Inapoi la Cautare

DECRET 259 /1972


privind conferirea de ordine şi medalii ale Republicii Socialiste România unor cadre didactice din învăţămîntul de toate gradele, cu prilejul zilei de 30 iunie - "Ziua Invatatorului"


Puteti sa consultati o forma actualizata la data 01.10.2014, conform modificarilor publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, apasand butonul Cumpara Act.

Cumparati Actul varianta DOC

Forma la zi
Pret: 13,00 RON cu TVA
Doriti o forma actualizata, la zi (01.10.2014), a acestui act ? Cumparati acum online, rapid si simplu varianta DOC !

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC

      Consiliul de Stat al Republicii Socialiste România decretează:
    ART. 1
    Se conferă Ordinul Muncii clasa a II-a tovarasilor:
    Constantin H. Budeanu, profesor la Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi.
    Gheorghe D. Dolgu, conferenţiar, rectorul Academiei de studii economice din Bucureşti.
    Gheorghe C. Dragos, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Arges.
    Constantin C. Iamandi, profesor la Institutul de construcţii din Bucureşti, secretar general la Ministerul Educaţiei şi Învăţămîntului.
    Gabriela P. Marcoci, profesoara, directoare la Liceul nr. 33 din Bucureşti.
    Dumitru Gh. Radu, şef de lucrări la Institutul politehnic din Timişoara.
    ART. 2
    Se conferă Ordinul Steaua Republicii Socialiste România clasa a III-a tovarasului Alexandru Al. Sofletea, profesor la Institutul de medicina din Timişoara.
    ART. 3
    Se conferă Ordinul Muncii clasa a III-a tovarasilor:
    Ion Gh. Albu, profesor, director la Liceul din Olteni, judeţul Teleorman.
    Alexandru S. Andrei, profesor, director la Şcoala generală nr. 127 din Bucureşti.
    Alexandru D. Antoche, profesor, preşedintele Consiliului organizaţiei pionierilor din sectorul 4 Bucureşti.
    Dimitrie D. Anton, profesor, inspector principal la Ministerul Comerţului Interior.
    Napoleon Niculae Th. Antonescu, conferenţiar la Institutul de petrol din Ploiesti.
    Petru Gh. Armanasu, profesor, preşedintele Consiliului judeţean al Organizaţiei pionierilor Suceava.
    Constantin N. Atanasiu, profesor, directorul Liceului agricol din Fundulea, judeţul Ilfov.
    Paraschiva I. Atanasiu, profesoara, directoare la Centrul de informare şi documentare al învăţămîntului din Bucureşti.
    George C. Barbu, redactor şef la Editura didactica şi pedagogica.
    Vitalie P. Belousov, profesor la Institutul politehnic din Iaşi.
    Tiberiu E. Benedek, conferenţiar la Institutul de arhitectura "Ion Mincu" din Bucureşti.
    Ioan I. Blaga, invatator, director la Şcoala generală din Stejaru-Pingarati, judeţul Neamt.
    Aurel F. Bold, profesor, inspector general la Inspectoratul şcolar al judeţului Dolj.
    Emilian I. Bortas, profesor, director adjunct la Grupul şcolar "23 August" din Bucureşti.
    Elvira I. Botez, conferenţiar la Institutul pedagogic din Suceava.
    Ioan D. Bratilescu, profesor, director la Grupul şcolar pentru industrie uşoară din Cisnadie, judeţul Sibiu.
    Ion I. Breaz, profesor la Şcoala generală din Ciugud, judeţul Alba.
    Cezar Gh. Buda, profesor la Institutul politehnic din Iaşi.
    Nicolae I. Bujdoiu, asistent la Universitatea din Braşov.
    Nicolae E. Burcea, profesor, activist la Uniunea sindicatelor din învăţămînt, ştiinţa şi cultura.
    Zamfir Iordache Calota, profesor, director adjunct la Grupul şcolar "1 Mai" din Ploiesti.
    Nicolae M. Chifan, profesor la Liceul "Unirea" din Focsani.
    Dumitru I. Chirila, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Constanta.
    Gheorghe I. Ciobanu, profesor, director la Grupul şcolar minier din Motru, judeţul Gorj.
    Alexandru A. Cirimpei, profesor, director la Liceul nr. 3 din Bacau.
    Costica I. Ciuchindel, lector la Institutul pedagogic din Galaţi.
    Dumitru P. Clipici, inspector principal la Ministerul Educaţiei şi Învăţămîntului.
    Florica T. Ciulea, invatatoare, activista sindicala la Centrul universitar Bucureşti.
    Ştefan D. Ciurel, lector la Institutul de medicina şi farmacie din Bucureşti.
    Constantin Gh. Coman, conferenţiar la Institutul de medicina şi farmacie din Bucureşti.
    Liviu T. Coptil, conferenţiar la Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi.
    Constantin I. Corbu, conferenţiar la Universitatea din Bucureşti.
    Eugenia V. Cosma, profesoara, directoare la Şcoala generală nr. 3 din Satu Mare.
    Ion I. Crisan, conferenţiar, rectorul Institutului pedagogic din Oradea.
    Mihai St. Cruceanu, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Bacau.
    Paraschiva St. Csiki, profesoara, inspectoare la Inspectoratul şcolar al judeţului Covasna.
    Gheorghe Soare Danila, profesor, inspector şef la Inspectoratul şcolar al judeţului Buzau.
    Ion I. Deleanu, director general la Ministerul Educaţiei şi Învăţămîntului.
    Ioan A. Dorobăţ, invatator, director la Şcoala generală din Plevna-Bediu, judeţul Galaţi.
    Virgiliu I. Dron, lector la Institutul central de perfecţionare a cadrelor didactice din Bucureşti.
    Ştefan V. Dusa, profesor, director la Liceul industrial energetic din Cluj.
    Constantin M. Florescu, profesor la Academia de studii economice din Bucureşti.
    Aneta A. Fotin, invatatoare la Şcoala generală Armeni-Slobozia Ciorasti, judeţul Vrancea.
    Florian N. Fornvald, lector la Institutul pedagogic din Baia Mare.
    Melania M. Fistioc, profesoara, directoare la Liceul nr. 3 din Arad.
    Gheorghita N. Fleancu, profesoara, şef de sector la Consiliul Naţional al Organizaţiei Pionierilor.
    Elena G. Fodor, director adjunct la Ministerul Educaţiei şi Învăţămîntului.
    Dumitru C. Fodor, conferenţiar la Institutul de mine din Petrosani, judeţul Hunedoara.
    Alexandru Gh. Fortu, director la Ministerul Educaţiei şi Învăţămîntului.
    Maria I. Gabrea, conferenţiar consultant la Institutul pedagogic din Bacau.
    Cristofor Gh. Gaidargi, profesor la Liceul "Ion Luca Caragiale" din Bucureşti.
    George C. Georgescu, profesor, director adjunct la Ministerul Transporturilor şi Telecomunicatiilor.
    Maria V. Georgescu, profesoara, cercetator la Institutul de ştiinţe pedagogice din Bucureşti.
    Dan V. Ghiocel, profesor la Institutul de construcţii din Bucureşti.
    Aurelia V. Ghise, profesoara la Liceul din Negru Voda, judeţul Constanta.
    Gheorghe I. Giurgiu, profesor, director la Şcoala generală din Manastireni, judeţul Cluj.
    Victor V. Grecu, lector la Institutul pedagogic din Oradea.
    Traian P. Groza, director la Liceul din Simeria, judeţul Hunedoara.
    Francisc F. Halasz, profesor la Stagiunea republicană a tinerilor naturalisti din Timişoara.
    Ilie M. Herghelegiu, profesor, director la Şcoala profesională pentru industrie uşoară din Buhusi, judeţul Bacau.
    Vladimir C. Homutescu, profesor la Institutul agronomic din Iaşi.
    Aurel Vasile Gh. Hulpoi, profesor, director la Şcoala generală din Covasna, judeţul Covasna.
    Gheorghe M. Hutanu, conferenţiar, rectorul Institutului pedagogic din Galaţi.
    Gerhart I. Hutter, profesor, director adjunct la Liceul Ştefan Ludwig Roth din Medias, judeţul Sibiu.
    Emil C. Iacob, profesor, director adjunct la Liceul agricol din Slatina.
    Pamfilimon A. Iepure, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Cluj.
    Vladimir Mircea Ioan Alexandru Al. Ionel, profesor, secretar general de redactie la revista "Tribuna şcolii".
    Nicolae C. Ionescu, profesor la Liceul nr. 1 din Tirnaveni, judeţul Mures.
    Aurel V. Joltea, profesor, secretar general de redactie la revista "Forum".
    Nicolae I. Juncan, profesor la Institutul politehnic din Cluj.
    Atila A. Keleman, profesor la Staţiunea republicană a tinerilor naturalisti din Timişoara.
    Arpad M. Kovacs, profesor, director adjunct la Şcoala generală din Tureni, judeţul Cluj.
    Constantin N. Lungu, profesor, director la Liceul din Lehliu-Gara, judeţul Ialomita.
    Mihai V. Lungu, profesor, director adjunct la Liceul agricol din Sibiu.
