Inapoi la Cautare

HOTĂRÂRE 174 /1974


privind aprobarea componentei Consiliului Naţional al Radioteleviziunii Române şi a biroului executiv


Puteti sa consultati o forma actualizata la data 13.11.2018, conform modificarilor publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, apasand butonul Cumpara Act.

Cumparati Actul varianta DOC

Forma la zi
Pret: 15,00 RON cu TVA
Doriti o forma actualizata , la zi (13.11.2018) , a acestui act ? Cumparati acum online, rapid si simplu varianta DOC !

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC


    Comitetul Central al Partidului Comunist Roman şi Consiliul de Miniştri adopta următoarea hotărîre:

    ARTICOL UNIC

    Se aprobă componenta Consiliului Naţional al Radioteleviziunii Române şi a biroului executiv, prevăzută în anexa care face parte integrantă din prezenta hotărîre.

                    Secretar general

             al Partidului Comunist Roman,

                   NICOLAE CEAUŞESCU

                      Preşedintele

                Consiliului de Miniştri,

                  ION GHEORGHE MAURER

    ANEXA 1


	


    A. Componenta Consiliului Naţional al Radioteleviziunii Române

    1. Cornel Burtica - preşedinte, secretar al Comitetului Central
                           al Partidului Comunist Roman.
    2. Gheorghe Nastase - vicepreşedinte, director general al
                           Radioteleviziunii Române.
    3. Alexandru Kopandi - vicepreşedinte, secretar al Consiliului
                           oamenilor muncii de naţionalitate maghiara.
    4. Maria Stanescu - vicepreşedinte, preşedintele Uniunii
                           sindicatelor din învăţămînt şi cultura.

    MEMBRI:

    5. Gheorghe Airinei - adjunct al ministrului transporturilor şi
                              telecomunicatiilor.
    6. Ion Apostolescu - preşedintele Uniunii judeţene a
                              cooperativelor agricole de producţie
                              Brăila.
    7. Gheorghe Atanasiu - director general adjunct al
                              Radioteleviziunii Române.
    8. Ion Barna - secretar al Comitetului de partid al
                              Radioteleviziunii Române.
    9. Eugen Barbu - scriitor, redactor şef al revistei
                              "Saptamina".
    10. Pal Bodor - redactor şef al Redactiei emisiunilor în
                              limbile naţionalitatilor conlocuitoare a
                              Radioteleviziunii Române.
    11. Ilie Bologa - secretarul Comitetului de partid al
                              Întreprinderii de utilaj chimic "Grivita
                              roşie" Bucureşti
    12. Constantin Bostina - preşedintele Uniunii asociaţiilor
                              studenţilor comunisti din România.
    13. Ernst Breitenstein - redactor şef adjunct al ziarului "Neuer
                              Weg".
    14. Ionel Bucheru - redactor şef al Redactiei emisiunilor
                              pentru tineret-copii şi radio-tele-şcoala
                              a Radioteleviziunii Române.
    15. Virgil Cazacu - prim-adjunct al ministrului educaţiei şi
                              învăţămîntului.
    16. Nicu Ceauşescu - vicepreşedinte al Uniunii asociaţiilor
                              studenţilor comunisti din România.
    17. Ion Cetaleanu - secretar al Comitetului judeţean Dolj al
                              P.C.R.
    18. Cristea Chelaru - directorul Studioului de Radioteleviziune
                              Iaşi.
    19. Constantin Chirita - scriitor.
    20. prof. dr. Victor - directorul Direcţiei sanitare a
        Ciobanu municipiului Bucureşti.
    21. Maria Ciocan - secretara a Consiliului Naţional al
                              Femeilor din Republica Socialistă România.
    22. Dina Cocea - vicepresedinta a Asociaţiei oamenilor de
                              arta din instituţiile teatrale şi
                              muzicale.
    23. Eleonora Cojocaru - muncitoare, secretara Comitetului de
                              partid al Fabricii de confecţii şi
                              tricotaje Bucureşti.
    24. Bradut Covaliu - preşedintele Uniunii artiştilor plastici.
    25. Dumitru Cristea - şef de secţie propaganda la Comitetul
                              judeţean Braşov al P.C.R.
    26. Maria Diaconu - secretar al Comitetului de partid al
                              Întreprinderii textile "Dacia" Bucureşti.
    27. Nicolae Dinu - secretarul Comitetului de partid al
                              comunei Snagov, judeţul Ilfov.
    28. Vasile Donose - redactor şef al Redactiei emisiunilor
                              muzicale şi de varietati a
                              Radioteleviziunii Române.
    29. Mihai Draganescu - vicepreşedinte al Consiliului Naţional
                              pentru Ştiinţa şi Tehnologie.
    30. general-locotenent - prim-vicepreşedinte al Consiliului
        Marin Dragnea Naţional pentru Educaţie Fizica şi Sport.
    31. Ion Dumitrescu - preşedintele Uniunii compozitorilor.
    32. Cornel Dumitriu - student la Facultatea de limba şi
                              literatura română - Universitatea din
                              Bucureşti, vicepreşedinte cu probleme de
                              propaganda al Asociaţiilor studenţilor
                              comunisti pe universitate.
    33. Radu Enache - secretar al Comitetului Central al Uniunii
                              Tineretului Comunist.
    34. Maria Fanache - preşedinte al Comitetului de cultura şi
                              educaţie socialistă al judeţului Sibiu.
    35. Iuliu Fejes - director general adjunct al
                              Radioteleviziunii Române.
    36. Laurentiu Fulga - vicepreşedinte al Uniunii scriitorilor.
    37. Romulus Georgescu - secretar al Comitetului Uniunii
                              Tineretului Comunist al Întreprinderii de
                              maşini grele Bucureşti.
    38. Zsolt Galalvi - şeful Biroului pentru naţionalitatile
                              conlocuitoare din Consiliul Culturii şi
                              Educaţiei Socialiste.
    39. Gheorghe Gherasim - preşedintele Sindicatului
                              Radioteleviziunii Române.
    40. Dumitru Ghise - vicepreşedinte al Consiliului Culturii şi
                              Educaţiei Socialiste.
    41. Nestor Ignat - preşedintele Uniunii ziaristilor.
    42. Bujor Ionita - director general adjunct al
                              Radioteleviziunii Române.
    43. Ion Lavric - redactor şef al Redactiei de actualitati
                              politice interne şi externe a
                              Radioteleviziunii Române.
    44. Teodor Marinescu - adjunct de şef de secţie propaganda şi
                              presa a Comitetului Central al Partidului
                              Comunist Roman.
    45. Aldea Militaru - ministru secretar de stat la Ministerul
                              Agriculturii, Industriei Alimentare şi
                              Apelor, preşedinte al Uniunii Naţionale a
                              Cooperativelor Agricole de Producţie.
    46. Adalbert Militz - secretar al Consiliului oamenilor muncii
                              de naţionalitate germană.
    47. Constantin Mindreanu - secretar al Uniunii Generale a
                              Sindicatelor din România.
    48. Gheorghe Modoran - secretar cu problemele economice al
                              Comitetului judeţean Timiş al P.C.R.
    49. Alexandru Nicu - matriter, secretar al Comitetului Uniunii
                              Tineretului Comunist al întreprinderii
                              "Vulcan" Bucureşti.
    50. Nicolae Oprean - directorul Studioului de radioteleviziune
                              Timişoara.
    51. general-maior - adjunct al ministrului apărării naţionale.
        Constantin Oprită
    52. Ecaterina Oproiu - redactor şef al revistei "Cinema",
                              cronicar T.V.
    53. Cornel Pacoste - adjunct al ministrului afacerilor externe.
    54. Octavian Paler - redactor şef al ziarului "România libera".
    55. Sorin Ion Pamfil - redactor şef al Redactiei emisiunilor
                              economice a Radioteleviziunii Române.
    56. Ştefan Pascu - rectorul Universitatii "Babes-Bolyai" din
                              Cluj.
    57. Ion Perianu - secretar al Comisiei centrale pentru
                              raspindirea cunoştinţelor ştiinţifice.
    58. Constantin Petre - secretar al Comitetului municipal
                              Bucureşti al P.C.R.
    59. Gheorghe Picos - adjunct al ministrului finanţelor.
    60. Victor Popa - redactor şef al Redactiei coordonării şi
                              prezentării programelor a
                              Radioteleviziunii Române.
    61. Petru Popescu - scriitor.
    62. Eugenia Popovici - rector al Institutului de arta teatrala şi
                              cinematografica "Ion Luca Caragiale" din
                              Bucureşti.
    63. Traian Puscasu - director general adjunct al
                              Radioteleviziunii Române.
    64. Virgil Radulian - preşedintele Consiliului Naţional al
                              Organizaţiei Pionierilor.
    65. Luiza Raican - profesoara, director al Liceului "Nicolae
                              Balcescu" Bucureşti.
    66. Vasile Rebreanu - directorul Studioului de radioteleviziune
                              Cluj.
    67. Hortensia Roman - redactor şef al Redactiei emisiunilor
                              pentru străinătate a Radioteleviziunii
                              Române.
    68. Aurora Sandu - studenta la Conservatorul de muzica
                              "Ciprian Porumbescu" din Bucureşti,
                              presedinta Asociaţiei studenţilor
                              comunisti pe Facultatea de compoziţie şi
                              muzicologie.
    69. Amza Saceanu - profesor, preşedinte al Comitetului de
                              cultura şi educaţie socialistă al
                              municipiului Bucureşti.
    70. Gheorghe Similea - preşedintele Cooperativei agricole de
                              producţie "Independenta", judeţul
                              Ialomita.
    71. Mircea Horia Simionescu - directorul Operei române Bucureşti.
    72. Ionel Stamatoiu - preşedinte al Consiliului judeţean al
                              sindicatelor Galaţi.
    73. Gheorghe Stroe - vicepreşedinte al Comitetului de Stat al
                              Planificarii.
    74. Ludovic Szabo - rectorul Institutului de teatru
                              "Szentgyorgyi Istvan" din Tirgu Mures.
    75. Dionisie Sincan - redactor şef al Redactiei emisiunilor
                              social-educative şi ştiinţifice a
                              Radioteleviziunii Române.
    76. Costel Teodorescu - muncitor la Întreprinderea "23 August"
                              Bucureşti, secţia motoare, secretar al
                              Comitetului de partid al întreprinderii.
    77. Constantin Visan - redactor şef al Redactiei emisiunilor
                              cultural-artistice a Radioteleviziunii
                              Române.
    78. Mihai Viziru - inginer la Consiliul Central de Control
                              Muncitoresc al Activităţii Economice şi
                              Sociale.
    79. Alexandru Virtopeanu - maistru la Fabrica de elemente
                               automatizate Bucureşti.


