 56. Sanmartin
       19. Ceica 57. Santandrei
       20. Cetariu 58. Sarbi
       21. Cherechiu 59. Suplacu de Barcau-
       22. Chislaz Balc
       23. Ciumeghiu 60. Simian
       24. Cociuba Mare 61. Sinteu
       25. Curatele 62. Soimi
       26. Curtuiseni 63. Suncuius
       27. Derna-Spinus 64. Tarcea
       28. Diosig 65. Tarcaia
       29. Dobresti 66. Tauteu
       30. Drăgăneşti 67. Tileagd
       31. Dragesti 68. Tinca
       32. Finis 69. Tulca
       33. Girisu de Cris 70. Tetchea
       34. Hidiselu de Sus 71. Uileac-Pocola
       35. Holod 72. Vadu Crisului
       36. Husasau de Tinca 73. Viisoara-Bolan
       37. Lazareni 74. Varciorog
       38. Lugasu de Jos


    ANEXA 6


    JUDEŢUL BISTRITA-NASAUD
cu reşedinţa în municipiul Bistrita

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ...................................................... 3
 Comune .................................................... 47
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                          A. MUNICIPII
                     Denumirea municipiului

        1. BISTRITA

                          B. ORAŞE
                      Denumirea oraşului

        1. BECLEANU 3. SANGEORZ-BĂI
        2. NASAUD

                          C. COMUNE
                       Denumirea comunei

        1. Bistrita Bargaului 25. Milas
        2. Branistea 26. Monor
        3. Budacu de Jos 27. Nimigea
        4. Budesti 28. Nuseni
        5. Caian 29. Parva
        6. Cetate 30. Petru Rares
        7. Ciceu-Giurgesti 31. Prundu Bargaului
        8. Chiochis 32. Rebra
        9. Chiuza 33. Rebrisoara
       10. Cosbuc 34. Rodna
       11. Dumitra 35. Salva
       12. Feldru 36. Siesu-Magherus
       13. Galaţii Bistritei 37. Siesu-Mariselu
       14. Ilva Mare 38. Siesu-Odorhei
       15. Ilva Mica 39. Sieut
       16. Josenii Bargaului 40. Sintereag
       17. Lechinta 41. Teaca
       18. Lesu 42. Telciu-Romuli
       19. Livezile 43. Tiha Bargaului
       20. Liviu Rebreanu 44. Urau
       21. Maieru 45. Urmenis-Silivas
       22. Matei 46. Viisoara
       23. Magura Ilvei 47. Zagra
       24. Micesti-Sanmihaiu


    ANEXA 7


      JUDEŢUL BOTOSANI
cu reşedinţa în municipiul Botosani

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ...................................................... 3
 Comune .................................................... 55
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                       A. MUNICIPII
                  Denumirea municipiului

        1. BOTOSANI

                          B. ORAŞE
                     Denumirea oraşului

        1. DARABANI 3. SAVENI
        2. DOROHOI

                          C. COMUNE
                      Denumirea comunei

        1. Albeşti 29. Lunca
        2. Avrameni 30. Mihai Eminescu
        3. Baluseni 31. Mihaileni
        4. Broscauti 32. Mileanca
        5. Bucecea 33. Paltinis
        6. Calarasi 34. Pomarla
        7. Copalau 35. Prajeni
        8. Corlateni 36. Rachiti
        9. Corni 37. Radauti-Prut
       10. Cotusca 38. Ripiceni
       11. Cristesti 39. Roma
       12. Cristinesti 40. Stauceni
       13. Curtesti 41. Suharau
       14. Dersca 42. Sulita
       15. Dangeni 43. Sendriceni
       16. Draguseni 44. Stefanesti
       17. Durnesti 45. Stiubieni
       18. Flamanzi 46. Todireni
       19. Frumusica 47. Trusesti
       20. George Enescu 48. Tudora
       21. Gorbanesti 49. Ungureni
       22. Harvarna 50. Văculeşti
       23. Hiliseu-Horia 51. Vîrfu Câmpului
       24. Hlipiceni 52. Vladeni
       25. Hudesti 53. Vlasinesti
       26. Ibanesti 54. Vorniceni
       27. Leorda 55. Vorona
       28. Liveni


    ANEXA 8


         JUDEŢUL BRAŞOV
cu reşedinţa în municipiul Braşov

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 2
 Oraşe ...................................................... 6
 Comune .................................................... 40
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                         A. MUNICIPII
                     Denumirea municipiului

        1. BRAŞOV 2. FAGARAS

                          B. ORAŞE
                     Denumirea oraşului

        1. CODLEA 4. SACELE
        2. PREDEAL 5. VICTORIA
        3. RASNOV 6. ZARNESTI

                          C. COMUNE
                       Denumirea comunei

        1. Apata-Ormenis 21. Mandra
        2. Beclean 22. Moeciu
        3. Bod 23. Parau
        4. Bran 24. Poiana Marului
        5. Bunesti 25. Prejmer
        6. Câtă 26. Racos
        7. Cincu 27. Recea
        8. Comana 28. Sanpetru
        9. Cristian 29. Sercaia
       10. Dumbravita 30. Sinca
       11. Feldioara 31. Soars
       12. Fundata 32. Tarlungeni
       13. Ghimbav 33. Teliu-Budila
       14. Halchiu 34. Ticuss
       15. Harman 35. Ucea
       16. Harseni 36. Ungra
       17. Hoghiz 37. Vama Buzaului
       18. Homorod 38. Vistea
       19. Jibert 39. Voila
       20. Lisa 40. Vulcan


    ANEXA 9

       JUDEŢUL BRĂILA
cu reşedinţa în municipiul Brăila

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ...................................................... 3
 Comune .................................................... 38
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                            A. MUNICIPII
                       Denumirea municipiului

        1. BRĂILA

                             B. ORAŞE
                        Denumirea oraşului

        1. FAUREI 3. INSURATEI
        2. IANCA

                          C. COMUNE
                        Denumirea comunei

        1. Braganul 21. Salcia Tudor
        2. Bertestii de Jos 22. Scortaru Nou
        3. Bordei Verde 23. Silistea
        4. Chiscani 24. Stancuta
        5. Ciocile 25. Surdila-Gaiseanca
        6. Ciresu 26. Surdila-Greci
        7. Dudesti 27. Susesti
        8. Frecatei 28. Tichilesti
        9. Galbenu 29. Traian
       10. Gemenele 30. Tudor Vladimirescu
       11. Gradistea-Racovita 31. Tufesti
       12. Gropeni 32. Ulmu
       13. Jirlau 33. Unirea
       14. Marasu 34. Vădeni
       15. Maxineni 35. Victoria
       16. Mircea Voda 36. Visani
       17. Movila Miresii 37. Viziru
       18. Ramnicelu 38. Zavoaia
       19. Romanu
       20. Rosiori


    ANEXA 10


       JUDEŢUL BUZAU
cu reşedinţa în municipiul Buzau

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ...................................................... 3
 Comune .................................................... 71
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                          A. MUNICIPII
                      Denumirea municipiului

        1. BUZAU

                            B. ORAŞE
                       Denumirea oraşului

        1. NEHOIU 3. RAMNICU SARAT
        2. POGOANELE

                            C. COMUNE
                        Denumirea comunei

        1. Amaru 37. Naieni
        2. Balta Alba 38. Odaile
        3. Beceni 39. Padina
        4. Berca 40. Panatau
        5. Bisoca 41. Patarlagele
        6. Blajani 42. Pietroasa
        7. Boldu 43. Parscov
        8. Bozioru 44. Podgoria
        9. Bradeanu 45. Posta Calnau
       10. Braiesti 46. Puiesti
       11. Breaza 47. Racoviteni
       12. Buda 48. Ramnicelu
       13. Calvini 49. Robeasca-Gavanesti
       14. C.A.Rosetti 50. Rusetu
       15. Canesti-Chilii 51. Sageata
       16. Catina 52. Sahateni
       17. Cernatesti 53. Sapoca
       18. Chiojdu 54. Sărată-Monteoru
       19. Cislau 55. Sarulesti
       20. Cochirleanu 56. Scortoasa
       21. Colti 57. Scutelnici
       22. Costesti 58. Siriu
       23. Cozieni 59. Smeeni
       24. Galbinasi 60. Tisau
       25. Gheraseni 61. Topliceni
       26. Glodeanu Sarat 62. Tintesti
       27. Glodeanu-Silistea 63. Ulmeni
       28. Grebanu 64. Vadu Pasii
       29. Gura Teghii 65. Valea Ramnicului
       30. Lopatari 66. Valea Salciei
       31. Luciu 67. Vernesti
       32. Magura 68. Vintila Voda
       33. Maracineni 69. Viperesti
       34. Margaritesti 70. Zarnesti
       35. Mihailesti 71. Ziduri
       36. Manzalesti