    Gheorghe I. Manoliu, maistru-instructor la Institutul special de reeducare minori Paltinis-Ciuc, judeţul Harghita.
    Gheorghe M. Matache, profesor la Şcoala generală nr. 1 din Slatina.
    Ioan T. Miercas, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Bihor.
    Gheorghe Gh. Mihalcea, profesor, director la Liceul nr. 1 din Roman, judeţul Neamt.
    Ştefan Aureliu Gh. Mocanu, profesor, director la Şcoala generală din Belciugatele, judeţul Ilfov.
    Nicolae P. Molnar, profesor, inspector şef la Inspectoratul şcolar al judeţului Mehedinti.
    Lenuta G. Moraru, profesoara, directoare la Casa pionierilor din Cluj.
    Gheorghe G. Movila, profesor, director adjunct la Liceul din Comăneşti, judeţul Bacau.
    Rudolf V. Muller, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Salaj.
    Camil T. Muresan, profesor la Universitatea Babes Bolyai din Cluj.
    Dumitru D. Muresan, conferenţiar la Institutul agronomic "Dr. Petru Groza" din Cluj.
    Ioan N. Mutiu, profesor, director la Liceul din Tirgu Lapus, judeţul Maramures.
    Aurel A. Naum, profesor la Institutul piolitehnic din Timişoara.
    Aurelia Gh. Nacuta, invatatoare, presedinta Comitetului sindicatului din învăţămînt - municipiul Bacau.
    Emil N. Nicolae, profesor, director la Şcoala generală Cueni-Roesti, judeţul Vilcea.
    Petre Ovidiu Florian P. Niresteanu, lector la Institutul pedagogic din Tirgu Mures.
    Victor Gh. Oncescu, conferenţiar la Universitatea din Craiova.
    Nicolae Gh. Oprisan, profesor la Institutul agronomic din Timişoara.
    Ioan D. Papuc, profesor la Universitatea din Timişoara.
    Mihai D. Pascu, conferenţiar la Institutul central de perfecţionarea personalului didactic din Bucureşti.
    Aurel N. Pavelescu, profesor, activist la Consiliul Naţional al Organizaţiei Pionierilor.
    Gheorghe D. Parnus, profesor, director la Şcoala generală din Ghergani-Racari, judeţul Dîmboviţa.
    Alexandru V. Patrase, conferenţiar la Institutul politehnic din Galaţi.
    Aurel A. Peicu, invatator la Şcoala generală din Vistea de Sus - Vistea, judeţul Braşov.
    Vasile G. Pelcaru, inspector general la Ministerul Educaţiei şi Învăţămîntului.
    Elena G. Pethe, profesoara la Liceul nr. 1 din Miercurea-Ciuc.
    Alexandru A. Petringel, profesor, director la Liceul agricol din Bistrita.
    Ioan M. Petrut, profesor la Liceul din Toplita, judeţul Harghita.
    Cornelia I. Pirvulescu, invatatoare la Şcoala generală din Cernatesti, judeţul Dolj.
    Victor N. Plesa, maistru-instructor la Grupul şcolar de construcţii din Bucureşti.
    Grigore G. Popovici, profesor, director la Liceul nr. 8 din Iaşi.
    Dumitra P. Popovici, profesoara la Liceul nr. 2 din Ploiesti.
    Liviu N. Popovici, profesor, inspector principal la Ministerul Industriei Metalurgice.
    Ion M. Postelnicescu, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Arges.
    Traian A. Prodan, director la biblioteca Institutului de medicina şi farmacie din Bucureşti.
    Mircea Gr. Pulbere, profesor, director la Şcoala generală din Uriu, judeţul Bistrita-Nasaud.
    Alexandru M. Radu, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Teleorman.
    Florea B. Raicu, profesor, şef de serviciu la Ministerul Educaţiei şi Învăţămîntului.
    Teodor Gr. Rapotan, profesor, director la Grupul şcolar al Combinatului siderurgic din Galaţi.
    Lucian M. Rasca, profesor, inspector general la Ministerul Educaţiei şi Învăţămîntului.
    Lenuta D. Ripeanu, profesoara, inspectoare la Inspectoratul şcolar al municipiului Bucureşti.
    Mircea C. Roman, profesor, director la Liceul din Negresti, judeţul Vaslui.
    Polina V. Romanescu, profesoara la Liceul "Tudor Vladimirescu" din Tirgu Jiu.
    Dumitru I. Rosca, profesor la Universitatea "Babes-Bolyai" din Cluj.
    Ioan N. Scheau, invatator, director adjunct la Liceul din Miercurea Sibiului, judeţul Sibiu.
    Gheorghe N. Sincraian, şef de depozit la Biblioteca centrului universitar din Cluj.
    Gheorghe D. Smarandache, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al municipiului Bucureşti.
    Maria I. Sprinceana, invatatoare la Şcoala generală nr. 3 din Piatra Neamt.
    Maria I. Stan, invatatoare, directoare adjuncta la Liceul nr. 1 din Caransebes, judeţul Caraş-Severin.
    Gheorghe L. Stancu, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Cluj.
    Adriana C. Statescu, economista la Ministerul Educaţiei şi Învăţămîntului.
    Ilie N. Statie, profesor, director la Liceul din Recas, judeţul Timiş.
    Ioan A. Stanculea, profesor, director la Liceul agricol din Blaj, judeţul Alba.
    Gheorghe Gh. Stanescu, şef de lucrări la Institutul pedagogic din Pitesti.
    Vasile E. Suciu, profesor, director la Liceul nr. 1 din Reghin, judeţul Mures.
    Valeria N. Şerban, profesoara, directoare la Şcoala generală nr. 2 din Cîmpina, judeţul Prahova.
    Dumitru F. Şerban, inspector general la Ministerul Educaţiei şi Învăţămîntului.
    Ioan C. Stefanescu, profesor la Institutul politehnic din Iaşi.
    Nadejda M. Talpa, lector la Institutul pedagogic din Constanta.
    Elisabeta L. Tarnovschi, profesoara, inspector general la Ministerul Educaţiei şi Învăţămîntului.
    Titus N. Tatu, conferenţiar la Institutul de educaţie fizica şi sport.
    Ioan Gh. Tacutu, profesor, şef de serviciu la Ministerul Construcţiilor de Maşini.
    Vera C. Tcaciuc, profesoara, directoare adjuncta la Grupul şcolar de materiale de construcţii din Bucureşti.
    Mihail Soare A. Teodorescu, profesor, director la Şcoala generală nr. 108 din Bucureşti.
    Grigore C. Teodorovici, profesor la Institutul de medicina şi farmacie din Iaşi.
    Dumitrui N. Tocan, conferenţiar la Institutul de petrol, gaze şi geologie din Bucureşti.
    Marioara E. Toma, profesoara, inspector principal la Ministerul Educaţiei şi Învăţămîntului.
    Petre I. Trofin, profesor la Institutul de construcţii din Bucureşti.
    Constantin Gh. Timiras, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Brăila.
    Sever A. Ursa, profesor la Şcoala generală din Maieru, judeţul Bistrita-Nasaud.
    Gheorghe I. Vasiliu, invatator, director la Şcoala generală din Ionaseni-Virfu Cîmpului, judeţul Botosani.
    Gheorghe I. Valeanu, profesor, director la Şcoala generală nr. 1 din Baia Sprie, judeţul Maramures.
    Vasile A. Velican, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al municipiului Bucureşti.
    Andrei A. Veress, director adjunct la Biblioteca centrului universitar din Cluj.
    Tiberiu I. Villanzi, profesor, director la Liceul cu limba de predare maghiara din Satu Mare.
    Ion C. Vilciu, profesor, inspector principal la Ministerul Educaţiei şi Învăţămîntului.
    Grigore Gr. Vuescu, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Ilfov.
    Carol O. Weidmann, profesor, director la Şcoala profesională specială nr. 2 din Timişoara.
    George I. Zarojanu, director la Ministerul Educaţiei şi Învăţămîntului.
    ART. 4
    Se conferă Ordinul Meritul Cultural clasa a III-a tovarasilor:
    Mircea Valeriu I. Albu, profesor, activist la Consiliul judeţean al organizaţiei pionierilor din Cluj.
    Elise I. Agapescu, bibliotecar principal la Institutul pedagogic din Bacau.
    Doru Mihai C. Alexandru, profesor la Şcoala de muzica şi arte plastice din Roman, judeţul Neamt.
    Ioana C. Arsureanu, profesoara, bibliotecar şef la Liceul Mihai Viteazul din Bucureşti.
    Iosif I. Balasoiu, director la Casa de cultura a Universitatii din Craiova.
    Mircea I. Balau, conferenţiar la Institutul de arte plastice din Cluj.
    Adrian N. Beldeanu, profesor, director adjunct la Liceul Dimitrie Bolintineanu din Bucureşti.
    Ileana I. Berlogea, profesoara la Institutul de arta teatrala şi cinematografica I. L. Caragiale din Bucureşti.
    Lucia E. Birnea, profesoara, directoare la Şcoala generală nr. 12 din Bucureşti.
    Gheorghe D. Bogheanu, profesor, director la Liceul din Balcesti, judeţul Vilcea.
    Virginia I. Bradler, şef de serviciu la Biblioteca centrului universitar din Iaşi.