    B. Componenta Biroului executiv al Consiliului Naţional al Radioteleviziunii Române


	


    1. Gheorghe Nastase - director general al Radioteleviziunii
                              Române, vicepreşedinţe al Consiliului
                              Naţional al Radioteleviziunii Române.
    2. Alexandru Kopandi - secretar al Consiliului oamenilor muncii
                              de naţionalitate maghiara, vicepreşedinte
                              al Consiliului Naţional al
                              Radioteleviziunii Române.
    3. Maria Stanescu - preşedintele Uniunii sindicatelor din
                              învăţămînt şi cultura, vicepreşedinte al
                              Consiliului Naţional al Radioteleviziunii
                              Române.
    4. Traian Puscasu - director general adjunct al
                              Radioteleviziunii Române.
    5. Gheorghe Atanasiu - director general adjunct al
                              Radioteleviziunii Române.
    6. Iuliu Fejes - director general adjunct al
                              Radioteleviziunii Române.
    7. Bujor Ionita - director general adjunct al
                              Radioteleviziunii Române.
    8. Constantin Mindreanu - secretar al Uniunii Generale a
                              Sindicatelor din România.
    9. Ion Barna - secretar al Comitetului de partid al
                              Radioteleviziunii Române.
    10. Radu Enache - secretar al Comitetului Central al Uniunii
                              Tineretului Comunist.
    11. Constantin Bostina - preşedintele Uniunii asociaţiilor
                              studenţilor comunisti din România.
    12. Dumitru Ghise - vicepreşedinte al Consiliului Culturii şi
                              Educaţiei Socialiste.
    13. Constantin Petre - secretar al Comitetului municipal
                              Bucureşti al P.C.R.
    14. Ion Lavric - redactor şef al Redactiei de actualitati
                              politice interne şi externe a
                              Radioteleviziunii Române.
    15. Constantin Visan - redactor şef al Redactiei emisiunilor
                              cultural-artistice a Radioteleviziunii
                              Române.
    16. Dionisie Sincan - redactor şef al Redactiei emisiunilor
                              social-educative şi ştiinţifice a
                              Radioteleviziunii Române.
    17. Vasile Donose - redactor şef al Redactiei emisiunilor
                              muzicale şi de varietati a
                              Radioteleviziunii Române.


                          -------
1  

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC

Inapoi la Cautare

Comentarii Act

Nu sunt comentarii momentan.

Posteaza pe retele sociale

Pentru a posta un comentariu trebuie sa va autentificati


Daca nu aveti inca un cont si vreti sa va inregistrati dati click aici


Despre Companie

CTCE este liderul national in domeniul software legislativ. Avem o experienta de peste 35 ani in domeniul dezvoltarii de aplicatii software.
(aflati mai multe)

Termeni si Conditii
Comanda LegisPlus
Testeaza LegisPlus
Resurse Lege-Online

Nota CTCE

Continutul, designul, structura, precum si materialele Lege-Online.ro apartin C.T.C.E. - Piatra Neamt si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala.

Intrati in Contact

  • Telefon:
    (0233) 211 020 / (0233) 218 110
  • E-mail:
    office@ctce.ro
  • Adresa:
    Bd. Decebal, nr. 32
    610076, Piatra Neamt, Neamt
    Romania


CTCE - Centrul Teritorial de Calcul Economic

Info

Se încarcã, vã rugãm asteptati.