    ANEXA 11


    JUDEŢUL CARAS-SEVERIN
cu reşedinţa în municipiul Resita

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ...................................................... 7
 Comune .................................................... 53
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                            A. MUNICIPII
                      Denumirea municipiului

        1. RESITA

                             B. ORAŞE
                         Denumirea oraşului

        1. ANINA 5. MOLDOVA NOUA
        2. BAILE HERCULANE 6. ORAVITA
        3. BOCSA 7. OTELU ROŞU
        4. CARANSEBES

                              C. COMUNE
                          Denumirea comunei

        1. Armenis 28. Luncavita-Mehadica
        2. Bautar 29. Lupac
        3. Berliste 30. Marga
        4. Berzasca 31. Maureni
        5. Berzovia 32. Mehadia
        6. Bozovici 33. Obreja
        7. Brebu Nou 34. Paltinis
        8. Brebu-Zorlentu Mare 35. Pojejena
        9. Buchin 36. Prigor
       10. Bucosnita 37. Ramma
       11. Carasova 38. Racasdia
       12. Ciclova Română 39. Zavoi
       13. Ciudanovita 40. Zlatita
       14. Constantin Daicoviciu 41. Rusca Montană
       15. Copacele 42. Sasca Montană
       16. Cornea 43. Sichevita
       17. Cornereva 44. Slatina-Timiş
       18. Dalboset 45. Sopotu Nou
       19. Doclin 46. Teregova
       20. Dognecea 47. Ticvaniu Mare
       21. Domasnea 48. Tarnova
       22. Farliug 49. Toplet
       23. Garnic 50. Turnu Ruieni
       24. Glimboca 51. Valiug
       25. Gradinari 52. Varadia-Vrani
       26. Iablanita 53. Vermes
       27. Lapusnicel


    ANEXA 12


        JUDEŢUL CALARASI
cu reşedinţa în municipiul Calarasi

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ...................................................... 4
 Comune .................................................... 43
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                        A. MUNICIPII
                   Denumirea municipiului

        1. CALARASI

                          B. ORAŞE
                     Denumirea oraşului

        1. BUDESTI 3. LEHLIU-GARA
        2. FUNDULEA 4. OLTENITA

                            C. COMUNE
                         Denumirea comunei

        1. Borcea 23. Mitreni
        2. Chirnogi 24. Manastirea
        3. Chiselet 25. Modelu
        4. Ciocanesti 26. Nicolae Balcescu
        5. Curcani 27. Perisoru
        6. Cuza Voda 28. Plataresti
        7. Dichiseni 29. Radovanu
        8. Dor Marunt 30. Roseti
        9. Dorobantu 31. Sarulesti
       10. Dragalina 32. Sohatu
       11. Dragos Voda 33. Spantov
       12. Frasinet 34. Soldanu
       13. Frumusani 35. Ştefan Voda
       14. Fundeni 36. Tamadau Mare
       15. Gradistea 37. Ulmeni
       16. Gurbanesti 38. Ulmu
       17. Ileana 39. Unirea
       18. Independenta 40. Valea Argovei
       19. Jegalia 41. Vasilati
       20. Lehliu 42. Valcele
       21. Luica 43. Vlad Tepes
       22. Lupsanu


    ANEXA 13


          JUDEŢUL CLUJ
cu reşedinţa în municipiul Cluj-Napoca

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 3
 Oraşe ...................................................... 3
 Comune .................................................... 66
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                             A. MUNICIPII
                       Denumirea municipiului

        1. CLUJ-NAPOCA 3. TURDA
        2. DEJ

                              B. ORAŞE
                         Denumirea oraşului

        1. CAMPIA TURZII 3. TURDA
        2. GHERLA

                               C. COMUNE
                           Denumirea comunei

        1. Aghiresu 35. Izvoru Crisului
        2. Apahida 36. Jichisu de Jos
        3. Aschileu-Vultureni 37. Jucu
        4. Baciu 38. Luna
        5. Baisoara 39. Maguri-Racatau
        6. Belis 40. Manastireni
        7. Bobalna 41. Margau
        8. Bontida 42. Marisel
        9. Borsa 43. Mica
       10. Caianu 44. Mihai Viteaza
       11. Calarasi 45. Mintiu Gherilii
       12. Calatele 46. Mociu
       13. Camarasu 47. Moldovenesti
       14. Capusu Mare 48. Panticeu
       15. Caseiu 49. Petrestii de Jos
       16. Catina 50. Poieni
       17. Ceanu Mare 51. Risca
       18. Chinteni 52. Sacuieu
       19. Chiuiesti 53. Sandulesti
       20. Ciucea 54. Savadisla
       21. Ciurila 55. Sic
       22. Catcau 56. Sincraiu
       23. Cojocna 57. Sanmartin
       24. Cornesti 58. Sanpaul
       25. Cuzdrioara 59. Suatu
       26. Dabaca 60. Triteni
       27. Feleacu 61. Tureni
       28. Floresti 62. Taga
       29. Frata 63. Unguras
       30. Geaca 64. Vad
       31. Gilau 65. Valea Ierii
       32. Garbau 66. Viisoara
       33. Iara
       34. Ielod


    ANEXA 14


        JUDEŢUL CONSTANTA
cu reşedinţa în municipiul Constanta

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ..................................................... 10
 Comune .................................................... 51
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                          A. MUNICIPII
                     Denumirea municipiului

        1. CONSTANTA

                           B. ORAŞE
                      Denumirea oraşului

        1. BASARABI 6. MEDGIDIA
        2. CERNAVODA 7. NAVODARI
        3. EFORIE 8. NEGRU VODA
        4. HÂRŞOVA 9. OVIDIU
        5. MANGALIA 10. TECHIRGHIOL

                           C. COMUNE
                        Denumirea comunei

        1. Adamclisi 27. Lipnita
        2. Agigea 28. Lumina
        3. Albeşti 29. Mereni
        4. Aliman 30. Mihail Kogălniceanu
        5. Amzacea 31. Mihai Viteazu
        6. Baneasa 32. Mircea Voda
        7. Castelu 33. Nicolae Balcescu
        8. Cerchezu 34. Oltina
        9. Chirnogeni 35. Ostrov
       10. Ciobanu 36. Pantelimon
       11. Ciocarlia 37. Pecineaga
       12. Cobadin 38. Pestera
       13. Cogealac 39. Poarta Alba
       14. Comana 40. Rasova
       15. Corbu 41. Saraiu
       16. Crucea 42. Sacele
       17. Cumpana 43. Silistea-Seimeni
       18. Deleni 44. Targusor
       19. Dobromir 45. Topalu
       20. Dumbraveni 46. Topraisar
       21. Garliciu 47. Tortoman
       22. Horia 48. Tuzla
       23. Independenta 49. Valu lui Traian
       24. Ion Corvin 50. Vulturu
       25. Histria 51. 23 August
       26. Limanu


    ANEXA 15


       JUDEŢUL COVASNA
cu reşedinţa în municipiul Sfîntu-Gheorghe

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ...................................................... 4
 Comune .................................................... 33
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                         A. MUNICIPII
                     Denumirea municipiului