    Ion C. Buzea, profesor, director la Liceul din Macin, judeţul Tulcea.
    Elena Gh. Buftoi, profesoara la Liceul nr. 1 din Giurgiu, judeţul Ilfov.
    Vasile A. Calenici, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Constanta.
    Constantin I. Carp, profesor la Liceul nr. 1 din Dorohoi, judeţul Botosani.
    Ioan V. Chereji, conferenţiar la Institutul de teatru din Tirgu Mures.
    Dumitru P. Chirita, profesor, director la Liceul P. Cerna din Brăila.
    Susana I. Chivu, invatatoare, bibliotecara la Liceul Dr. I. Mesota din Braşov.
    Victor B. Cimpeanu, lector la Conservatorul de muzica George Enescu din Iaşi.
    Traian T. Cirlig, profesor, director la Casa corpului didactic al judeţului Arad.
    Dumitru Gh. Coarca, profesor, vicepreşedinte la Comitetul de cultura şi educaţie socialistă al judeţului Vrancea.
    Gheorghe P. Coca, invatator la Şcoala generală din Mehadica, judeţul Caraş-Severin.
    Taisia T. Gitu, directoarea Bibliotecii Institutului agronomic din Iaşi.
    Petru Gr. Contis, invatator, director la Şcoala generală din Poiana Blenchii, judeţul Salaj.
    Reiasilvia M. Cristescu, profesoara la Liceul nr. 25 din Bucureşti.
    Maria M. Dalea, profesoara, directoare la Liceul nr. 2 din Beius, judeţul Bihor.
    Silvia D. Diaconu, profesoara, directoare la Şcoala generală nr. 196 din Bucureşti.
    Maria Fr. Dimitriu, profesoara, bibliotecar şef la Liceul G. Calinescu din Bucureşti.
    Gavril L. Fazekas, invatator, director la Şcoala generală din Gheorghieni-Feleacu, judeţul Cluj.
    Nicolae N. Filimon, profesor la Şcoala generală nr. 3 din Hunedoara.
    Aurelia A. Filimon, directoare la Biblioteca Institutului pedagogic din Tirgu Mures.
    Nicolae N. Fulea, invatator, director la Căminul cultural din Vulcan, judeţul Braşov.
    Eugenia Stela I. Galos, invatatoare, bibliotecara la Liceul nr. 10 din Cluj.
    Ioan G. Ghise, director la Biblioteca Institutului politehnic din Timişoara.
    Nicolae C. Haiu, profesor, director la Şcoala generală din Visinesti, judeţul Dîmboviţa.
    Ioan N. Iliut, profesor, director la Şcoala generală nr. 1 din Rasinari, judeţul Sibiu.
    Rodica M. Iordache, directoare la Biblioteca Institutului pedagogic din Suceava.
    Ioan Gh. Ionescu, profesor la Şcoala generală din Poienarii Apostoli-Gorgota, judeţul Prahova.
    Marcela D. Ionescu, profesoara la Casa de copii nr. 5 din Bucureşti.
    Matei Gh. Kastiov, profesor, director la Liceul din Dudestii Vechi, judeţul Timiş.
    Ion C. Mereuta, invatator la Şcoala generală nr. 5 din Husi, judeţul Vaslui.
    Crucita I. Miclaus, şef de serviciu la Biblioteca centrului universitar din Cluj.
    Silvia Gh. Miclescu, profesoara, directoare la Liceul pedagogic din Suceava.
    Ioan V. Micu, profesor, director la Liceul de muzica şi arte plastice din Satu Mare.
    Matei V. Mirza, invatator la Şcoala generală din Taga, judeţul Cluj.
    Ghita Gr. Mocanu, profesor la Şcoala generală nr. 5 din municipiul Gh. Gheorghiu Dej, judeţul Bacau.
    Vasile I. Mocanu, invatator la Şcoala generală nr. 1 din Namoloasa, judeţul Galaţi.
    Marin I. Neagu, profesor, director la Şcoala generală nr. 5 din Caracal, judeţul Olt.
    Ion Florea Pandel, profesor la Liceul Spiru Haret din Tulcea.
    Albert A. Peter, profesor la Liceul nr. 1 din Sfîntu Gheorghe.
    Mihai V. Petrescu, inspector la Ministerul Educaţiei şi Învăţămîntului.
    Ion Gh. Popa, profesor la Şcoala generală din Rosia de Secas, judeţul Alba.
    George I. Popa, invatator la Şcoala generală din Plenita, judeţul Dolj.
    Veronica V. Popa, invatatoare, directoare la Şcoala generală din Luceni-Victoria, judeţul Iaşi.
    Gabriela T. Popescu, invatatoare, directoare la Casa pionierilor din Craiova.
    Ion F. Popescu, invatator la Şcoala generală din Uda - Clocociov, judeţul Teleorman.
    Ion B. Popisteanu, bibliotecar la Institutul pedagogic din Constanta.
    Ileana Gh. Popovici, bibliotecara la Liceul din Cîmpia Turzii, judeţul Cluj.
    Vasile V. Ratiu, profesor, director la Casa corpului didactic a judeţului Bistrita-Nasaud.
    Ion Gh. Raduta, profesor la Liceul din Fetesti, judeţul Ialomita.
    Elena Veronica Rodica I. Roiu, şef de serviciu la Biblioteca Institutului de petrol, gaze şi geologie din Bucureşti.
    Ioan A. Sacaleanu, profesor la Liceul pedagogic de educatoare din Baia Mare.
    Dominic Carol Francisc D. Szasz, invatator, director la Căminul Cultural din Ciucsingeorgiu, judeţul Harghita.
    Arpad M. Szasz, profesor la Şcoala generală din Vargata, judeţul Mures.
    Constantin C. Serbanescu, profesor, director la Şcoala generală din Pristol, judeţul Mehedinti.
    Eugenia-Georgeta Z. Tatomirescu, directoare la Biblioteca Universitatii din Craiova.
    Ecaterina N. Teodorescu, conferenţiar la Institutul de arte plastice N. Grigorescu Bucureşti.
    Ana I. Toma, profesoara, directoare la Şcoala generală din Dumbrava-Lespezi, judeţul Iaşi.
    Constantin C. Tomescu, profesor, director la Liceul de muzica şi arte plastice din Buzau.
    Petre N. Tutila, profesor, director la Şcoala generală din Rosiuta-Motru, judeţul Gorj.
    Constantin I. Voiculescu, profesor, director adjunct la Liceul Vlaicu Voda, din Curtea de Arges, judeţul Arges.
    ART. 5
    Se conferă Ordinul Steaua Republicii Socialiste România clasa a IV-a tovarasilor:
    Nicolae N. Apostolescu, profesor consultant la Universitatea din Timişoara.
    Emil T. Botez, profesor la Institutul politehnic din Bucureşti.
    Toma T. Dordea, profesor la Institutul politehnic din Bucureşti.
    Aron D. Faur, profesor la Institutul de medicina şi farmacie din Cluj.
    Leonida M. Gustiuc, profesor la Institutul politehnic din Iaşi.
    Emil I. Luca, profesor la Institutul politehnic din Iaşi.
    Nicolae V. Marinescu, profesor la Institutul politehnic din Bucureşti.
    Alexandru D. Niculescu, profesor la Institutul agronomic N. Balcescu din Bucureşti.
    Ion V. Turcu, conferenţiar la Universitatea din Bucureşti.
    Ion C. Vaduva, conferenţiar la Universitatea din Bucureşti.
    ART. 6
    Se conferă Ordinul Meritul Cultural clasa a IV-a tovarasei Rodica A. Ciurea, conferenţiar la Conservatorul de muzica Gh. Dima din Cluj.
    ART. 7
    Se conferă Ordinul Steaua Republicii Socialiste România clasa a V-a tovarasilor:
    Ioan I. Comes, profesor la Universitatea din Craiova.
    Andrei S. Covaci, şef de lucrări la Institutul de petrol, gaze şi geologie din Bucureşti.
    Ştefan I. Csaros, profesor la Universitatea "Babes Bolyai" din Cluj.
    Virgiliu G. Pop, profesor, director la Liceul nr. 43 din Bucureşti.
    ART. 8
    Se conferă Medalia Muncii tovarasilor:
    Constantin Gh. Airimitoaie, profesor, director la Şcoala generală Ghireni-Cotusca, judeţul Botosani.
    Valeria St. Alaci, profesoara la Liceul nr. 2 din Dorohoi, judeţul Botosani.
    Decebal G. Albescu, profesor, director la Şcoala generală din Cincu, judeţul Braşov.
    Marcela I. Alexe, invatatoare la Şcoala generală din Vadu Pasii, judeţul Buzau.
    Gherghina D. Anghel, invatatoare, directoare adjuncta la Şcoala generală nr. 80 din Bucureşti.
    Nicolae E. Antal, profesor la Liceul nr. 1 din Sfîntu Gheorghe.
    Gratiela M. Apetroaie, invatatoare la Şcoala generală din Draguseni, judeţul Botosani.
    Cristian I. Apostol, profesor, director la Liceul industrial de chimie din Ploiesti.
    Nicolae T. Apostol, profesor la Şcoala profesională de mecanici agricoli din Ianca, judeţul Brăila.
    Pompei A. Arcalean, profesor, director la Liceul din Teaca, judeţul Bistrita-Nasaud.
    Alexandru A. Ardeleanu, profesor, director adjunct la Şcoala generală nr. 1 din Darmanesti, judeţul Bacau.
    Maria E. T. Armasu, profesoara la Liceul nr. 2 din Cîmpina, judeţul Prahova.
    Maria N. Avramutiu, educatoare, directoare la Grădiniţa de copii nr. 39 din Craiova.
    Sara F. Balla, profesoara la Şcoala generală nr. 14 din Cluj.
    Nicolae V. Banu, profesor, director la Liceul agricol din Ciacova, judeţul Timiş.