        1. SFANTU GHEORGHE

                            B. ORAŞE
                       Denumirea oraşului

        1. BARAOLT 3. INTORSURA BUZAULUI
        2. COVASNA 4. TARGU SECUIESC

                             C. COMUNE
                         Denumirea comunei

        1. Aita Mare 19. Lemnia
        2. Barcani 20. Micfalau
        3. Batani 21. Moacsa
        4. Belin 22. Ojdula
        5. Bodoc 23. Ozun
        6. Borosneu Mare 24. Poian
        7. Brates 25. Reci
        8. Bradut 26. Sanzieni
        9. Bretcu 27. Sita Buzaului
       10. Catalina 28. Turi
       11. Cernat 29. Valea Crisului
       12. Chichis 30. Valcele
       13. Comandau 31. Varghis
       14. Dobarlau 32. Zagon
       15. Ghelinta 33. Zabala
       16. Ghidfalau
       17. Haghig
       18. Ilieni


    ANEXA 16


       JUDEŢUL DAMBOVITA
cu reşedinţa în municipiul Targoviste

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ...................................................... 5
 Comune .................................................... 64
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                          A. MUNICIPII
                      Denumirea municipiului

        1. TARGOVISTE

                            B. ORAŞE
                      Denumirea oraşului
        1. FIENI 4. PUCIOASA
        2. GAESTI 5. TITU
        3. MORENI

                            C. COMUNE
                       Denumirea comunei

        1. Baleni 33. Lunguletu
        2. Barbuletu 34. Malu cu Flori
        3. Bezdead 35. Malnesti
        4. Bilciuresti 36. Matasaru
        5. Branistea 37. Moroeni
        6. Branesti 38. Morteni
        7. Brezoaele 39. Nucet
        8. Buciumeni 40. Ocnita
        9. Bucsani 41. Odobesti
       10. Butimanu 42. Petresti
       11. Ciocanesti 43. Pietrosita
       12. Cobia 44. Poiana
       13. Comisani 45. Potlogi
       14. Contesti 46. Produlesti
       15. Corbii Mari 47. Pucheni
       16. Cornatelu 48. Racari
       17. Cornesti 49. Razvad
       18. Crevedia 50. Runcu
       19. Crangurile 51. Selaru
       20. Darmanesti 52. Sotanga
       21. Dobra 53. Tartasesti
       22. Doicesti 54. Tatarani
       23. Dragodana 55. Ulieşti
       24. Dragomiresti 56. Ulmi
       25. Finta 57. Valea Visinestilor
       26. Glodeni 58. Vaile Unite
       27. Gura Ocnitei 59. Vacaresti
       28. Gura Sutii 60. Valeni-Dambovita
       29. Iedera 61. Visina
       30. I.L.Caragiale 62. Vîrfuri
       31. Lucieni 63. Voinesti
       32. Ludesti 64. Vulcana


    ANEXA 17

          JUDEŢUL DOLJ
cu reşedinţa în municipiul Craiova

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ...................................................... 4
 Comune .................................................... 79
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                          A. MUNICIPII
                     Denumirea municipiului

        1. CRAIOVA

                            B. ORAŞE
                      Denumirea oraşului

        1. BAILESTI 3. FILIASI
        2. CALAFAT 4. SEGARCEA

                           C. COMUNE
                       Denumirea comunei

        1. Afumati 41. Goiesti
        2. Amarastii de Jos 42. Grecesti
        3. Amarastii de Sus 43. Isalnita
        4. Argetoaia 44. Leu
        5. Bechet 45. Lipov
        6. Bistret 46. Macesu
        7. Barca 47. Maglavit
        8. Botosesti 48. Malu Mare
        9. Brabova 49. Melinesti
       10. Bradesti 50. Mischii
       11. Bralostita 51. Marsani
       12. Bratovoesti 52. Motatei
       13. Breasta 53. Murgasi
       14. Bucovat 54. Negoi
       15. Bulzesti 55. Orodei
       16. Calopar 56. Ostroveni
       17. Carula 57. Pilesti
       18. Carpen 58. Piscu
       19. Castranova 59. Plenita
       20. Calarasi 60. Podari
       21. Celaru 61. Poiana Mare
       22. Cerat 62. Predesti
       23. Cernatesti 63. Radovan
       24. Cetate 64. Rast
       25. Ciupercenii Noi 65. Robanesti
       26. Cosoveni 66. Sadova
       27. Cotofeni 67. Salcuta
       28. Daneti 68. Scaesti
       29. Dabuleni 69. Silistea
       30. Desa 70. Sopot
       31. Diosti 71. Simnic
       32. Dragotesti 72. Teasc
       33. Dranic 73. Terpezita
       34. Farcas 74. Teslui
       35. Galicea Mare 75. Unirea
       36. Gighera 76. Valea Stanciului
       37. Giubega-Perisor 77. Vela
       38. Giurgita 78. Vartop
       39. Gangiova 79. Varvor
       40. Goicea


    ANEXA 18


        JUDEŢUL GALAŢI
cu reşedinţa în municipiul Galaţi

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 2
 Oraşe ...................................................... 2
 Comune .................................................... 46
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                          A. MUNICIPII
                    Denumirea municipiului

        1. GALAŢI 2. TECUCI

                             B. ORAŞE
                         Denumirea oraşului

        1. BERESTI 2. TARGU BUJOR

                             C. COMUNE
                         Denumirea comunei

        1. Barcea 25. Liesti
        2. Balabanesti 26. Matca
        3. Balasesti 27. Mastacani
        4. Baleni 28. Munteni
        5. Baneasa 29. Namoloasa
        6. Brahasesti 30. Nicoresti
        7. Buciumeni 31. Oancea
        8. Cavadinesti 32. Pechea
        9. Certesti 33. Piscu
       10. Corod 34. Rediu
       11. Cosmesti 35. Scantesti
       12. Costache Negri 36. Schela-Smardan
       13. Cuca 37. Silvna
       14. Cudalbi 38. Slobozia Conachi
       15. Drăgăneşti 39. Smulti
       16. Draguseni 40. Suceveni
       17. Fartanesti 41. Sendreni
       18. Foltesti 42. Tudor Vladimirescu
       19. Frumusita 43. Tulucesti
       20. Ghidigeni 44. Umbrăreşti
       21. Gohor-Tepu 45. Valea Marului
       22. Hanu Conachi 46. Varlezi
       23. Independenta
       24. Ivesti


    ANEXA 19

         JUDEŢUL GIURGIU
cu reşedinţa în municipiul Giurgiu

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ...................................................... 2
 Comune .................................................... 46
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                           A. MUNICIPII
                     Denumirea municipiului

        1. GIURGIU

                             B. ORAŞE
                       Denumirea oraşului

        1. BOLINTIN-VALE 2. MIHAILESTI

                            C. COMUNE
                         Denumirea comunei

        1. Adunatii-Copaceni 25. Izvoarele
        2. Baneasa 26. Joita
        3. Bolintin-Deal 27. Letea Noua
        4. Bucsani 28. Mihai Bravu
        5. Bulbucata 29. Marsa
        6. Buturugeni 30. Ogrezeni
        7. Calugareni 31. Oinacu
        8. Clejani 32. Prundu
        9. Colibasi 33. Putineiu
       10. Comana 34. Rasuceni
       11. Crevedia Mare 35. Roata de Jos
       12. Daia 36. Schitu
       13. Floresti-Stoenesti 37. Singureni
       14. Fratesti 38. Slobozia
       15. Gaiseni 39. Stanesti
       16. Gajani 40. Stoenesti
       17. Ghimpati 41. Toporu
       18. Gogosari 42. Ulmi
       19. Gostinu 43. Valea Dragului
       20. Gostinari 44. Varasti
       21. Gradinari 45. Vedea
       22. Greaca 46. Vînătorii Mici
       23. Hotarele
       24. Iepuresti