    Frederic Alois Bartolf, profesor la Liceul nr. 2 din Caransebes, judeţul Caraş-Severin.
    Ilie I. Babalau, profesor, director la Şcoala generală din Monor, judeţul Bistrita-Nasaud.
    Ion C. Basoc, profesor, director la Şcoala generală nr. 1 din Tepu, judeţul Galaţi.
    Ştefan St. Balanescu, profesor la Liceul agricol din Horia-Roman, judeţul Neamt.
    Terezia L. Bărbat, profesoara la Liceul nr. 1 din Miercurea-Ciuc.
    Constantin Cintian M. Barbuleanu, profesor la Liceul din Babadag, judeţul Tulcea.
    Jana M. Bentura, invatatoare la Şcoala generală din Resita-Cuptoare, judeţul Caraş-Severin.
    Genoveva N. Bernic, profesoara la Liceul nr. 1 din Iaşi.
    Rozalia I. Beko, educatoare la Grădiniţa de copii nr. 2 din Crasna, judeţul Salaj.
    Bela I. Biro, profesor la Şcoala generală nr. 19 din Arad.
    Florin D. Biolanescu, profesor, director la Şcoala generală din Liliesti-Baicoi, judeţul Prahova.
    Maria St. Biris, invatatoare, educatoare la Grădiniţa de copii nr. 10 din Bistrita.
    Vasile V. Blaga, profesor, director la Şcoala generală Galaţii Bistritei-Dipsa, judeţul Bistrita-Nasaud.
    Mihai C. Boboaca, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Vilcea.
    Ioan A. Bobes, invatator, director la Şcoala generală din Vurpar, judeţul Sibiu.
    Gheorghe P. Bogoevici, conferenţiar la Institutul Politehnic din Timişoara.
    Ioan A. Boitor, conferenţiar la Institutul agronomic din Cluj.
    Vasile V. Borcoman, invatator la Liceul din Rupea, judeţul Braşov.
    Constantin I. Borosteanu, invatator la Şcoala generală din Secu-Sumandra, judeţul Dolj.
    Jozsef Geza A. Borsos, profesor, director la Şcoala generală din Ciumani, judeţul Harghita.
    Ioan C. Bortes, profesor, director la Grupul şcolar de industrie uşoară din Tirgu Mures.
    Samson I. Bota, profesor la Şcoala generală din Barabant, judeţul Alba.
    Elena Gh. Botez, educatoare, directoare la Grădiniţa de copii nr. 12 din Bacau.
    Lucia I. Botezatu, profesoara, comandanta a organizaţiei de pionieri la Şcoala generală nr. 5 din Bucureşti.
    Griguta A. Botis, profesor, vicepreşedinte al Consiliului judeţean al organizaţiei pionierilor Maramures.
    Petru Gh. Botasiu, profesor la Şcoala generală din Graniceri, judeţul Arad.
    Teodora C. Bozianu, inspectoare la Ministerul Educaţiei şi Învăţămîntului.
    Virginia M. Braslasu, invatatoare la Şcoala generală din Singeru, judeţul Prahova.
    Constantin T. Braga, profesor, director adjunct la Liceul "C. A. Rosetti" din Bucureşti.
    Maria S. Buga, profesoara la Liceul "Spiru Haret" din Bucureşti.
    Ion C. Bunaiasu, profesor, director la Grupul şcolar pentru industrializarea lemnului din Curtea de Arges, judeţul Arges.
    Coralia Gh. Bunghez, profesoara la Liceul pedagogic din Piatra-Neamt.
    Georgeta I. Buruiana, invatatoare la Şcoala ajutatoare din Macea, judeţul Arad.
    Dumitru I. Buscan, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al municipiului Bucureşti.
    Vera S. Butnaru, profesoara la Şcoala generală din Dudesti, judeţul Brăila.
    Iulian Th. Buzu, profesor la Liceul nr. 1 din Rosiori de Vede, judeţul Teleorman.
    Gheorghe Gh. Capsa, invatator la Şcoala generală din Frunzeni-Costisa, judeţul Neamt.
    Ana I. Cazacu, profesoara, presedinta a Consiliului organizaţiei pionierilor din sectorul 1, municipiul Bucureşti.
    Nicolae D. Caziuc, profesor, director la Liceul nr. 3 din Suceava.
    Gheorghe A. Calescu, profesor la Şcoala generală din Baia de Arama, judeţul Mehedinti.
    Igor T. Calugaru, profesor, director la Şcoala generală nr. 16 din Timişoara.
    Teodor I. Ceaca, profesor, director la Şcoala generală din Zalha, judeţul Salaj.
    Florica R. Cebuc, profesoara, presedinta Consiliului organizaţiei pionierilor din sectorul 2, municipiul Bucureşti.
    Maria M. Conţin, invatatoare la Şcoala generală nr. 4 din Vaslui.
    Constantin I. Ceparu, profesor la Liceul industrial de construcţii din Constanta.
    Teodor I. Cheoreanu, profesor, şef de serviciu în Ministerul Educaţiei şi Învăţămîntului.
    Ioan I. Cheptea, conferenţiar la Conservatorul "Ciprian Porumbescu" din Bucureşti.
    Ilina Ion Chircu, profesoara, directoare la Şcoala generală din Rusetu, judeţul Buzau.
    Traian I. Ciobanu, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Vaslui.
    Mihai Gh. Ciobanu, profesor, director la Liceul din Calimanesti, judeţul Vilcea.
    Ioan I. Ciobanu, profesor, director la Căminul şcoala din Jucu de Sus, judeţul Cluj.
    Ion I. Ciocazeanu, profesor, director la Şcoala generală din Danesti, judeţul Gorj.
    Aspasia I. Ciurusniuc, invatatoare la Şcoala generală din Valea Putnei - Pojorita, judeţul Suceava.
    Anton A. Cirlan, profesor, director la Liceul din Zarnesti, judeţul Braşov.
    Silvia I. Cimpeanu, profesoara la Liceul nr. 2 din Cluj.
    Georgeta C. Condrescu, profesoara la Liceul pedagogic din Ploiesti.
    Despina Gh. Cirdei, invatatoare la Şcoala generală nr. 1 din Bilca, judeţul Suceava.
    Victor Gr. Cirstea, profesor, director la Şcoala generală din Jaristea, judeţul Vrancea.
    Florica I. Constantinescu, profesoara la Liceul "Zoe Golescu" din Pitesti.
    Ştefan Gr. Constantinescu, profesor la Şcoala generală nr. 1 din Falticeni, judeţul Suceava.
    Aurel T. Constantinrescu, inginer, inspector general la Ministerul Educaţiei şi Învăţămîntului.
    Virgil S. Constantin, profesor, director adjunct la Liceul nr. 7 din Cluj.
    Gabriel P. Codreanu, invatator, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Dîmboviţa.
    Simion D. Cojocaru, profesor la Liceul din comuna Tudor Vladimirescu judeţul Galaţi.
    Ion I. Cosmoiu, profesor, director la Şcoala generală din Poiana Cîmpina, judeţul Prahova.
    Constantin I. Cobirzan, profesor la Liceul din Zalau.
    Nicolae I. Corduneanu, profesor, director la Şcoala generală din Fistici-Delesti, judeţul Vaslui.
    Elena I. Codrea, educatoare la Grădiniţa de copii nr. 36 din Galaţi.
    Ion I. Cordan, profesor, director la Şcoala profesională "Tractorul" din Braşov.
    Gheorghe N. Coman, profesor, director la Şcoala profesională Ucecom din Ploiesti.
    Gheorghe M. Costin, conferenţiar la Institutul politehnic din Galaţi.
    Elena G. Croitoru, profesoara la Liceul nr. 2 din Miercurea Ciuc.
    Paraschiva I. Craciun, invatatoare la Şcoala generală din Salcia Tudor, judeţul Brăila.
    Ştefan St. Craciun, profesor, preşedinte al Consiliului municipal al organizaţiei pionierilor Ploiesti.
    Ionel Spiridon Cracanescu, profesor, inspector la Ministerul Agriculturii, Industriei Alimentaţiei şi Apelor.
    Adalbert E. Csokasi, profesor, director la Şcoala generală Cămin-Capleni, judeţul Satu Mare.
    Ovidiu I. Cudalbu, profesor, director la Grupul şcolar minier din Baia Mare.
    Alexandru A. Cucereanu, profesor, director la Şcoala profesională de mecanici agricoli din Focsani.
    Ludovic I. Czaka, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Harghita.
    Dumitra I. Dae, profesoara la Liceul nr. 1 din Medgidia, judeţul Constanta.
    Pavel I. Dat, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Alba.
    Matei V. Dan, activist la Consiliul Naţional al Organizaţiei Pionierilor.
    Aurel A. Dan, şef de lucrări la Institutul de arhitectura din Bucureşti.
    Simion S. Daramus, profesor la Liceul "I. Muresanu" din Blaj, judeţul Alba.
    Maria N. Dascalu, maistră-instructoare la Şcoala generală nr. 1 din Piatra Neamt.
    Rafila St. Danila, profesoara la Liceul nr. 2 din Satu Mare.
    Nicolae I. Danila, profesor, activist la Consiliul judeţean al organizaţiei pionierilor din Sibiu.
    Maria V. Debren, profesoara la Liceul militar "Ştefan cel Mare" din Cîmpulung Moldovenesc, judeţul Suceava.
    Mihai M. Diaconu, invatator, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Vrancea.
    Alexandrina Ov. Dimitriu, invatatoare la Şcoala generală nr. 1 din Lunca, judeţul Botosani.
    Ferenc F. Dobos, profesor la Liceul "Dr. Petru Groza" din Odorheiul Secuiesc, judeţul Harghita.