    ANEXA 20


          JUDEŢUL GORJ
cu reşedinţa în municipiul Targu Jiu

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ...................................................... 6
 Comune .................................................... 49
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                           A. MUNICIPII
                      Denumirea municipiului

        1. TARGU JIU

                             B. ORAŞE
                        Denumirea oraşului

        1. BUMBESTI-JIU 4. ROVINARI
        2. MOTRU 5. TARGU CARBUNESTI
        3. NOVACI 6. TICLENI

                             C. COMUNE
                         Denumirea comunei

        1. Albeni-Prigori 26. Logresti
        2. Alimpesti 27. Matasari
        3. Aninoasa 28. Negomir
        4. Arcani 29. Pades
        5. Baia de Fier 30. Pestisani
        6. Balanesti 31. Plopsoru
        7. Balesti 32. Polovragi
        8. Barbatesti 33. Rosia de Amaradia
        9. Bengesti-Ciocadia 34. Runcu
       10. Berlesti 35. Sacelu
       11. Balteni 36. Saulesti
       12. Borascu-Bolbosi 37. Scoarta
       13. Bumbesti-Pitic 38. Schela-Turcineşti
       14. Bustuchin 39. Slivilesti
       15. Capreni-Hurezani 40. Stanesti
       16. Ciuperceni 41. Stejari
       17. Calnic-Telesti 42. Stoina
       18. Crasna 43. Tismana
       19. Cruset 44. Turburea
       20. Danciulesti 45. Turceni
       21. Danesti 46. Tantareni
       22. Dragutesti 47. Urdari-Farcasesti
       23. Glogova 48. Văgiuleşti
       24. Lelesti 49. Vladimir
       25. Licurici


    ANEXA 21


            JUDEŢUL HARGHITA
cu reşedinţa în municipiul Miercurea-Ciuc

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 2
 Oraşe ...................................................... 7
 Comune .................................................... 43
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                          A. MUNICIPII
                     Denumirea municipiului

        1. MIERCUREA-CIUC 2. ODORHEI

                            B. ORAŞE
                       Denumirea oraşului

        1. BAILE TUSNAD 5. GHEORGHIENI
        2. BALAN 6. TOPLITA
        3. BORSEC 7. VLAHITA
        4. CRISTUR

                             C. COMUNE
                         Denumirea comunei

        1. Atid 23. Mihaileni
        2. Avramesti 24. Mugeni
        3. Bilbor 25. Plaiesii de Jos
        4. Bradesti 26. Praid
        5. Capalnita 27. Remetea
        6. Ciucsangeorgiu 28. Sarmas
        7. Ciumani 29. Secuieni-Sacel
        8. Carta 30. Siculeni
        9. Corund 31. Sancraieni
       10. Danesti 32. Sandominic
       11. Dealu 33. Sanmartin
       12. Ditrau 34. Sansimion
       13. Feliceni 35. Subcetate
       14. Frumoasa 36. Suseni
       15. Galautas 37. Simonesti
       16. Joseni 38. Tulghes-Corbu
       17. Lazarea 39. Tusnad
       18. Lueta-Meresti 40. Ulies-Darjiu
       19. Lunca de Jos 41. Varsag
       20. Lunca de Sus 42. Voslobeni
       21. Lupeni 43. Zetea
       22. Martinis


    ANEXA 22


        JUDEŢUL HUNEDOARA
cu reşedinţa în municipiul Deva

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 3
 Oraşe ..................................................... 10
 Comune .................................................... 49
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                          A. MUNICIPII
                     Denumirea municipiului

        1. DEVA 3. PETROSANI
        2. HUNEDOARA

                            B. ORAŞE
                       Denumirea oraşului

        1. ANINOASA 6. ORASTIE
        2. BRAD 7. PETRILA*)
        3. CALAN 8. SIMERIA
        4. HATEG 9. URICANI*)
        5. LUPENI*) 10. VULCAN*)

                             C. COMUNE
                          Denumirea comunei

        1. Baia de Cris 26. Lapugiu
        2. Balsa 27. Lelese
        3. Baru 28. Lunca Cernii
        4. Bacia 29. Martinesti
        5. Baita 30. Micia
        6. Beriu 31. Pestis
        7. Blajeni 32. Pui
        8. Bosorod 33. Rapolt
        9. Branisca 34. Rapolt
       10. Bretea Română 35. Ribita
       11. Buces 36. Rau de Mori
       12. Bucuresci 37. Romos
       13. Cerbal 38. Sarmizegetusa
       14. Certej 39. Salas
       15. Carjiti 40. Santandrei
       16. Criscior 41. Santamaria-Orlea
       17. Decebal 42. Stejaru
       18. Deleni 43. Strei
       19. Densus 44. Soimus
       20. Dobra 45. Teliuc
       21. Germisara 46. Traian
       22. Ghelari 47. Turdas
       23. Gurasada 48. Vata
       24. Harau 49. Vorta
       25. Ilia

--------------
    *) Aparţin de municipiul Petrosani


    ANEXA 23


          JUDEŢUL IALOMITA
cu reşedinţa în municipiul Slobozia

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ...................................................... 3
 Comune .................................................... 42
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                            A. MUNICIPII
                        Denumirea municipiului

        1. SLOBOZIA

                              B. ORAŞE
                          Denumirea oraşului

        1. FETESTI 3. URZICENI
        2. TANDAREI

                              C. COMUNE
                          Denumirea comunei

        1. Adancata 23. Giurgeni
        2. Albeşti 24. Garbovi
        3. Alexeni 25. Grindu
        4. Amara 26. Grivita-Milosesti
        5. Armasesti 27. Jilavele
        6. Axintele 28. Manasia
        7. Balaciu 29. Mihail Kogălniceanu
        8. Barcanesti 30. Movila
        9. Bordusani 31. Movilita
       10. Brazii 32. Munteni-Buzau
       11. Bucu 33. Perieti
       12. Cazanesti 34. Reviga
       13. Ciochina 35. Rosiori-Dragoiesti
       14. Ciulnita 36. Salcioara
       15. Cocora 37. Saveni
       16. Cosambesti 38. Scanteia
       17. Cosereni 39. Sinesti
       18. Dridu 40. Smirna
       19. Facaeni 41. Suditi
       20. Fierbinti-Târg 42. Vladeni
       21. Gheorghe Doja
       22. Gheorghe Lazar


    ANEXA 24


       JUDEŢUL IAŞI
cu reşedinţa în municipiul Iaşi

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ...................................................... 3
 Comune .................................................... 75
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                          A. MUNICIPII
                      Denumirea municipiului

        1. IAŞI

                            B. ORAŞE
                       Denumirea oraşului

        1. HARLAU 3. TARGU FRUMOS
        2. PASCANI

                           C. COMUNE
                        Denumirea comunei

  1. Alexandru Ioan Cuza 28. Grozesti 55. Scobinti
  2. Andrieseni 29. Halaucesti 56. Sculeni
  3. Aroneanu 30. Holboca 57. Sinesti
  4. Baltati 31. Lespezi 58. Siretel
  5. Belcesti 32. Letcani 59. Stolniceni-
                                                        Prajescu
  6. Bivolari 33. Lungani 60. Strunga
  7. Barnova-Ciurea 34. Mihail 61. Scheia
                                Kogălniceanu
  8. Braesti 35. Mircesti 62. Sipote
  9. Butea 36. Mironeasa 63. Tansa-Dagata
 10. Ceplenita 37. Miroslava 64. Tatarusi
 11. Ciortesti 38. Miroslovesti 65. Todiresti
 12. Coarnele Caprei 39. Mogosesti 66. Tomesti
 13. Comarna 40. Mogosesti-Siret 67. Trifesti
 14. Costuleni 41. Mosna-Cozmesti 68. Tibana
 15. Cotnari 42. Motca 69. Tibanesti
 16. Cristesti 43. Movileni 70. Tutora
 17. Cucuteni 44. Oteleni 71. Ungheni
 18. Deleni 45. Podu Iloaiei 72. Valea Seaca
 19. Plugari 46. Popesti-Madarjac 73. Vînători
 20. Dobrovat 47. Popricani 74. Vladeni
 21. Dolhesti 48. Prisacani 75. Voinesti
 22. Dumesti 49. Probota
 23. Erbiceni 50. Raducaneni
 24. Focuri 51. Rediu
 25. Golaiesti 52. Ruginoasa
 26. Gorban 53. Schit Ducă
 27. Gropnita 54. Scanteia


    ANEXA 25


         JUDEŢUL MARAMURES
cu reşedinţa în municipiul Baia Mare

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 2
 Oraşe ...................................................... 6
 Comune .................................................... 56
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                         A. MUNICIPII
                   Denumirea municipiului

        1. BAIA MARE 2. SIGHETU MARMATIEI

                           B. ORAŞE
                      Denumirea oraşului

        1. BAIA SPRIE 4. SEINI
        2. BORSA 5. TARGU LAPUS
        3. CAVNIC 6. VISEU DE SUS

                           C. COMUNE
                      Denumirea comunei

        1. Ardusat 29. Oarta de Jos
        2. Arinis 30. Ocna Maramuresului
        3. Baiut 31. Petrova
        4. Basesti 32. Poienile de sub Munte
        5. Bistra 33. Recea
        6. Barsana 34. Remetea Chioarului
        7. Bocicoiu Mare 35. Remeti
        8. Bogdan Voda 36. Repedea
        9. Boiu Mare 37. Rona de Jos
       10. Botiza 38. Rona de Sus
       11. Budesti 39. Rozavlea
       12. Calinesti 40. Ruscova
       13. Cernesti 41. Sarasau
       14. Cicarlau 42. Satulung
       15. Campulung la Tisa 43. Sacalaseni
       16. Copalnic-Manastur 44. Sacel
       17. Cupseni 45. Salistea de Sus
       18. Desesti 46. Săpînţa
       19. Dragomiresti 47. Stramtura
       20. Dumbravita 48. Suciu de Sus
       21. Farcasa 49. Sisesti
       22. Giulesti 50. Somcuta Mare
       23. Grosi 51. Tautii-Magheraus
       24. Ieud 52. Ulmeni
       25. Lapus 53. Vadu Izei
       26. Leordina 54. Valea Chioarului
       27. Miresu Mare 55. Valenii Lapusului
       28. Moisei 56. Viseu de Jos


    ANEXA 26


            JUDEŢUL MEHEDINTI
cu reşedinţa în municipiul Drobeta-Turnu Severin

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ...................................................... 4
 Comune .................................................... 49
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                         A. MUNICIPII
                     Denumirea municipiului

        1. DROBETA-TURNU SEVERIN

                            B. ORAŞE
                       Denumirea oraşului

        1. BAIA DE ARAMA 3. STREHAIA
        2. ORŞOVA 4. VANJU MARE

                            C. COMUNE
                        Denumirea comunei

        1. Bala 26. Isverna
        2. Balta 27. Izvoru Barzii
        3. Balacita 28. Jiana
        4. Bacles 29. Livezile-Poroina
        5. Balvanesti-Godeanu 30. Malovat
        6. Breznita-Greci 31. Obarsia de Camp
        7. Breznita-Ocol 32. Obarsia-Closani
        8. Brosteni 33. Oprisor
        9. Burila Mare 34. Padina-Corlatel
       10. Butoiesti 35. Patulele
       11. Cazanesti 36. Podeni
       12. Corcova 37. Ponoarele
       13. Cujmir 38. Prunisor
       14. Devesel 39. Punghina
       15. Darvari 40. Rogova-Vanjulet
       16. Dumbrava 41. Salcia
       17. Floresti 42. Svinita
       18. Garla Mare 43. Simian
       19. Gogosu 44. Sisesti
       20. Grozesti 45. Sovarna
       21. Gruia 46. Tamna
       22. Hinova 47. Vînători
       23. Husnicioara 48. Vladaia
       24. Ieselnita 49. Voloiac
       25. Ilovita-Ciresu


    ANEXA 27


            JUDEŢUL MURES
cu reşedinţa în municipiul Targu Mures

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 2
 Oraşe ...................................................... 5
 Comune .................................................... 78
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                         A. MUNICIPII
                    Denumirea municipiului

        1. TARGU MURES 2. SIGHISOARA

                            B. ORAŞE
                       Denumirea oraşului

        1. IERNUT 4. SOVATA
        2. LUDUS 5. TARNAVENI
        3. REGHIN

                         C. COMUNE
                     Denumirea comunei

        1. Acatari 41. Gurghiu
        2. Adamus 42. Hodac
        3. Albeşti 43. Ibanesti
        4. Alexandru Papiu Ilarian 44. Iclanzel
        5. Alunis 45. Ideciu de Jos
        6. Apold 46. Livezeni
        7. Atintis 47. Lunca
        8. Bahnea 48. Lunca Bradului Stanceni
        9. Band 49. Magherani
       10. Batos 50. Mica
       11. Bagaciu 51. Miercurea Nirajului
       12. Bala 52. Mihesu de Campie
       13. Balauseri 53. Nades
       14. Beica de Jos 54. Ogra
       15. Bichis 55. Panet
       16. Bogota 56. Petelea
       17. Breaza 57. Pogaceaua
       18. Brancovesti 58. Rastolita
       19. Ceuasu de Campie 59. Rusii-Munti
       20. Chetani 60. Saschiz
       21. Chiheru de Jos 61. Sarmasu
       22. Coroisanmartin 62. Sancraiu de Mures
       23. Craciunesti 63. Sangeorgiu de Mures
       24. Craiesti-Faragau 64. Sangeorgiu de Padure
       25. Crisresti 65. Sanpaul
       26. Cucerdea 66. Sanpetru de Campie
       27. Cuci 67. Santana de Mures
       28. Danes 68. Solovastru
       29. Deda 69. Suplac
       30. Eremitu 70. Suseni
       31. Ernei 71. Ungheni
       32. Fantanele 72. Valea Larga
       33. Galesti 73. Vargata
       34. Ganesti 74. Vatava
       35. Gheorghe Doja 75. Vînători
       36. Gheorghe Sincai 76. Voivodeni
       37. Ghindari 77. Zagar
       38. Glodeni 78. Zau de Campie
       39. Gornesti
       40. Grebenis-Saulia


    ANEXA 28


         JUDEŢUL NEAMT
cu reşedinţa în municipiul Piatra-Neamt

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 2
 Oraşe ...................................................... 2
 Comune .................................................... 66
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                          A. MUNICIPII
                     Denumirea municipiului

        1. PIATRA-NEAMT 2. ROMAN

                             B. ORAŞE
                        Denumirea oraşului

        1. BICAZ 2. TARGU-NEAMT

                             C. COMUNE
                          Denumirea comunei

        1. Agapia 35. Oniceni
        2. Bahna 36. Pastraveni-Urecheni
        3. Baltatesti 37. Petricani
        4. Bicaz-Chei 38. Piatra Soimului
        5. Bicazu Ardelean 39. Pipirig
        6. Bara 40. Pangarati
        7. Bargauani 41. Podoleni
        8. Bodesti 42. Poienari
        9. Borca 43. Poiana Teiului
       10. Borlesti 44. Raucesti
       11. Botesti 45. Razboieni-Dragomiresti
       12. Bozieni 46. Rediu-Candesti
       13. Brusturi-Drăgăneşti 47. Români
       14. Ceahlau 48. Roznov
       15. Cordun 49. Sagna
       16. Costisa 50. Sabaoani
       17. Cracaoani 51. Savinesti-Dumbrava Roşie
       18. Damuc 52. Secuieni
       19. Dobreni 53. Slanita
       20. Doljesti 54. Ştefan cel Mare
       21. Dulcesti 55. Tarcau
       22. Farcasa 56. Tasca
       23. Faurei 57. Tazlau
       24. Gheraesti 58. Tamaseni
       25. Girov 59. Timisesti
       26. Garcina 60. Trifesti
       27. Grinties 61. Tupilati
       28. Grumazesti 62. Ţibucani
       29. Hangu 63. Valea Ursului
       30. Horia 64. Viisoara
       31. Icusesti 65. Vînători-Neamt
       32. Ion Creanga 66. Zăneşti
       33. Margineni
       34. Moldoveni