    Macedon M. Doboaca, profesor, director la Şcoala generală Rebrisoara, judeţul Bistrita-Nasaud.
    Nicolae V. Dobroveanu, profesor, director la Şcoala generală Dumbraveni, judeţul Sibiu.
    Ortansa N. Dogaru, maistru-instructor la Liceul nr. 3 Baia Mare.
    Mihai Molan Domilescu, profesor, instructor la Consiliul judeţean al organizaţiei pionierilor Caraş-Severin.
    Traian V. Doran, profesor, director la Şcoala generală Oravita, judeţul Caraş-Severin.
    Aurel A. Dragoi, profesor la Liceul de cultura generală Cugir, judeţul Alba.
    Teodora N. Draganescu, profesoara, la Şcoala generală Cernica, judeţul Ilfov.
    Ion I. Dreer, maistru-instructor la Şcoala generală nr. 3 Pascani, judeţul Iaşi.
    Aurica T. Duicu, invatatoare la Şcoala generală Fundata, judeţul Braşov.
    Vasilichia N. Dumitrescu, profesoara la Şcoala generală nr. 1 Oltenita, judeţul Ilfov.
    Constantin I. Dumitrescu, lector la Institutul pedagogic din Pitesti.
    Gheorghe I. Dumitreasa, profesor la Liceul "Petru Rares" din Piatra-Neamt.
    Ioan V. Dumitriu, profesor, director la Şcoala generală Urecheni, judeţul Neamt.
    Daniel D. Dumitru, profesor la Şcoala generală nr. 6 din Rimnicu Sarat, judeţul Buzau.
    Alice C. Dulcu, profesoara, directoare la Şcoala generală nr. 10 din Focsani.
    Dumitru I. Dunca, profesor la Şcoala generală Rozavlea, judeţul Maramures.
    Laszlo A. Eger, profesor, director la Şcoala generală nr. 5 Tirgu Mures.
    Gheorghe St. Enache, profesor, director la Şcoala generală Furculesti, judeţul Teleorman.
    Janel I. Enache, profesor, director la Liceul din Alesd, judeţul Bihor.
    Ana S. Farcas, profesoara, directoare la Şcoala generală Rugasesti-Caseiu, judeţul Cluj.
    Edmund G. Fekete, profesor, director la Liceul Sovata, judeţul Mures.
    Simion L. Fibisan, invatator, director la Şcoala generală din comuna Beba-Veche, judeţul Timiş.
    Maria I. Fifirig, invatatoare, inspectoare la Inspectoratul şcolar al judeţului Bacau.
    Rozalia Gh. Filipini, profesoara la Şcoala generală nr. 1 Petrila, judeţul Hunedoara.
    Romulus E. Filip, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Maramures.
    Judita I. Florea, invatatoare la Şcoala generală Adumus, judeţul Mures.
    Ştefan I. Frentescu, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Caraş-Severin.
    Ioan I. Frentiu, profesor, director la Şcoala generală nr. 7 din Hunedoara, judeţul Hunedoara.
    Silvia P. Frost, profesoara la Liceul nr. 4 Iaşi.
    Cornelia Gh. Furnica, educatoare, directoare la Casa de copii preşcolari din Lugoj, judeţul Timiş.
    Vasile V. Gavriliu, profesor, director la Grupul şcolar comercial din Bacau.
    Pentelei I. Gatej, conferenţiar la Universitatea din Braşov.
    Stela D. Gemescu, profesoara, instructor la Consiliul judeţean al organizaţiei pionierilor Timiş.
    Mihai M. Georgescu, profesor la Liceul Bals, judeţul Olt.
    Corneliu Gh. A. Georgescu, profesor, director la Şcoala generală Provita de Jos, judeţul Prahova.
    Gheorghe C. Georgescu, profesor, director la Şcoala generală Fintinele, judeţul Prahova.
    Ion A. Gherghinescu, profesor, director la Şcoala generală Beciu-Plopii Slavitesti, judeţul Teleorman.
    Petre N. Ghiurca, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Constanta.
    Ion I. Ghita, profesor la Şcoala generală Darasti, judeţul Ilfov.
    Margareta P. Ghimpu, profesoara, directoare la Grupul şcolar de industrie uşoară din Timişoara.
    Gheorghe V. Gyalay, profesor, director adjunct la Şcoala generală nr. 1 Cehu Silvaniei, judeţul Salaj.
    Mariana C. Gioarsa, invatatoare la Şcoala generală din Patule, judeţul Mehedinti.
    Tiberiu V. Gosa, profesor, director la Liceul Periam, judeţul Timiş.
    Nicolae M. Grancea, profesor la Liceul din Avrig, judeţul Sibiu.
    Alexandrina C. Gramescu, profesoara, directoare adjuncta la Şcoala generală pentru surzi, Craiova.
    Voichita V. Grigorescu, profesoara la Şcoala generală Catina, judeţul Cluj.
    Laura G. Grigore, invatatoare la Liceul Cazanesti, judeţul Ialomita.
    Valentin M. Grigorovici, invatator, director la Şcoala generală Ceatalchioi, judeţul Tulcea.
    Zamfira N. Grosu, profesoara la Şcoala generală Munteni, judeţul Galaţi.
    Mihalache I. Groza, profesor, director la Liceul agricol din Calarasi, judeţul Ialomita.
    Ghizella D. Halmaghi, educatoare la Grădiniţa de copii Plăieşti-Moldovenesti, judeţul Cluj.
    Visterina I. Hanganu, invatatoare la Şcoala generală din Parincea, judeţul Bacau.
    Andrei P. Hegedus, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Bistrita-Nasaud.
    Aurel I. Helgiu, invatator la Şcoala generală din Orastie, judeţul Hunedoara.
    Aron A. Herban, invatator, director la Şcoala generală Alun-Bunila, judeţul Hunedoara.
    Elena P. Hilariu, educatoare, directoare la Grădiniţa de copii a Ministerului Comerţului Exterior.
    Ion Gh. Holban, şef de sector la Institutul de ştiinţe pedagogice.
    Eugen I. Holban, invatator la Şcoala generală nr. 2 Dolhasca, judeţul Suceava.
    Epistemia T. Homescu, invatatoare la Şcoala generală din Lorau-Bratca, judeţul Bihor.
    Iosif St. Iacob, profesor, director adjunct la Liceul nr. 2 din Baia Mare.
    Vasile G. Ichim, profesor, director la Şcoala generală nr. 1 din Urziceni, judeţul Ilfov.
    Nicolae V. Ioan, economist, director la Liceul economic din Focsani.
    Dumitru I. Ionita, invatator, director la Şcoala generală Racoviteni, judeţul Buzau.
    Draga A. Ionescu, invatatoare la Şcoala generală nr. 2 din Alexandria, judeţul Teleorman.
    Emilian C. Ionescu, profesor, director la Şcoala generală nr. 5 din Pitesti.
    Mircea A. Ionescu, profesor la Liceul pedagogic din Buzau.
    Napoleon N. Ionescu, profesor, director la Şcoala generală nr. 98 Bucureşti.
    Ştefan N. Ionescu, profesor, director la Şcoala de specializare postliceala pentru conservarea cerealelor din Constanta.
    Niculina Gh. Iorga, invatatoare la Casa de copii şcolari nr. 2 din Brăila.
    Traian G. Iordachescu, profesor, director la Şcoala generală Poienarii Burchii, judeţul Prahova.
    Aurel I. Isfanescu, lector la Academia de ştiinţe economice din Bucureşti.
    Vicol P. Ivanov, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Tulcea.
    Florian N. Iovan, lector la Institutul de mine din Petrosani, judeţul Hunedoara.
    Alexandru C. Ivanovici, profesor la Liceul nr. 1 din Pascani, judeţul Iaşi.
    Valeriu Dan Al. Jebeleanu, profesor la Liceul militar Dimitrie Cantemir din Breaza, judeţul Prahova.
    Gabriela C. Jinca, profesoara, directoare adjuncta la Liceul industrial pentru construcţii de maşini din Craiova.
    Eugenia A. Isa, profesoara la Şcoala generală Ceanu Mare, judeţul Cluj.
    Domnica Gh. Kadar, educatoare la Grădiniţa specială de surzi Saftica-Balotesti, judeţul Ilfov.
    Alexandru D. Kallay, invatator, director la Şcoala generală Bogdand, judeţul Satu Mare.
    Eugen I. Kazincsy, profesor, director adjunct la Liceul Octavian Goga, din Sibiu.
    Ladislau A. Kiraly, profesor la Liceul Bethlen Gabor din Aiud, judeţul Alba.
    Magdalena F. Kiss, educatoare, directoare la Grădiniţa de copii Oituz-Bretcu, judeţul Covasna.
    Ludovic L. Kocis, profesor, activist la Consiliul judeţean al organizaţiei pionierilor Iaşi.
    Vilma Z. Koos, invatatoare, directoare adjuncta la Şcoala generală Al. Moghioros, din Salonta, judeţul Bihor.
    Nicolae I. Kovasznai, invatator, director la Şcoala generală nr. 3 din Sacele, judeţul Braşov.
    Maria K. Kroll, lector la Institutul de arte plastice Ion Andreescu din Cluj.
    Ileana I. Laurentiu, educatoare la Grădiniţa de copii nr. 2 din Oradea.
    Mihai V. Lazar, profesor la Liceul din Deta, judeţul Timiş.
    Ioan F. Lucaci, profesor, bibliotecar la Liceul pedagogic din Arad.
    Bela A. Lakos, profesor, director la Şcoala generală din Batanii Mari, judeţul Covasna.
    Constantin Gr. Lazaroiu, invatator, activist la Consiliul judeţean al organizaţiei pionierilor Vilcea.