    ANEXA 29


           JUDEŢUL OLT
cu reşedinţa în municipiul Slatina

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ...................................................... 6
 Comune .................................................... 74
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                         A. MUNICIPII
                   Denumirea municipiului

        1. SLATINA

                          B. ORAŞE
                      Denumirea oraşului

        1. BALS 4. DRAGANESTI-OLT
        2. CARACAL 5. PIATRA-OLT
        3. CORABIA 6. SCORNICESTI

                           C. COMUNE
                       Denumirea comunei

        1. Baldovineti 39. Optasi-Magura
        2. Barasti 40. Orlea
        3. Bobicesti 41. Osica de Sus
        4. Brastavatu 42. Perieti
        5. Brebeni 43. Parscoveni
        6. Brancoveni 44. Plesoiu
        7. Cezieni 45. Poboru
        8. Cilieni 46. Potcoava
        9. Carlogani 47. Priseaca
       10. Colonesti 48. Radomiresti
       11. Corbu 49. Redea
       12. Coteana 50. Romula
       13. Curtisoara 51. Rusanesti-Scarisoara
       14. Cungrea 52. Schitu
       15. Daneasa 53. Seaca
       16. Deveselu 54. Samburesti
       17. Dobroteasa 55. Spineni
       18. Dobrun 56. Sprancenata
       19. Draghiceni 57. Stoicanesti
       20. Falcoiu 58. Strejeşti
       21. Farcasele 59. Studina
       22. Ganeasa 60. Serbanesti
       23. Giuvarasti 61. Tatulesti
       24. Gostavatu 62. Topana-Fagetelu
       25. Grojdibodu 63. Tufeni
       26. Ianca 64. Valea Mare
       27. Iancu Jianu 65. Vadastra
       28. Izbiceni 66. Vadastrita
       29. Izvoarele 67. Valeni
       30. Leleasca 68. Verguleasa
       31. Maruntei 69. Vitomiresti
       32. Mihaesti 70. Valcele
       33. Morunglav 71. Vladila
       34. Movileni 72. Voineasa
       35. Nicolae Titulescu 73. Vulpeni
       36. Obaesia 74. Vulturesti
       37. Oboga
       38. Oporelu


    ANEXA 30


    JUDEŢUL PRAHOVA
cu reşedinţa în municipiul Ploiesti

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ..................................................... 13
 Comune .................................................... 73
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                        A. MUNICIPII
                   Denumirea municipiului

        1. PLOIESTI

                          B. ORAŞE
                     Denumirea oraşului

        1. AZUGA 8. MIZIL
        2. BAICOI 9. PLOPENI
        3. BOLDESTI-SCAENI 10. SINAIA
        4. BREAZA 11. SLANIC
        5. BUSTENI 12. URLATI
        6. CAMPINA 13. VALENII DE MUNTE
        7. COMARNIC

                          C. COMUNE
                      Denumirea comunei

        1. Adunaţi 39. Gura Vitioarei
        2. Albeşti-Paleologu 40. Iordacheanu
        3. Alunis-Stefeti 41. Izvoarele
        4. Apostolache-Chiojdeanca 42. Lipanesti
        5. Aricestii Rahtivani 43. Magurele
        6. Baba Ana 44. Magureni
        7. Balta Doamnei 45. Maneciu
        8. Baltesti 46. Manesti
        9. Băneşti 47. Paulesti
       10. Barcanesti 48. Plopu
       11. Berceni 49. Podenii Noi
       12. Bertea 50. Poienarii Burghii
       13. Blejoi 51. Posesti
       14. Boldesti-Gradistea 52. Predeal-Sarari
       15. Brazi 53. Provita de Jos
       16. Brebu 54. Provita de Sus
       17. Bucov 55. Puchenii Mari
       18. Carbunesti 56. Rafov
       19. Ceptura 57. Salciile
       20. Cerasu 58. Scorteni
       21. Ciorani 59. Sangeru-Lapos
       22. Cocorastii Mislii 60. Starchiojd
       23. Colgeag 61. Surani-Aricesti
       24. Cornu 62. Sirna-Tinosu
       25. Drajna 63. Soimari
       26. Drăgăneşti 64. Sotrile
       27. Dumbrava 65. Talea
       28. Dumbravesti 66. Teisani
       29. Filipestii de Padure 67. Telega
       30. Filipestii de Târg 68. Targusoru Vechi
       31. Fantanele 69. Tomsani
       32. Floresti 70. Valea Calugareasca
       33. Fulga 71. Valea Doftanei
       34. Gherghita 72. Varbilau
       35. Gorgota 73. Valcanesti-Cosminele
       36. Gornet
       37. Gornet-Cricov
       38. Gura Vadului


    ANEXA 31


         JUDEŢUL SATU MARE
cu reşedinţa în municipiul Satu Mare

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ...................................................... 3
 Comune .................................................... 51
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                         A. MUNICIPII
                    Denumirea municipiului

        1. SATU MARE

                           B. ORAŞE
                       Denumirea oraşului

        1. CAREI 3. TASNAD
        2. NEGRESTI-OAS

                          C. COMUNE
                      Denumirea comunei

        1. Acis 27. Livada
        2. Andrid 28. Mediesu Aurit
        3. Apa 29. Micula
        4. Ardud 30. Moftin
        5. Batarci 31. Odoreu
        6. Betiug 32. Orasu Nou
        7. Berveni 33. Paulesti
        8. Bixad 34. Petresti-Piscolt
        9. Bogdand 35. Pir
       10. Botiz 36. Poiana Codrului
       11. Calinesti-Oas 37. Pomi
       12. Cazmarzana 38. Sanislau
       13. Capleni 39. Santau
       14. Cauas 40. Sacaseni
       15. Cehal 41. Socond
       16. Certeze 42. Supur
       17. Craidorolt 43. Tarna Mare
       18. Culciu 44. Tiream
       19. Doba 45. Tarsolt
       20. Dorolt 46. Turt
       21. Gelu 47. Turulung
       22. Gherta Mica 48. Urziceni-Foieni
       23. Halmeu 49. Valea Vinului
       24. Hodod 50. Vetis
       25. Homoroade 51. Viile Satu Mare
       26. Lazuri


    ANEXA 32


         JUDEŢUL SALAJ
cu reşedinţa în municipiul Zalau

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ...................................................... 3
 Comune .................................................... 48
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                       A. MUNICIPII
                   Denumirea municipiului

        1. ZALAU

                          B. ORAŞE
                     Denumirea oraşului

        1. CEHU SILVANEI 3. SIMLEU SILVANEI
        2. JIBOU

                           C. COMUNE
                       Denumirea comunei

        1. Almasu 26. Lozna
        2. Babeni 27. Marca
        3. Balan 28. Maeriste
        4. Banisor 29. Mesesenii de Jos
        5. Benesat 30. Mihai Viteazu
        6. Bobota 31. Mirsid
        7. Bocsa 32. Napradea
        8. Buciumi 33. Nusfalau
        9. Camar 34. Pericei
       10. Chiesd 35. Plopis
       11. Cizer 36. Romanasi
       12. Crasna 37. Rus
       13. Creaca 38. Salatig
       14. Cristolt 39. Sag
       15. Criseni-Dobrin 40. Sanmihaiu Almasului
       16. Cuzaplac 41. Somes-Odorhei
       17. Fildu de Jos 42. Surduc
       18. Galgau-Poiana Blenchii 43. Sarmasag
       19. Garbou 44. Treznea-Agrij
       20. Halmasd 45. Valcău de Jos
       21. Hida-Dragu 46. Varsolt
       22. Horoatu Crasnei 47. Zalha
       23. Ileanda 48. Zimbor
       24. Ip
       25. Letca