    Elena T. Lazaroni, profesoara la Liceul din Calan, judeţul Hunedoara.
    Traian C. Leahu, invatator la Şcoala generală din comuna Avram Iancu, judeţul Alba.
    Vasile I. Lefter, profesor, director la Liceul din Vidra, judeţul Vrancea.
    Constantin N. Leizeriuc, profesor, director la Liceul Trusesti, judeţul Botosani.
    Ana Z. Leu, profesoara la Liceul Murgeni, judeţul Vaslui.
    Ion Gh. Lita, profesor, director la Şcoala generală din comuna I. L. Caragiale, judeţul Dîmboviţa.
    Margareta I. Lekvfalvi, educatoare la Grădiniţa de copii nr. 20 din Tirgu Mures.
    Iulia Alex. Luca, profesoara la Liceul nr. 2 din Iaşi.
    Ion St. Lupu, profesor, director la Şcoala generală nr. 30 din Craiova.
    Vasile D. Lupu, profesor, vicepreşedinte al Consiliului judeţean al organizaţiei pionierilor Bistrita-Nasaud.
    Valeriu St. Lungu, profesor la Liceul Ion Luca Caragiale din Ploiesti.
    Ioan N. Macarie, profesor, director la Grupul şcolar de transporturi din Cluj.
    Constanta P. Marinescu, profesoara, directoare adjuncta la Grupul şcolar sanitar din Bucureşti.
    Vasile Gh. Manea, institutor la Şcoala generală Comanda, judeţul Mehedinti.
    Teodora A. Magheru, educatoare la Grădiniţa de copii Topoloveni, judeţul Arges.
    Gheorghe A. Manolescu, conferenţiar la Institutul pedagogic din Galaţi.
    Elena A. Manoliu, invatatoare la Liceul pedagogic din Slobozia.
    Rafira N. Marin, invatatoare la Şcoala generală Cojasca, judeţul Dîmboviţa.
    Silvia St. Margan, profesoara, directoare adjuncta la Şcoala generală din Otelu Roşu, judeţul Caraş-Severin.
    Teofil P. Mates, profesor la Liceul I. Slavici Arad.
    Rodica S. Macareanu, profesoara la Liceul pedagogic din Iaşi.
    Elena I. Maciuca, invatatoare la Şcoala generală nr. 7 din Roman, judeţul Neamt.
    Elena E. Mihai, invatatoare la Şcoala generală nr. 19 din Braşov.
    Silvia M. Mihai, profesoara, directoare adjuncta la Liceul Radu Greceanu din Slatina.
    Rozalia L. Mihalyko, invatatoare la Şcoala generală nr. 2 din Odorheiul Secuiesc, judeţul Harghita.
    Emilia Gr. Mihnevici, invatatoare la Şcoala generală nr. 3 din Vaslui.
    Ioana St. Mihailescu, educatoare, directoare la Grădiniţa de copii nr. 4 din Alexandria.
    Aurel V. Mihalcea, profesor, director la Grupul şcolar Tehnofrig din Cluj.
    Nicolae M. Miu, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Dolj.
    Constantin N. Misu, profesor, director la Şcoala generală nr. 125 din Bucureşti.
    Victor Gh. Mindru, profesor, director la Liceul din Cehu Silvaniei, judeţul Salaj.
    Sanda I. Mihailovici, profesoara la Liceul economic special din Constanta.
    Costica B. Mocanu, profesor, inspector metodist la Centrul de cercetare şi perfecţionare a personalului didactic din învăţămîntul profesional şi tehnic.
    Mihai I. Mocanu, profesor, director la Şcoala generală Dascalesti-Puiesti, judeţul Buzau.
    Adrian M. Moisoiu, profesor, director adjunct la Grupul şcolar de industrie uşoară din Tirgu Mures.
    Suzeta I. Monea, profesoara, directoare adjuncta la Liceul nr. 3 din Ploiesti.
    Cornelia I. Moldovan, educatoare, directoare la Grădiniţa de copii (cămin) nr. 11 din Arad.
    Pavel F. Moldovan, invatator, director la Şcoala generală din Singeorgiu de Padure, judeţul Mures.
    Maria T. Munteanu, educatoare la Grădiniţa de copii nr. 3 din Turda, judeţul Cluj.
    Domnica I. Munteanu, invatatoare la Şcoala generală nr. 4 din Sibiu.
    Mircea D. Munteanu, profesor, director adjunct la Şcoala profesională pentru materiale de construcţii din Roman, judeţul Neamt.
    Livia I. Muresan, maistră-instructoare la Şcoala generală nr. 12 din Braşov.
    Elena I. Muresianu, profesoara la Liceul nr. 2 din Satu Mare.
    Teodor J. Murza, profesor, director adjunct la Liceul nr. 2 din Sfîntu Gheorghe.
    Iacob I. Murariu, profesor, inspector la Consiliul popular al municipiului Lugoj, judeţul Timiş.
    Doina I. Musat, profesoara, directoare adjuncta la Şcoala generală nr. 12 din Arad.
    Elfriede W. Mutscher, profesoara la Şcoala generală Bencecu de Sus-Pischia, judeţul Timiş.
    Mihai M. Muller, lector la Institutul pedagogic din Tirgu Mures.
    Stroie M. Nae, maistru-instructor, director la Şcoala profesională metalurgica din Buzau.
    Elisabeta G. Nagy, educatoare la Grădiniţa de copii nr. 7 din Sfîntu Gheorghe.
    Alexandru N. Neacsu, maistru-instructor la Institutul special de reeducare minori din Alexandria.
    Filip I. Neata, lector la Universitatea din Timişoara.
    Ştefan M. Neamtu, maistru-instructor la Grupul şcolar al Consiliului popular judeţean Arad.
    Elena C. Nechita, profesoara, directoare la Şcoala generală Motoseni, judeţul Bacau.
    Flavia M. Nechita, profesoara la Şcoala generală Suciu de Jos, judeţul Maramures.
    Elena E. Negoita, profesoara la Şcoala generală Minastirea, judeţul Ilfov.
    Romulus R. Negru, profesor, director la Şcoala generală nr. 7 din Resita.
    Ion D. Nicola, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Ialomita.
    Eugenia N. Nicolae, invatatoare la Şcoala generală din Ion Corvin, judeţul Constanta.
    Vasile V. Nicolae, maistru-instructor la Liceul Valenii de Munte, judeţul Prahova.
    Marin D. Nicolae, profesor, director la Şcoala generală Ditesti-Filipestii de Padure, judeţul Prahova.
    Olimpia P. Nicolescu, profesoara, directoare la Şcoala generală nr. 199 din Bucureşti.
    Maria R. Nicolaescu, profesoara, directoare la Şcoala generală nr. 159 din Bucureşti.
    Ioana Gh. Nicolescu, profesoara la Şcoala generală Dragodana, judeţul Dîmboviţa.
    Stela St. Nosco, profesoara la Şcoala generală nr. 1 din Arad.
    Victor I. Obreja, profesor la Liceul N. Iorga, din Brăila.
    Niculina Gh. Obrocea, profesoara, inspectoare la Inspectoratul şcolar al municipiului Bucureşti.
    Dumitru D. Ogrezeanu, profesor, inspector general la Ministerul Educaţiei şi Învăţămîntului.
    Dumitru I. Olteanu, profesor la Liceul nr. 2 din Iaşi.
    Viorel I. Onita, invatator la Şcoala generală Ghermanesti-Drinceni, judeţul Vaslui.
    Viorel V. Onitiu, profesor, director la Grupul şcolar de chimie din Turda, judeţul Cluj.
    Elena S. Oradan, educatoare, directoare la Grădiniţa de copii nr. 1 din Arad.
    Ioan Gh. Osan, profesor, director la Şcoala generală Tasnad, judeţul Satu Mare.
    Fanel D. Palaghianu, maistru-instructor la Şcoala generală nr. 3 din Suceava.
    Eugenia N. Pantilimon, redactor principal la Editura didactica şi pedagogica.
    Zoltan V. Papp, profesor, director la Şcoala generală Cherechiu, judeţul Bihor.
    Alexandru I. Paraschiv, invatator, director la Şcoala generală Slimnic-Timboesti, judeţul Vrancea.
    Maria N. Paraschiv, profesoara la Şcoala generală nr. 4 din Bucureşti.
    Nicolae N. Pasaniuc, maistru-instructor la Şcoala generală nr. 3 din Dorohoi, judeţul Botosani.
    Nicolae E. Patachi, conferenţiar la Institutul politehnic din Cluj.
    Maria M. Pavelca, profesoara la Liceul Ştefan Pavat din Orşova, judeţul Mehedinti.
    Maria T. Pascu, profesoara la Şcoala generală Fintinele-Cogealac, judeţul Constanta.
    Teodosie T. Pacurar, profesor la Şcoala profesională de mecanici agricoli din Lugoj, judeţul Timiş.
    Angela P. Paunescu, profesoara, directoare la Şcoala generală nr. 46 din Bucureşti.
    Emil V. Patcas, profesor, director la Şcoala generală Tiream, judeţul Satu Mare.
    Traian M. Penea, profesor la Liceul nr. 24 din Bucureşti.
    Procopie M. Petrescu, profesor, director la Liceul pedagogic Turnu Magurele, judeţul Teleorman.
    Ioan N. Petreus, invatator, director la Şcoala generală Poienile Izei-Botiza, judeţul Maramures.
    Mariana I. Petrescu, profesoara la Liceul nr. 1 din Caracal, judeţul Olt.
    Evanghelina Gh. Pintea, profesoara, directoare la Şcoala de muzica din Hunedoara, judeţul Hunedoara.
    Constantin Gh. Pirvu, invatator la Şcoala generală Golenti, oraşul Calafat, judeţul Dolj.
    Florentina E. Pirlogea, invatatoare la Şcoala generală nr. 2 din Caracal, judeţul Olt.
    George M. Pleava, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Timiş.
    Dorin St. Ponta, profesor la Liceul Vinga, judeţul Arad.
    Valer S. Pop, profesor, director la Şcoala generală nr. 3 din Dej, judeţul Cluj.
    Constantin M. Popa, profesor, director la Şcoala generală Fintinele-Urdari, judeţul Gorj.
    Gheorghe N. Popa, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Vilcea.
    Niculina N. Popa, profesoara la Liceul agricol din Dragomiresti-Vale, judeţul Ilfov.
    Ion C. Popescu, profesor, director la Grupul şcolar 1 Mai din Ploiesti.
    Constanta C. Popescu, profesoara, directoare adjuncta la Liceul Ion Neculce din Bucureşti.
    Nina S. Popescu, profesoara la Şcoala generală din Strehaia, judeţul Mehedinti.
    Ecaterina I. Popovici, invatatoare, directoare adjuncta la Liceul nr. 42 din Bucureşti.
    Simion T. Popovici, profesor, director la Liceul agricol din Roman, judeţul Neamt.
    Hristache C. Pricope, profesor, director la Liceul Podu Turcului, judeţul Bacau.
    Maria I. Precup, profesoara la Liceul pedagogic din Tirgu Mures.
    Vasile Gr. Preutu, profesor, director la Şcoala generală din Drăgăneşti, judeţul Neamt.
    Stelian O. Puscasu, profesor, director la Şcoala profesională de mecanici agricoli din Falticeni, judeţul Suceava.
    Maria M. Racosi, invatatoare, directoare la Grădiniţa de copii nr. 2 din Satu Mare.
    Iosif I. Rariga, profesor, instructor la Consiliul municipal al organizaţiei pionierilor Cluj.
    Aurelian V. Rădulescu, profesor la Şcoala generală nr. 7 din Fetesti, judeţul Ialomita.
    Valeriu O. Rădulescu, invatator la Şcoala generală nr. 2 Bacalesti-Calmatuiu de Sus, judeţul Teleorman.
    Gheorghe Gh. Rădulescu, profesor la Şcoala profesională auto din Ploiesti.
    Ionel V. Rădulescu, profesor, director la Liceul I. Creanga din Bucureşti.
    Corneliu St. Rebegea, invatator, director la Şcoala generală Corbasca, judeţul Bacau.
    Emanoil M. Reil, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Suceava.
    Dimitrie R. Rebusapca, conferenţiar la Institutul politehnic Bucureşti.
    Eugenia Gh. Rizea, profesoara, directoare la Şcoala generală nr. 8 din Braşov.
    Cornelia M. Ricman, maistră instructoare la Şcoala generală nr. 6 din Rosiori de Vede, judeţul Teleorman.
    Gheorghe D. Rizescu, profesor, directorul la Grupul şcolar de construcţii din Pitesti.
    Ioan M. Roman, invatator, director la Şcoala generală nr. 1 Bistra, judeţul Maramures.
    Louis A. Roman, profesor la Liceul Ion Neculce din Bucureşti.
    Corneliu I. Roşu, invatator, director la Şcoala generală nr. 4 Liesti, judeţul Galaţi.
    Ion C. Roşu, profesor la Şcoala generală Ciocanesti, judeţul Ilfov.
    Constantin Gh. Rosianu, profesor, director la Şcoala generală Prundeni, judeţul Vilcea.
    Kurt I. Roth, invatator, director la Şcoala generală Nades, judeţul Mures.
    Ana N. Ruscior, profesoara la Liceul nr. 2 din Radauti, judeţul Suceava.
    Viorel Gr. Rusu, profesor, inspector la Uniunea Centrala a Cooperativelor de Consum.
    Vasile V. Runcu, profesor, director la Şcoala generală Cojocna, judeţul Cluj.
    Elisabeta V. Secrieru, invatatoare, directoare la Şcoala generală nr. 3 din Calarasi, judeţul Ialomita.
    Elena M. Satruc, profesoara, directoare adjuncta la Liceul nr. 2 din Sighisoara, judeţul Mures.
    Alexandru P. Scobai, profesor, director la Şcoala generală nr. 6 din Botosani.
    Alexandru M. Seculici, invatator la Şcoala generală din Varias, judeţul Timiş.
    Georg A. Seiler, profesor, director la Şcoala generală din Laslea, judeţul Sibiu.
    Constantin T. Seuleanu, profesor la Şcoala generală nr. 1 din Calafat, judeţul Dolj.
    Dumitrana D. Sevcenco, profesoara, directoare la Şcoala generală din Branet-Birza, judeţul Olt.
    Doina I. Sigmireanu, invatatoare la Şcoala generală nr. 8 din Toplita, judeţul Harghita.
    Dumitru T. Silion, invatator la Şcoala generală din Bobulesti-Stefanesti, judeţul Botosani.
    Romul I. Silasi, profesor, vicepreşedinte al Consiliului judeţean al organizaţiei pionierilor Satu Mare.
    Floarea I. Sima, profesoara, directoare la Şcoala generală din Comlosu Mare, judeţul Timiş.
    Dorin Fl. Simion, profesor, director adjunct la Liceul agricol din Caracal, judeţul Olt.
    Maria S. Simion, profesoara la Liceul Fraţii Buzesti din Craiova.
    Robert A. Singer, profesor la Liceul industrial de construcţii din Deva.
    Vasile C. Soare, profesor, director la Liceul nr. 1 din Tirgoviste.
    Ana I. Speranta, profesoara la Şcoala generală nr. 1 din Poarta Alba, judeţul Constanta.
    Pompiliu H. Stan, profesor, instructor la Consiliul judeţean al organizaţiei pionierilor Bacau.
    Luca I. Stancu, profesor, vicepreşedinte al Consiliului judeţean al organizaţiei pionierilor Dîmboviţa.
    Gheorghe Gh. Stanciu, profesor la Liceul Nicolae Grigorescu din Cîmpina, judeţul Prahova.
    Paraschiva G. Staicu, invatatoare la Şcoala generală nr. 3 din Alba Iulia.
    Valeriu C. Stavar, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Olt.
    Florian N. Stanciulescu, profesor, director la Şcoala generală nr. 135 din Bucureşti.
    Ionel N. Stanescu, şef de lucrări la Institutul de educaţie fizica şi sport din Bucureşti.
    Ştefan S. Stoica, profesor, director la Liceul economic din Timişoara.
    Nicolae I. Stoica, profesor, director la Şcoala generală Drăgăneşti, judeţul Galaţi.
    Cornel I. A. Stoicoviciu, lector la Institutul pedagogic din Baia Mare.
    Ioana I. Stoicescu, profesoara, directoare la Şcoala generală Buzoesti, judeţul Arges.
    Alexandru V. Suteu, conferenţiar la Institutul pedagogic din Oradea.
    Adalbert S. Szigeti, profesor, director la Liceul din Covasna, judeţul Covasna.
    Ion D. Şerban, profesor, director la Şcoala profesională energetica din Ploiesti.
    Stefania Gh. Şerban, profesoara la Şcoala generală nr. 142 din Bucureşti.
    Constantin V. Ştefan, invatator, director la Casa de copii şcolari din Tirgu Ocna, judeţul Bacau.
    Marin Gr. Ştefan, profesor, director la Şcoala generală din Calarasii Vechi-Cuza Voda, judeţul Ialomita.
    Viorica C. Ştefan, profesoara la Şcoala generală nr. 1 din Buftea, judeţul Ilfov.
    Corneliu I. Stefanescu, profesor, activist la Consiliul judeţean al organizaţiei pionierilor Galaţi.
    Leonida N. V. Stefanescu, profesor, director la Şcoala generală nr. 25 din Ploiesti.
    Erika F. Tacsi, profesoara, directoare la Liceul cu limba de predare maghiara din Timişoara.
    Doina V. Talos, profesoara la Liceul din Tinca, judeţul Bihor.
    Viorica Gh. Taras, invatatoare la Şcoala generală nr. 3 din Cernavoda, judeţul Constanta.
    Gabriela I. Tarabega, inspectoare la Ministerul Educaţiei şi Învăţămîntului.
    Ioan N. Tarau, şef de lucrări la Institutul politehnic Galaţi.
    Ioan A. Tebies, invatator, director la Şcoala generală din Baita, judeţul Hunedoara.
    Sigreid Erika P. Thal, invatatoare la Şcoala generală nr. 2 din Risnov, judeţul Braşov.
    Gavrila G. Tiplic, profesor, director la Şcoala generală Porumbacu de Sus, judeţul Sibiu.
    Floarea Gh. Tiutin, invatatoare la Şcoala generală nr. 14 din Oradea.
    Ion Al. Tomulescu, profesor, director la Şcoala profesională de pe lîngă Uzina de maşini grele din Bucureşti.
    Ionel C. Tomozei, conferenţiar la Institutul agronomic Ion Ionescu de la Brad din Iaşi.
    Ioan V. Todoran, invatator, director la Şcoala generală din Maieru, judeţul Bistrita-Nasaud.
    Aglaia Gh. Trandafirescu, invatatoare la Şcoala generală nr. 2 din Pucioasa, judeţul Dîmboviţa.
    Elisabeta D. Traistaru, conferenţiar la Universitatea din Craiova.
    Octavian I. Tudoran, profesor, director la Şcoala generală nr. 5 din Brăila.
    Aurel P. Tudosie, profesor, director adjunct la Liceul din Strehaia, judeţul Mehedinti.
    Petre D. Tudose, profesor, director la Şcoala generală Malureni, judeţul Arges.
    Constantin C. Tudorache, profesor, director la Grupul şcolar de petrol din Pitesti.