    ANEXA 33


        JUDEŢUL SIBIU
cu reşedinţa în municipiul Sibiu

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 2
 Oraşe ...................................................... 7
 Comune .................................................... 48
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                        A. MUNICIPII
                   Denumirea municipiului

        1. SIBIU 2. MEDIAS

                          B. ORAŞE
                     Denumirea oraşului

        1. AGNITA 5. DUMBRAVENI
        2. AVRIG 6. OCNA SIBIULUI
        3. CISNADIE 7. TALMACIU
        4. COPSA MICA

                           C. COMUNE
                        Denumirea comunei

        1. Altana 26. Mosna
        2. Apold-Ludos 27. Nocrich
        3. Atel 28. Orlat
        4. Axente Sver 29. Pauca
        5. Bazna 30. Poiana Sibiului
        6. Biertan 31. Porumbacu de Jos
        7. Barghis 32. Poplaca
        8. Blajel 33. Racovita
        9. Bradeni 34. Turnu Roşu
       10. Bruiu 35. Tarnava
       11. Chirpar 36. Valea Viilor
       12. Carta 37. Vurpar
       13. Cartisoara 38. Rosia
       14. Cristian 39. Rasinari
       15. Darlos 40. Sadu
       16. Gura Raului 41. Saliste
       17. Hoghilag 42. Slimnic
       18. Iacobeni 43. Seica Mare
       19. Jina 44. Seica Mica
       20. Laslea 45. Selimbar
       21. Loamnes 46. Sura Mare
       22. Miercurea Sibiului 47. Sura Mica
       23. Merghindeal 48. Tilisca
       24. Micasasa
       25. Mihaileni


    ANEXA 34


    JUDEŢUL SUCEAVA
cu reşedinţa în municipiul Suceava

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ...................................................... 7
 Comune .................................................... 84
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                       A. MUNICIPII
                 Denumirea municipiului

        1. SUCEAVA

                          B. ORAŞE
                      Denumirea oraşului

        1. CAMPULUNG MOLDOVENESC 4. RADAUTI
        2. FALTICENI 5. SIRET
        3. GURA HUMORULUI 6. SOLCA
                                                7. VATRA DORNEI

                         C. COMUNE
                     Denumirea comunei

        1. Adancata 42. Iacobesti
        2. Arbore 43. Ipotesti
        3. Baia 44. Izvoarele Sucevei
        4. Balcauti 45. Liteni
        5. Bogdanesti 46. Marginea
        6. Boroaia 47. Malini
        7. Bosanci 48. Manastirea Humorului
        8. Botosana 49. Mitocu Dragomirnei
        9. Breaza 50. Moara
       10. Brodina 51. Moldovita
       11. Brosteni 52. Musenita
       12. Bunesti 53. Ostra
       13. Cacica 54. Panaci
       14. Calafindesti 55. Paltinoasa
       15. Cajvana 56. Partestii de Jos
       16. Ciprian Porumbescu 57. Patrauti
       17. Carlibaba 58. Poiana Stampei
       18. Cornu Luncii 59. Pojorata-Sadova
       19. Crucea 60. Preutesti
       20. Darmanesti 61. Vulturesti
       21. Dolhasca 62. Zamostea
       22. Dolhesti 63. Zvoristea
       23. Dorna-Arini 64. Putna
       24. Dorna Candrenilor 65. Radaseni
       25. Dornesti 66. Rasca
       26. Dragoiesti 67. Salcea
       27. Draguseni-Oniceni 68. Slatina
       28. Drumbraveni 69. Straja
       29. Emil Bodnaras 70. Stroiesti
       30. Fantanele 71. Stulpicani
       31. Frasin 72. Sucevita
       32. Fratautii Noi 73. Saru Dornei
       33. Fratautii Vechi 74. Scheia
       34. Frumosu 75. Todiresti
       35. Fundu Moldovei 76. Udesti
       36. Galanesti-Bilca 77. Vadu Moldovei
       37. Gramesti 78. Valea Moldovei
       38. Grăniceşti 79. Vama
       39. Horodnic 80. Vatra Moldoviţei
       40. Horodniceni 81. Veresti
       41. Iacobeni 82. Vicovu de Jos
                                               83. Vicovu de Sus
                                               84. Volovat


    ANEXA 35


          JUDEŢUL TELEORMAN
cu reşedinţa în municipiul Alexandria

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 2
 Oraşe ...................................................... 3
 Comune .................................................... 70
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                     A. MUNICIPII
                 Denumirea municipiului

        1. ALEXANDRIA 2. TURNU MAGURELE

                         B. ORAŞE
                     Denumirea oraşului

        1. ROSIORII DE VEDE 3. ZIMNICEA
        2. VIDELE

                          C. COMUNE
                      Denumirea comunei

        1. Balaci 37. Orbeasca
        2. Babaita 38. Peretu
        3. Beuca 39. Piatra
        4. Blejesti 40. Petrosani
        5. Bogdana 41. Plosca
        6. Botoroaga 42. Plopii-Slavitesti
        7. Bragadiru 43. Poeni
        8. Branceni 44. Poroschia
        9. Buzescu 45. Purani
       10. Calinesti 46. Putineiu
       11. Calmatuiu 47. Radoiesti
       12. Calmatuiu de Sus 48. Salcia
       13. Ciolanesti 49. Saceni
       14. Contesti 50. Scrioastea
       15. Cosmesti 51. Scurtu
       16. Crangeni 52. Seaca
       17. Crangu 53. Segarcea-Vale
       18. Dobrotesti 54. Silistea
       19. Drăgăneşti-Vlasca 55. Silistea Noua
       20. Furculesti 56. Slobozia Mandra
       21. Frumoasa 57. Smardioasa
       22. Galateni 58. Stejaru
       23. Gratia 59. Suhaia
       24. Islaz 60. Storobaneasa
       25. Lisa 61. Talpa
       26. Lita 62. Tatarastii de Jos
       27. Lunca 63. Tatarastii de Sus
       28. Mavrodin 64. Traian
       29. Magura 65. Trivalea-Moşteni
       30. Maldaeni 66. Troianul
       31. Mereni 67. Tiganesti
       32. Marzanesti 68. Vedea
       33. Nanov 69. Vartoape
       34. Năsturelu 70. Zambreasca
       35. Necsesti
       36. Olteni


    ANEXA 36


       JUDEŢUL TIMIS
cu reşedinţa în municipiul Timişoara

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 2
 Oraşe ...................................................... 4
 Comune .................................................... 66
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                       A. MUNICIPII
                   Denumirea municipiului

        1. TIMIŞOARA 2. LUGOJ

                         B. ORAŞE
                      Denumirea oraşului

        1. BUZIAS 3. JIMBOLIA
        2. DETA 4. SANNICOLAU MARE

                           C. COMUNE
                        Denumirea comunei

        1. Balint 35. Margina
        2. Banloc 36. Masloc
        3. Beba Veche 37. Manastiur
        4. Becicherecu Mic 38. Moravita
        5. Belint 39. Mosnita
        6. Bethausen 40. Nadrag
        7. Biled 41. Ohaba Lungă
        8. Barna 42. Ortisoara
        9. Boldur 43. Peciu Nou
       10. Carpinis 44. Periam
       11. Cenad 45. Pietroasa
       12. Cenei 46. Pischia
       13. Cheveresu Mare 47. Racovita
       14. Ciacova 48. Recas
       15. Comlosu Mare 49. Remetea Marea
       16. Costeiu 50. Sacosu Turcesc
       17. Darova 51. Satchinez
       18. Denta 52. Sacalaz
       19. Dudestii Vechi 53. Sanandrei
       20. Faget 54. Sanmihaiu Roman
       21. Fardea 55. Sanpetru Mare
       22. Foeni 56. Sag
       23. Gavojdia 57. Stiuca
       24. Gataia 58. Teremia Mare
       25. Ghizela 59. Tomesti
       26. Ghiroda 60. Topolovat
       27. Giarmata 61. Tormac
       28. Giroc 62. Traian Vuia
       29. Giulvaz 63. Uivar
       30. Jamu Mare 64. Varias
       31. Jebel 65. Victor Vlad Delamarina
       32. Lenauheim 66. Voiteg
       33. Liebling
       34. Lovrin