    Maria P. Turtucaianu, profesoara la Liceul din Mangalia, judeţul Constanta.
    Maria I. Tudoras, invatatoare, directoare la Casa de copii din Gura Humorului, judeţul Suceava.
    Ion P. Tusac, şef de lucrări la Institutul politehnic din Galaţi.
    Maria D. Tigau, profesoara, directoare la Cabinetul de partid Cîmpulung, judeţul Arges.
    Vasile I. Untaru, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Buzau.
    Silvia V. Ursache, profesoara, directoare la Şcoala generală nr. 2 Tecuci, judeţul Galaţi.
    Valeria V. Uta, profesoara, directoare adjuncta la Grupul şcolar de chimie din Bucureşti.
    Dorel A. Vacaru, invatator, director la Şcoala generală din Licurici, judeţul Gorj.
    Ioan M. Vieru, şef de lucrări la Institutul agronomic Ion Ionescu de la Brad din Iaşi.
    Longin P. Vintila, profesor, director la Şcoala generală nr. 3 din Cîmpulung, judeţul Arges.
    Ana D. Visan, invatatoare la Şcoala generală nr. 3 din Sebes, judeţul Alba.
    Ioan A. Visan, profesor, director la Şcoala generală din Talpos-Batar, judeţul Bihor.
    Maria T. Virjoghi, profesoara la Şcoala generală nr. 6 din Tulcea.
    Maria Gh. Voloaca, educatoare la Grădiniţa de copii nr. 36 din Bucureşti.
    Maria D. Voicu, profesoara la Liceul nr. 3 din Craiova.
    Maria I. Voicu, invatatoare la Şcoala generală din Traian-Sacele, judeţul Constanta.
    Virgil S. Voineag, profesor la Liceul nr. 5 din Faurei, judeţul Brăila.
    Constantin N. Vulcan, inginer, inspector şcolar la Inspectoratul şcolar al judeţului Cluj.
    Ion I. Voicu Vulcanescu, profesor, director la Şcoala sportiva Brasovia, judeţul Braşov.
    Walter W. Wrobel, profesor, inspector la Inspectoratul şcolar al judeţului Arges.
    ART. 9
    Se conferă medalia Meritul Cultural clasa I tovarasilor:
    Filofteia P. Apolozan, bibliotecara la Liceul pedagogic din Constanta.
    Maria Gh. Atanasiu, directoare la Biblioteca Institutului de medicina şi farmacie din Iaşi.
    Ana C. Ambrus, bibliotecara la Liceul nr. 1 din Miercurea-Ciuc.
    Silvia D. Balauxa, bibliotecara la Liceul Nicolae Balcescu din Pitesti.
    Eugenia I. Barcu, bibliotecara la Şcoala generală nr. 25 din Oradea.
    Sarlota I. Boeriu, bibliotecara la Liceul nr. 2 din Reghin, judeţul Mures.
    Elena D. Bulz, bibliotecara la Liceul Decebal din Deva.
    Alexandru E. Cardale, şef de serviciu la Biblioteca centrala universitară.
    Gabriela G. Cavasi, bibliotecara la Liceul Mihai Eminescu din Satu Mare.
    Iolanda A. Ciangiru, bibliotecara la Liceul Unirea din Turnu Magurele, judeţul Teleorman.
    Maria P. Ciurduc, bibliotecara la Liceul agricol din Dragasani, judeţul Vilcea.
    Gheorghe T. Cimpean, bibliotecar la Liceul nr. 4 din Tirgu Mures.
    Elisabeta A. Colesnic, bibliotecara la Liceul nr. 2 din Tulcea.
    Floarea N. Cordea, bibliotecara la Liceul nr. 3 din Baia Mare.
    Corina A. Curelescu, bibliotecara la Şcoala generală nr. 7 din Roman, judeţul Neamt.
    Ana M. Crisan, bibliotecara la Liceul din Ilia, judeţul Hunedoara.
    Olimpia A. Curca, bibliotecara la Liceul I. L. Caragiale din Bucureşti.
    Florian I. Damian, director la Biblioteca Institutului de medicina şi farmacie din Tirgu Mures.
    Gheorghe Anibal A. Debruyker, metodist la Ministerul Educaţiei şi Învăţămîntului.
    Helen F. Dombi, bibliotecara la Liceul nr. 2 din Fagaras, judeţul Braşov.
    Floarea I. Drimba, bibliotecara la Grupul şcolar Oradea.
    Niculina G. Dumitrescu, bibliotecara la Liceul din Urziceni judeţul Ilfov.
    Eleonora I. Dumitrescu, bibliotecara sefa la Liceul Gheorghe Sincai din Bucureşti.
    Ivona Sebastiana St. Dumitrescu, bibliotecara principala la Biblioteca centrala universitară.
    Irina C. Florian, bibliotecara sefa la Liceul C. D. Loga din Timişoara.
    Magdolna I. Gavrilescu, bibliotecara principala la Liceul nr. 2 din Drobeta-Turnu Severin.
    Doina Gh. Gheorghiu, bibliotecara la Liceul Al. I. Cuza din Focsani.
    Elena I. Gheorghiu bibliotecara la Liceul Unirea din Focsani.
    Calina P. Giurginca, bibliotecara la Liceul Ştefan Plavat, din Orşova, judeţul Mehedinti.
    Gerda A. Heltmann, bibliotecara la Liceul nr. 2 din Sibiu.
    Zoria T. Horodischi, bibliotecara la Liceul C. Brediceanu din Lugoj, judeţul Timiş.
    Saluc I. Horvath, bibliograf principal la Institutul pedagogic din Baia Mare.
    Hortensia I. Iancu, bibliotecara la Şcoala generală nr. 5 din Turda, judeţul Cluj.
    Iulian V. Ionas, bibliotecar la Liceul din Sebes, judeţul Alba.
    Francisc T. Konezevici, director la Biblioteca Universitatii din Timişoara.
    Sandu V. Lazarescu, director adjunct la Biblioteca centrala pedagogica din Bucureşti.
    Ştefan I. Lorencz, bibliotecar la Casa corpului didactic din Tirgu Mures.
    Domnica V. Lucut, bibliotecara la Şcoala generală nr. 1 din Negresti-Oas, judeţul Satu Mare.
    Petrica N. Marin, şef de serviciu la Biblioteca centrala universitară.
    Victoria F. Marinov, bibliotecara la Liceul din Pucioasa, judeţul Dîmboviţa.
    Paulina Gh. Mema, bibliotecara la Liceul D. Golescu din Cîmpulung, judeţul Arges.
    Maria C. Mihai, bibliotecara la Liceul din Tirgu Frumos, judeţul Iaşi.
    Teodor C. Mihailescu, director la Biblioteca Institutului politehnic din Bucureşti.
    Silvia F. Muresan, bibliotecara la Liceul George Cosbuc din Nasaud, judeţul Bistrita-Nasaud.
    Elisabeta Gh. Osvath, bibliotecara la Şcoala profesională din Odorheiul Secuiesc, judeţul Harghita.
    Filofteia I. Popescu, bibliotecara sefa la Liceul Ion Neculce din Bucureşti.
    Maria T. Popa, bibliotecara la Liceul nr. 1 din Vaslui.
    Olga Gh. Rascu, bibliotecara la Liceul nr. 8 din Iaşi.
    Viorica V. Silvasan, bibliotecara la Liceul din Simleu Silvaniei, judeţul Salaj.
    Ana Gh. Striban, bibliotecara la Liceul nr. 1 din Caransebes, judeţul Caraş-Severin.
    Magdalena A. Szekely, bibliotecara la Şcoala generală nr. 13 din Cluj.
    Stefania S. Strompel, bibliotecara la Şcoala profesională de mecanici agricoli din Sfîntu Gheorghe.
    Carmen M. Solacolu, sefa de serviciu la Biblioteca centrala pedagogica din Bucureşti.
    Sergiu B. Prodanovici Stefanescu, traducător principal la Institutul de perfecţionare a personalului didactic din Bucureşti.
    Eugenia I. Surtea, bibliotecara la Şcoala profesională Vitrometan din Medias, judeţul Sibiu.
    Aurel I. Taflan, redactor, şef de secţie la Editura didactica şi pedagogica.
    Lizica P. Timbus, bibliotecara la Liceul Ion Slavici din Arad.
    Dorina I. Viziteanu, bibliotecara la Liceul din Slobozia.
    Alexandrina St. Zanciu, bibliotecara la Şcoala generală nr. 5 din Rimnicu Vilcea.
    Ion Gh. Zavoi, profesor, vicepreşedinte al Comitetului judeţean pentru cultura şi educaţie socialistă Gorj.
    Viorica Gh. Zotta, bibliotecara la Liceul din Tirgu Ocna, judeţul Bacau.
                 PREŞEDINTELE CONSILIULUI DE STAT,
                        NICOLAE CEAUŞESCU
                            --------

Forme la zi | Modificari Act | Printare | Salvare DOC

Inapoi la Cautare

Comentarii Act

Nu sunt comentarii momentan.

Posteaza pe retele sociale

Pentru a posta un comentariu trebuie sa va autentificati


Daca nu aveti inca un cont si vreti sa va inregistrati dati click aici


Despre Companie

CTCE este liderul national in domeniul software legislativ. Avem o experienta de peste 35 ani in domeniul dezvoltarii de aplicatii software.
(aflati mai multe)

Termeni si Conditii
Comanda LegisPlus
Testeaza LegisPlus
Resurse Lege-Online

Nota CTCE

Continutul, designul, structura, precum si materialele Lege-Online.ro apartin C.T.C.E. - Piatra Neamt si sunt protejate de Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare. Copierea/distribuirea/republicarea acestora este ilegala.

Intrati in Contact

  • Telefon:
    (0233) 211 020 / (0233) 218 110
  • E-mail:
    office@ctce.ro
  • Adresa:
    Bd. Decebal, nr. 32
    610076, Piatra Neamt, Neamt
    Romania


CTCE - Centrul Teritorial de Calcul Economic

Info

Se ncarc, v rugm asteptati.