    ANEXA 37


        JUDEŢUL TULCEA
cu reşedinţa în municipiul Tulcea

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ...................................................... 4
 Comune .................................................... 40
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                        A. MUNICIPII
                    Denumirea municipiului

        1. TULCEA

                             B. ORAŞE
                         Denumirea oraşului

        1. BABADAG 3. MACIN
        2. ISACCEA 4. SULINA

                              C. COMUNE
                          Denumirea comunei

        1. Baia 21. Mahmudia
        2. Beidaud 22. Maliuc
        3. C.A.Rosetti 23. Mihai Bravu
        4. Carcaliu 24. Mihail Kogălniceanu
        5. Casimcea 25. Nalbant
        6. Ceatalchioi 26. Niculitel
        7. Ceamurlia de Jos 27. Nufaru
        8. Cerna 28. Ostrov
        9. Chilia Veche 29. Peceneaga
       10. Ciucurova 30. Sarichioi
       11. Crisan 31. Sfîntu Gheorghe
       12. Daeni 32. Slava Cercheza
       13. Dorobantu 33. Somova
       14. Frecatei 34. Stejaru
       15. Greci 35. Topolog
       16. Horia 36. Turcoaia
       17. Independenta 37. Unirea
       18. Izvoarele 38. Valea Nucarilor
       19. Jijila 39. 1 Mai
       20. Luncavita 40. 23 August-Grindu


    ANEXA 38


        JUDEŢUL VASLUI
cu reşedinţa în municipiul Vaslui

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 2
 Oraşe ...................................................... 2
 Comune .................................................... 58
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                        A. MUNICIPII
                   Denumirea municipiului

        1. VASLUI 2. BARLAD

                          B. ORAŞE
                      Denumirea oraşului

        1. HUSI 2. NEGRESTI
                           C. COMUNE
                       Denumirea comunei

        1. Albeşti 31. Muntenii de Jos
        2. Alexandru Vlahuţă 32. Murgeni
        3. Banca 33. Oltenesti-Cretesti
        4. Bacani-Bogdanita 34. Osesti
        5. Bacesti-Dumesti 35. Padureni
        6. Berezeni 36. Perieni
        7. Blagesti 37. Puiesti
        8. Bogdanesti 38. Pungesti-Garceni
        9. Bunesti-Averesti 39. Rebricea
       10. Codaesti 40. Rosiesti
       11. Coroiesti 41. Solesti-Miclesti
       12. Costesti-Deleni 42. Stanilesti
       13. Danesti 43. Ştefan cel Mare
       14. Delesti-Balteni 44. Suletea-Epureni
       15. Dimitrie Cantemir 45. Tanacu
       16. Dragomiresti 46. Tacuta
       17. Duda-Epureni 47. Tatarani-Botesti
       18. Falciu 48. Todiresti
       19. Gagesti 49. Tutova
       20. Gherghesti 50. Valeni
       21. Ghermanesti-Arsura 51. Vetrisoaia
       22. Grivita 52. Viisoara
       23. Hoceni 53. Vinderei
       24. Iana-Pogana 54. Voinesti
       25. Ivanesti 55. Vulturesti
       26. Ivesti 56. Vutcani
       27. Laza-Poienesti 57. Zapodeni
       28. Lipovat-Bogdana 58. Zorleni
       29. Lunca Banului
       30. Malusteni


    ANEXA 39


      JUDEŢUL VALCEA
cu reşedinţa în municipiul Ramnicu-Valcea

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ...................................................... 7
 Comune .................................................... 66
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                      A. MUNICIPII
                 Denumirea municipiului

        1. RAMNICU-VALCEA

                        B. ORAŞE
                    Denumirea oraşului

        1. BAILE GOVORA 5. DRAGASANI
        2. BAILE OLANESTI 6. HOREZU
        3. BREZOI 7. OCNELE MARI
        4. CALIMANESTI

                        C. COMUNE
                     Denumirea comunei

        1. Alunu 35. Mateesti
        2. Amarasti 36. Maciuca
        3. Babeni 37. Madulari
        4. Balcesti 38. Maldaresti
        5. Barbatesti 39. Mihaesti
        6. Berbesti 40. Muereasca
        7. Berislavesti 41. Nicolae Balcescu
        8. Boisoara 42. Olanu
        9. Budesti 43. Orlesti
       10. Bujoreni 44. Pausesti
       11. Bunesti 45. Pausesti-Maglasi
       12. Cernisoara 46. Perisani
       13. Caineni 47. Pietrari
       14. Copaceni 48. Popesti
       15. Costesti 49. Prudeni
       16. Creteni 50. Racovita
       17. Daesti 52. Scundu
       18. Danicei 53. Slatioara
       19. Dragoesti 54. Stoenesti
       20. Fauresti 55. Stoilesti
       21. Fartatesti 56. Stroesti
       22. Francesti 57. Sutesti
       23. Galicea 58. Sirineasa
       24. Ghioroiu 59. Stefanesti
       25. Glavile-Pesceana 60. Susani
       26. Golesti 61. Tetoiu
       27. Gradistea 62. Tomsani
       28. Ionesti 63. Vaideeni
       29. Lalosu 64. Valea Mare
       30. Ladesti 65. Voineasa
       31. Lapusata 66. Zatreni
       32. Livezi
       33. Lungesti
       34. Malaia


    ANEXA 40


       JUDEŢUL VRANCEA
cu reşedinţa în municipiul Focsani

 ───────────────────────────────────────────────────────────────
 Municipii .................................................. 1
 Oraşe ...................................................... 4
 Comune .................................................... 52
 ───────────────────────────────────────────────────────────────

                        A. MUNICIPII
                  Denumirea municipiului

        1. FOCSANI

                         B. ORAŞE
                     Denumirea oraşului

        1. ADJUD 3. ODOBESTI
        2. MARASESTI 4. PANCIU

                           C. COMUNE
                       Denumirea comunei

        1. Andreiasu 27. Nereju
        2. Balesti 28. Nistoresti
        3. Barsesti 29. Paltin
        4. Boghesti 30. Paunesti
        5. Bolotesti 31. Poiana Cristei
        6. Chiojdeni 32. Pufesti
        7. Ciorasti 33. Ruginesti
        8. Carligele 34. Sihlea
        9. Cotesti 35. Soveja
       10. Dumbraveni 36. Straoane
       11. Dumitresti 37. Suraia
       12. Fitionesti 38. Serbanesti
       13. Garoafa 39. Sindrilari
       14. Gologanu 40. Tanasoaia
       15. Gugesti 41. Tataranu
       16. Gura Calitei 42. Tamboesti
       17. Homocea 43. Tulnici
       18. Jaristea 44. Tifesti
       19. Jitia 45. Urechesti
       20. Maicanesti 46. Vidra
       21. Marasti 47. Vintileasca
       22. Mera 48. Vizantea
       23. Milcovul 49. Vînători
       24. Mos Ion Roata 50. Vartescoiu
       25. Movilita 51. Vrancioaia
       26. Naruja 52. Vulturu

                           --------

Comentarii Act

Nu sunt comentarii momentan.

Posteaza pe retele sociale

Pentru a posta un comentariu trebuie sa va autentificati


Daca nu aveti inca un cont si vreti sa va inregistrati dati click aici



(click aici pentru a vedea toate aplicatiile CTCE)





Contact

Adresa:
Bd. Decebal, nr. 32
Piatra Neamt
Romania
Telefon: 0233-211.020 , 218.110, 210.290, 210.291
Numărul de fax: 0233.206.575

Contact Me

Urmariti-ne pe

Facebook